Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 03 29

VU Gyvybės mokslų centras skolina įrangos Nacionaliniam vėžio institutui, siūlo savanorius

Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centras (VU GMC) šalį užklupusios pandemijos fone su Lietuvos medikais dalijasi reikalingiausia įranga, infrastruktūra ir specialistų kompetencijomis.
Vaistų kūrimo laboratorija
Vaistų kūrimo laboratorija / „Scanpix“ nuotr.

VU GMC bendruomenė perdavė Nacionaliniam vėžio institutui 11 mobilių ultravioletinių filtrų/lempų, taip pat žada kitą pagalbą.

„Šių prietaisų veikimo principas nesudėtingas: viduje, priklausomai nuo modelio, yra viena arba dvi UV lempos. Per vieną prietaiso galą oras yra traukiamas, praeina pro lempą, per kitą galą išpučiamas. UV šviesa pažeidžia mikroorganizmus ir jie nebegali daugintis“, – pasakoja VU GMC docentė, dr.Kristina Daniūnaitė.

Pasak jos, nors šie prietaisai mažai veikia virusus, tačiau jie veiksmingi bakterijų, pirmuonių, grybelinių mikroorganizmų atveju.

„Mechaniniai filtrai, esantys UV filtrų/lempų abiejuose galuose, sugaudo ir smulkias dulkes, tad išpučiamas oras dar ir tuo atžvilgiu bus švaresnis“, – atskleidė ji.

VU GMC Nacionaliniam vėžio institutui paskolino ir patalpų sterilizavimo sistemą „Sterinis“.

„Ši sistema – jau daug sudėtingesnė nei UV filtrai/lempos. Ji sterilizuoja tiek patalpos orą, tiek ir visus paviršius net ir sunkiai prieinamose vietose. Sterilizavimas vyksta „sausu rūku“, t.y. prietaisas į patalpą purškia specifinį dezinfekcinį mišinį, kurio viena iš veikliųjų medžiagų yra sidabro jonai. Tas „rūkas“ yra labai skvarbus: pateks visur, kur tik nėra hermetiškai užsandarintų ertmių. Taigi, jo pagalba net uždarytų stalčių, spintelių vidus bus sterilizuotas“, – atskleidė K.Daniūnaitė.

Mokslininkė aiškina, kad šis prietaisas naikina ne tik bakterijas, bet ir virusus.

„Tas „rūkas“ besileisdamas sugaudo viską, kas kybo ore. Mūsų asmeninė patirtis parodė, kad sterilizavimo sistema sugeba efektyviai sunaikinti ore kybančias nukleorūgštis, tad turėtų ne ką prasčiau veikti ir prieš virusus, kaip gamintojas ir teigia“, – pasakoja VU GMC tyrėja.

Gyvybės mokslų centre iš savanoriškai anketas užpildžiusių ir turinčių atitinkamą kvalifikaciją bei įgūdžius bendruomenės narių buvo sudaryti sąrašai savanorių, kurie esant poreikiui atliks SARS-CoV-2 mėginių testavimą, panaudojant VU GMC turimus instrumentus.

Be to, penktadienį VU GMC mokslininkai kartu su kolegomis iš kitų mokslo institucijų parengė ir sprendimų priėmėjams perdavė ekspertinę pažymą, kurioje pateikiama naujausių mokslo tyrimų ir biotechnologijų plėtros, susijusios su SARS-CoV-2 sukelta COVID-19 pandemija, apžvalga.

Su šios apžvalgos rezultatais kitą savaitę ketinama supažindinti ir visuomenę.

„Šios, visą pasaulį sukrėtusios pandemijos fone VU GMC bendruomenė dės visas pastangas atsakyti į naujojo koronaviruso plitimo metamus iššūkius“, – sako VU GMC direktorius dr.Gintaras Valinčius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius