Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2017 kovo 30d. 16:01 , Atnaujinta: 2017 kovo 30d. 18:05

Vokietija viešai parodė rastą Vasario 16-osios aktą, patvirtino, kad tai – originalas

Pristatytas Vasario 16-osios aktas
Renato Neverbicko nuotr. / Pristatytas Vasario 16-osios aktas
Vokietijos užsienio reikalų ministerija ketvirtadienį patvirtino, kad jos archyve aptiktas dokumentas yra 1918 metų vasario 16-osios Lietuvos Tarybos nutarimas dėl nepriklausomos valstybės atkūrimo, ir pasveikino lietuvius su šiuo radiniu. Ketvirtadienį po pietų Vokietijos užsienio reikalų ministerijos patalpose aktas lietuvių ir vokiečių kalbomis buvo viešai pademonstruotas, jį savo rankose laikė Lietuvos ambasadorius Vokietijoje Deividas Matulionis.

„Koks nuostabus radinys! Tai puiki žinia mūsų draugams iš Lietuvos. Džiaugiamės kartu su jais“, – rašoma Vokietijos užsienio reikalų ministerijos komentare. Jį BNS perdavė ministerijos ir Vokietijos ambasados Vilniuje atstovai.

Anot pranešimo, ministerijos Politikos archyvas iš karto ėmėsi analizuoti dokumentus ir nustatė, kad tai – „nutarimas, kurį pasirašė Lietuvos Taryba, 1918 m. vasario 16 d. posėdžio metu vienbalsiai nutarusi išsiųsti Vokietijai ir kitoms valstybėms laišką su prašymu pripažinti Lietuvos valstybę“.

Prieš ministerijos darbuotojams atnešant dokumentą aktą radęs prof. Liudas Mažylis neslėpė susijaudinimo: „Turbūt kiekvieną kartą jaudinsiuosi, negali būti kitaip. Vakar buvo darbo, paieškos proceso momentėlis, dabar aš esu lygiagretus su visais. Šventas dalykas“, – sakė jis LRT.

Profesorius Vasario 16-osios akto ieškojo tarp mikrofilmuotų failų. Atradęs šį svarbų dokumentą, L.Mažylis kreipėsi į Lietuvos ambasadorių Berlyne Deividą Matulionį, su kurio pagalba pavyko archyvo darbuotojų išprašyti, kad parodytų ir tikrą dokumento variantą.

„Mano nuomone, būklė labai gera, jis puikiai išsilaikęs. Abu puikiai išsilaikę (ir lietuviškas, ir vokiškas variantai – red.)“, – LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ tiesioginėje transliacijoje iš Vokietijos sakė L.Mažylis.

Pasak jo, tikrojo, popierinio, dokumento archyvo darbuotojai paliesti neleido. Dokumentas rašytas ranka, matyti, kad buvo sulenktas, dėl to galima daryti prielaidą, kad siųstas paštu. Akto matmenys – šiek tiek didesni nei šiandieninio A4 formato lapo – toks formatas buvo įprastas 1918-aisiais.

Pasak L.Mažylio, verta būtų patyrinėti dokumentų rinkinio „Baltijos provincijų ateitis: Lietuva“, kuriame ir rastas Lietuvos Nepriklausomybės Aktas, užsakymo istoriją – įdomu, ar dar kas nors matė šį dokumentą.

Lietuvos diplomatai šiuo metu aiškinasi dokumento teisinį statusą ir galimybes kreiptis į Vokietiją, kad ji perduotų nutarimą Lietuvai.

Kitų Lietuvos nepriklausomybės akto egzempliorių buvimo vieta nėra žinoma.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

25:11
10:24
04:58

15min metų knygų rinkimai

Ar žinai?

Esports namai

URBAN˙/

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min