Dabar populiaru
Publikuota: 2020 gegužės 21d. 07:59

Menų mokyklos direktorius Visagino merą kaltina teroru ir kviečia į dvikovą

Erlandas Galaguzas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Erlandas Galaguzas

Visagine verda aistros. Kaip tikina šio miesto Česlovo Sasnausko menų mokyklos direktorius Alikas Milko, Visagino meras Erlandas Galaguzas jau metus siekdamas atleisti jį terorizuoja. Esą tik tam, kad atsikratytų vadovo, buvo nutarta reorganizuoti miesto neformaliojo švietimo įstaigas. Pats direktorius tikina galįs pasitraukti, jeigu įstaigos išliks nepaliestos. Arba – merą kviečia į dvikovą. Meras sako, kad pertvarkos reikia dėl paslaugų kokybės.

Įžvelgia terorą

A.Milko Visagino Česlovo Sasnausko meno mokyklai vadovauja beveik pusantrų metų – nuo pernai sausio pradžios. Tačiau jau beveik metus, kaip sako, tenka kovoti su naujuoju meru dėl galimybės likti savo darbo vietoje ir išlaikyti įstaigą tokią, kokia ji yra.

„Praktiškai jau metai, kai vyksta teroras iš Visagino savivaldybės mero pusės – raštai, komisijos, kurios nieko neranda, vertinimas, kuris tikrai netinkamai buvo daromas. Aš du kartus gulėjau ligoninėje dėl visokių tokių nesuprantamų paaiškinimų, kad pažeidžiau visas savo pareigybių aprašymus, prašymų paaiškinti kas ir kaip. Arba anoniminių skundų komisija ateina, kuri apklausia kolektyvą, bet nenurodo apimties, kiek išdalinta lapų, kiek pasirašė jų, ar uždėti antspaudai ant anketų, su rezultatais nesupažindina, o vertinimo išvadoje rašo – 29 proc. nepasitiki manimi, o 70 proc. pasitiki.

Daug tokių dalykų, didelis kiekis dokumentų ir viskas vedė link to, kad meras pirmiausia norėjo mane atleisti, kai nepavyko, tada nutarė reorganizuoti įstaigų tinklą. Viskas įvyko per dvi savaites – be pasiruošimo, niekas nebuvo nei strateginiame, nei veiklos plane, karantino metu, slaptai. Jokios apklausos, nei tėvai, nei pedagogai nebuvo įtraukti į procesą. Vienos frakcijos nariai susirinko, nusprendė ir stumia kaip tanku“, – apie susidariusią situaciją emocingai pasakojo meno mokyklos Visagine vadovas.

Praktiškai jau metai, kai vyksta teroras iš Visagino mero pusės – raštai, komisijos, kurios nieko neranda, vertinimas, kuris tikrai netinkamai buvo daromas.

Jo teigimu, viskas prasidėjo po to, kai į naujojo mero komandą savivaldybėje atėjo dirbti buvę meno mokyklos darbuotojai, kuriems, kaip sako direktorius, jis nesutiko išmokėti išeitinių kompensacijų. Esą taip elgtis reikalauja teisės aktai, nes tie žmonės iš darbo išėjo savo noru.

„Čia kai nedarai to, ko meras nori, ir reikia rasti žmogų, kurį pamokius kiti bijotų“, – tikino A.Milko.

Visagino Č.Sasnausko menų mokyklos/"Facebook“ nuotr./Visagino Č.Sasnausko menų mokykla
Visagino Č.Sasnausko menų mokyklos/"Facebook“ nuotr./Visagino Č.Sasnausko menų mokykla

Priežastis – neįtikęs direktorius?

Direktorius įsitikinęs, kad Visagino neformaliojo švietimo įstaigų reorganizacijos imtasi tik norint atsikratyti jo. Kalbama, anot vadovo, apie jo vadovaujamą meno mokyklą ir „Kūrybos namai“, kuriuose vaikai lanko būrelius, esą sujungus įstaigas vis tiek veikla bus skeliama per pusę ir toliau liks dvi institucijos – ta, kurioje vykdomas ilgalaikis neformalus ugdymas (meno mokykla), ir ta, kurioje vaikai gali lankyti būrelius.

„Esmė – tik vienas žmogus bus atleistas, aš. Viena įmonė keičia juridinį statusą, o vaikai neaišku, kur eis, kur mokysis. Bet komiteto, kur spręstas klausimas, vienas narys pasakė, kad pastatų Visagine yra sočiai, surasime kur. Dabar tie vaikai mokosi geromis sąlygomis, pagal higienos normas, visi patenkinti, vaikai patenkinti, rezultatai puikūs. O staiga – reikia naikinti, į kažkokias aukštumas šauti. Iš pradžių sakė, kad akademiją darysime, bet sudirbome, tai dabar jau Menų mokykla. Niekas nieko nesupranta“, – kalbėjo A.Milko.

Jis pabrėžė, kad naujoms įstaigoms vadovai bus ieškomi konkursuose, viskas daroma skubos tvarka.

Esmė – tik vienas žmogus bus atleistas, aš. Viena įmonė keičia juridinį statusą, o vaikai neaišku, kur eis, kur mokysis.

Tačiau A.Milko tikina galintis pasitraukti – jeigu įstaigos liks tokios, kokios yra dabar. Arba galįs iškviesti merą į dvikovą. Tiesa, savo žodžių, kad siūlo merui santykius išsiaiškinti ringe, kaip sakė news.tts.lt reportaže, direktorius jau nekartoja. Tąkart jis sakė: „Jeigu jis nepatenkintas, tegu, galim vyriškai išsiaiškinti. Ringas, tatami, žmoniškai – vienas prieš vieną padėsime tašką. Jeigu jis yra vyras, tada kam žmonės turi kentėti. Išsiaiškinsime.“

15min direktorius jau sakė, kad dvikova būtų nebent žodinė, susėdus prie stalo ir diskutuojant.

Iš penkių įstaigų turės keturias

Visagine ne paslaptis, kad Č.Sasnausko menų mokyklos direktorius prieš metus konfliktavo su viena darbuotoja, kuri dabar yra savivaldybės tarybos narė, tad priešiškumo tarp A.Milko ir savivaldybės esama. Tad visuomenės dalis, kuri nepalaiko mero E.Galaguzo, aktyviai remia menų mokyklos direktorių.

Nors direktorius kalbėjo apie dvi įstaigas, kurioms gresia pertvarkos, 15min duomenimis, reorganizacija palies net penkias – norima išskirti veiklas ir suteikti įstaigoms kitokias veiklos formas, keičiant iš biudžetinių įstaigų į viešąsias. Tarkim, sporto centras taptų viešąja įstaiga, būrelių centras taip pat, o menų mokykla būtų sustiprinta perkeliant dalį veiklų iš kitų įstaigų, nes dabar paslaugos iš dalies dubliavo vienos kitas.

Karolinos Savickytės nuotr. /Visaginas
Karolinos Savickytės nuotr. /Visaginas

Meras E.Galaguzas patvirtina, kad reorganizuoti ketinama penkias įstaigas: Č.Sasnausko menų mokyklą, Visagino kūrybos namus, Visagino sporto centrą, Visagino rekreacijos centrą ir „Visagino mechanizaciją“. Visagino rekreacijos centro turėtų nelikti, kitos virs viešosiomis įstaigomis, tik menų mokykla išlaikys biudžetinės įstaigos statusą.

Klausiamas, koks yra reorganizacijos tikslas, meras teigė, kad pertvarka nėra nei skubota, nei neapgalvota: „Tikrai pribrendo laikas, kad reikia neformaliojo ugdymo įstaigas sutvarkyti. Kai kurios įstaigos dubliuoja viena kitą. Todėl buvo sudaryta darbo grupė, kuri pateikė koncepciją, dabar ji svarstoma komitetuose, o gegužės 28 d. bus svarstoma pačioje taryboje.“

Meras paneigė bet kokius įtarimus, kad reorganizacijos metu norima atleisti A.Milko, todėl ir jo darbas pernai metais įvertintas tik patenkinamai.

„Tai yra kiekvienų metų nustatomi darbo uždaviniai, tikslai, vadovas pateikė veiklos ataskaitą, kurioje įvykdė ne visus tuos darbus, todėl labai natūraliai ataskaita įvertinta patenkinamai, nes uždaviniai nebuvo pasiekti“, – teigė E.Galaguzas.

Tikrai pribrendo laikas, kad reikia neformaliojo ugdymo įstaigas sutvarkyti. Kai kurios įstaigos dubliuoja viena kitą.

Konfliktai su tarybos nariais merui irgi neatrodo įtikinama priežastis imtis įstaigų reformos ir keisti vienos iš jų direktorių. „Tai jo asmeninė nuomonė, niekaip su tuo nėra susiję, galiu tą tik patvirtinti, patikinti labai atsakingai, kad tai niekaip nesusiję su jo asmeniu. Tiesiog tarp reorganizuojamų įstaigų patenka ir jo vadovaujama, gal jis jautriai priima visa tai, bet tikrai su juo nesusiję. Reorganizuojama ne viena įstaiga, tai negi visą neformaliojo švietimo tinklą griautume tam, kad vieną direktorių pakeistume?“ – kalbėjo meras.

Paklaustas apie dvikovą, E.Galaguzas nusijuokė – esą muštis yra tekę pradinėse klasėse, kuomet už tai tekę eiti pas direktorių ir išgirsti pamokymą, kad muštis negalima. Pamoką sako įsiminęs, tad į ringą tikrai nežengs. O žodinių dvikovų, diskusijų, mero nuomone, jau buvo ne viena, tad kokio nors išskirtinio pokalbio su A.Milko meras irgi neplanuoja.

Karolinos Savickytės nuotr. /Visaginas
Karolinos Savickytės nuotr. /Visaginas

Dėl skubos nesutinka

Darbo grupėje dirbantis Visagino tarybos narys Dmitrijus Ikonikovas, paklaustas dėl reorganizacijos skubotumo, 15min sakė, kad jokios skubos čia nėra. Esą ruošiant reorganizacijos planą dirbo švietimo srityje patyrę specialistai – buvusi vicemerė, kuravusi švietimo klausimus, Švietimo skyriaus vedėja, teisininkai, profsąjungų atstovai ir t.t. Jis pats, kaip teigia, švietimu Visagine aktyviai domisi nuo pat pirmosios savo kadencijos taryboje pradžios 2015 metais.

„Ar galėjo meras sudaryti darbo grupę anksčiau? Galėjo. Lygiai taip pat šį klausimą galėjo išspręsti ir ankstesnė taryba. Tačiau teisiškai visus reorganizacijos procesus reikia pabaigti iki naujų mokslo metų pradžios, to ir laikomasi. Pertvarkos koncepcija buvo paviešinta praeitą antradienį, gegužės 11 d., tai per tą savaitę nė vienas tarybos narys iš opozicijos ir kurie nepritaria, nė vienas mokyklų vadovas, nė vienas tėvas pačiai koncepcijai pastabų ar pretenzijų nepateikė.

Žinoma, galbūt tėvams per savaitę tai padaryti ir yra sunku, tačiau vadovams, tarybos nariams tai ilgas laikas, norint bandyti kažką keisti. Bet jeigu šia sritimi nesidomima, tuomet išties to laiko per mažai“, – kalbėjo tarybos narys.

Ar galėjo meras sudaryti darbo grupę anksčiau? Galėjo. Lygiai taip pat šį klausimą galėjo išspręsti ir ankstesnė taryba.

D.Ikonikovas taip pat teigė, kad jau 2016 m. strateginiame Visagino plane buvo įrašyta, jog neformalaus ugdymo sektoriuje esama silpnų vietų, todėl reikėtų pertvarkos.

Tarybos narys pripažįsta, kad svarstymo su bendruomene – tėvais, pedagogais – nebuvo, tačiau pagal teisės aktus, reglamentuojančius neformaliojo ugdymo įstaigas, to ir nereikia daryti. Jis pripažino, kad galbūt moraline prasme tokio viešo aptarimo ir norėtųsi, vis dėlto nesutinka, kad vieša diskusija būtina. Reorganizacijos planui pritarti dar turės Visagino savivaldybės taryba, balsuoti ketinama kitą savaitę.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

06:47
17:02

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Video

01:04
01:42
01:50

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min