Dabar populiaru
Publikuota: 2018 spalio 19d. 16:00

Vyriausybė „dėl kibernetinio saugumo“ slepia, ar premjero komanda klausė sunaikinto įrašo

Saulius Skvernelis
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Saulius Skvernelis

Vyriausybės kanceliarija atsisako atsakyti į klausimą – ar premjero komanda klausė dabar jau ištrinto Vyriausybės pasitarimo įrašo. Net toks klausimas Vyriausybei virto keliančiu riziką kibernetiniam saugumui. Tai jau ne pirmas kartas, kai Vyriausybė atsisako atsakyti į žurnalistų klausimus. Seimo kontrolierius anksčiau yra konstatavęs, kad taip besielgdama Vyriausybės kanceliarija pažeidžia įstatymus.

Tęsiasi skandalinga situacija, susijusi su Vyriausybės sunaikintu įrašu pasitarimo, kuriame premjeras pasisakė apie žiniasklaidą. 15min Vyriausybės kanceliarijai uždavė ne vieną klausimą, susijusį su įrašu ir jo sunaikinimo aplinkybėmis.

Pavyzdžiui, 15min klausė Vyriausybės, ar kai įrašas dar buvo neištrintas, jo prašė arba jį buvo perklausę kokie nors premjero patarėjai ar kiti žmonės iš Vyriausybės kanceliarijos.

Šį klausimą Vyriausybės kanceliarijai kartojome keturis kartus, tačiau atsakymo Vyriausybė taip ir nepateikė.

„Informacija yra susijusi su saugumo rizikomis, todėl yra neteiktina“, – rašoma Vyriausybės kanceliarijos laiške.

Tuomet Vyriausybės buvo paprašyta pateikti konkretų teisinį pagrindą ir įstatymą, kuriuo remiantis atsisakoma teikti minėtą informaciją. 15min klausė Vyriausybės, kuo tiksliai Vyriausybės kibernetiniam saugumui būtų žalinga, jei visuomenė sužinotų, kad įrašą buvo perklausę kažkas iš premjero komandos.

Vyriausybė paaiškinimų nepateikė, tik atsiuntė nuorodą į kibernetinio saugumo įstatymą.

„Vadovaujamės Lietuvos Respublikos kibernetinio saugumo įstatymu“, – rašoma Vyriausybės atsakyme.

Taigi klausimas, ar premjero komanda galėjo susipažinti su garsiojo pasitarimo įrašu, pasak Vyriausybės, yra susijęs su saugumu.

Seimo kontrolierius yra konstatavęs, kad Vyriausybė neatsakydama į klausimus pažeidė įstatymą

Tai nėra pirmas kartas, kai Vyriausybė atsisako atsakyti į žurnalistų klausimus. Vyriausybės kanceliarija ir premjeras prieš kelis mėnesius yra ignoravę aibę 15min žurnalistų klausimų apie ministro pirmininko susitikimus su verslininkais.

15min vasarą publikavo žurnalistinį tyrimą apie „Danpower Baltic“ įtaką LVŽS Seimo nariams. Tyrimas atskleidė, kad premjeras Saulius Skvernelis ir su juo susiję Seimo nariai jau kelerius metus skleidžia abejones dėl valstybinių atliekų deginimo jėgainių ir remiasi verslo lobistų žodžiais bei jų užsakytais tyrimais.

Vykdant šį tyrimą apie verslo įtaką politikams paaiškėjo, jog S.Skvernelis 2017-aisiais Vyriausybės rūmuose buvo susitikęs su vienu iš „Danpower Baltic“ akcininkų Artūru Rakausku. Premjeras šio susitikimo savo oficialioje darbotvarkėje nenurodė. 15min pateikė daug klausimų Vyriausybei, susijusių su šio susitikimo aplinkybėmis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Lietuvos Respublikos Vyriausybės pastatas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Lietuvos Respublikos Vyriausybės pastatas

15min klausė: kada tiksliai vyko šis susitikimas, kieno iniciatyva vyko minėtas susitikimas, kokie dar asmenys dalyvavo susitikime, kokiai organizacijai susitikimo metu atstovavo A.Rakauskas, ar verslininko apsilankymo tikslas buvo raštiškai užfiksuotas Vyriausybės kanceliarijoje.

Nė į vieną iš aukščiau nurodytų klausimų žurnalistai atsakymo nesulaukė. Vyriausybės kanceliarija teigė, kad komentarų neteiks.

Dėl to 15min kreipėsi į Seimo kontrolierių su prašymu ištirti, ar Vyriausybė, atsisakydama atsakyti į klausimus, nepažeidžia Visuomenės informavimo įstatymo nuostatų.

Seimo kontrolierius rugsėjo mėnesį pateikė sprendimą, kuriame teigiama, kad žurnalisto skundas yra pagrįstas, o Vyriausybė, atsisakydama teikti informaciją, pažeidė įstatymą.

„Tokiu būdu pažeidė ne tik pirmiau minėtas Visuomenės informavimo įstatymo <...> teisės normas, bet ir Viešojo administravimo įstatyme <...> reglamentuojamus įstatymo viršenybės, išsamumo principus <...>, taip pat gero administravimo principą“, – rašoma Seimo kontrolieriaus išvadose.

Seimo kontrolierius dar rugsėjo mėnesį Vyriausybės kancleriui buvo pateikęs rekomendacijas imtis priemonių, kad tokių situacijų ateityje būtų išvengta.

Sunaikinto įrašo istorija

Primename, kad Vyriausybė atsisakė paviešinti ir vėliau sunaikino pasitarimo garso įrašą, kurio prašė žurnalistai iš skirtingų žiniasklaidos priemonių.

Tame pasitarime buvo svarstomos Susisiekimo ministerijos ir ministro Roko Masiulio iniciatyvos atverti viešus duomenis žurnalistams po to, kai Registrų centras staiga atsisakė žurnalistams teikti duomenis ir nutraukė keliolika metų taikytą praktiką. Dalis R.Masiulio siūlymų tame pasitarime buvo grąžinti tobulinti, dalis – atmesti.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vyriausybės posėdžių salė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vyriausybės posėdžių salė

15min žiniomis, šiame pasitarime premjeras S.Skvernelis spalvingai pasisakė apie žodžio laisvę ir pats prieštaravo susisiekimo ministro R.Masiulio siūlymams. Tai 15min patvirtino ir pasitarime dalyvavusi Interneto žiniasklaidos asociacijos pirmininkė Aistė Žilinskienė.

Teks dar kartą aiškintis Seime

Žurnalistų sąjunga dėl Vyriausybės atsisakymo suteikti pasitarimo įrašą rengia kreipimąsi į teismą. Kompetentinga institucija – Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba yra išaiškinusi, kad žurnalistai turi teisę susipažinti su įrašu, o neteikdama informacijos Vyriausybė trukdo žurnalistams vykdyti profesinę pareigą ir informuoti visuomenę.

Premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas yra atskleidęs tikslų laiką, kada buvo sunaikintas minėtas įrašas. Dėl šios informacijos atskleidimo Vyriausybė pradėjo tarnybinį tyrimą. Tačiau įrašo sunaikinimo laikas yra svarbi detalė, kuri rodo, kad Vyriausybė įrašą ištrynė jau žinodama išaiškinimą, kad jis yra svarbus visuomenei.

Įrašas buvo sunaikintas nepaisant ir pačios Vyriausybės kanceliarijos darbo reglamento. Naujienų agentūra BNS atskleidė, kad reglamentas numato, jog Vyriausybės posėdžių ir pasitarimų skaitmeniniai įrašai turi būti laikomi duomenų saugyklos kataloguose, o pasibaigus kalendoriniam mėnesiui – perkeliami ir saugomi Vyriausybės kanceliarijos archyve. Kanceliarija teisinasi, esą kiti reglamentai yra aukščiau ir įrašų saugoti neįpareigoja.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Saulius Skvernelis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Saulius Skvernelis

Premjeras dėl sunaikinto įrašo ne kartą aiškinosi Seime, jis teigė, kad viskas buvo padaryta pagal teisės aktus. Tačiau premjeras neatsakinėjo į klausimus apie jo paties Vyriausybės tvarką, kuri numato įrašų saugojimą.

Opozicijos premjero atsakymai neįtikino. Opozicija jau surinko reikiamą parašų kiekį, kad kitą antradienį būtų šaukiamas neeilinis Seimo posėdis, kuriame bus aiškinamasi ir dėl premjero S.Skvernelio vaidmens sunaikinant Vyriausybės pasitarimo įrašą.

Atsisakė net atkurti įrašą

Vyriausybė pareiškė atsisakanti atkurti sunaikintą pasitarimo įrašą, nes „garso įrašo atkūrimas nėra reglamentuotas, todėl (Vyriausybė – 15min) neturi pagrindo spręsti dėl jo atkūrimo.“

Vyriausybės kanceliarija teigė, kad garso įrašai susinaikina automatiškai. Tačiau atsisakė parodyti, kaip įrašai yra naikinami, nes tai, pasak Vyriausybės, susiję su kibernetiniu saugumu. Vyriausybė žurnalistams nebeteikia jokių detalių apie įrašo sunaikinimo aplinkybes, motyvuodama, jog tai – saugumo klausimas.

Po kilusio skandalo Vyriausybė patvirtino laikinus sprendimus, kuriais Lietuvos žurnalistams sugrąžinama neatlygintina prieiga prie dalies Registrų centro duomenų. Taip pat įstatymo projektas yra pateiktas Seime.

Tačiau didelė dalis svarbių duomenų, kurie anksčiau buvo prieinami žurnalistams, lieka po užraktu. Žurnalistai negalės gauti archyvinių duomenų apie nekilnojamąjį turtą ir įmonių akcininkus. Šie duomenys žurnalistiniams tyrimams yra labai svarbūs. Politikai žada dėl to peržiūrėti teisės aktus, bet nėra aišku, kada tai bus padaryta.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Pastorius E.McManusas – apie kovą su vėžiu, prarastus milijonus: „Dauguma gyvena taip, tarsi mirties nebūtų“

Aktualu

Kandidatų į Vilniaus merus vizijos ateičiai: nemokamas viešasis transportas ir vanduo

Sportas

Išaugusios premijos nenuramina maištingų plaukikų audros

Aktualu

Alkoholis – palatos lovoje: kas gresia ligoniui už velnio lašų vartojimą ligoninėje?

Vardai

„Atspėk, kas dėžėje“: „kažkoks pūkuotas“ N.Bierancui ir M.Grabštaitei įvarė nemažai baimės

Aktualu

Lietuvos kariai metus užbaigia didelėse pratybose

Aktualu

Marijampolietis teisme aiškinasi dėl prieš homoseksualus nukreipto komentaro

Gazas

Apžvalga: trečios kartos „Audi A3“ – miesto pelytė su plačiomis galimybėmis

Aktualu

Rusų agentė Marija Butina teisme prisipažino dėl sąmokslo prieš JAV

Aktualu

Prezidentės pataisos dėl etatinio mokytojų apmokėjimo priimtos ypatingos skubos tvarka

Pasaulis kišenėje

Ar tiesa, kad žemų kainų oro linijų lėktuvai leidžiasi grubiau ir stipriau rėžiasi į taką?

Aktualu

Įsisiūbavusį S.Skvernelio ir prezidentės konfliktą palygino su R.Pakso skandalu

Aktualu

Kandidatai į prezidentus nesutarė dėl euro, ES pajėgų ir fakto, ar Sirijoje vyksta karas

Vardai

Turtingiausias Indijos žmogus dukrai iškėlė vestuves už 100 mln.: dalyvavo ir Beyonce, ir H.Clinton

Kultūra

Maja Lunde romane „Vandens istorija“ svarsto: kodėl žmonės tokie protingi ir kartu tokie buki?

Maistas

Vakarienė pas Jurgą ir Paulių. Susipykome dėl lašišos. Bet gal ir be reikalo: štai šventiniai receptai

Mokslas.IT

Ryškiausias žmonijos pėdsakas Žemėje bus išrėžtas vištos kaulais

Mokslas.IT

„Virgin Galactic“ kosminio turizmo erdvėlaivis pakilo iki kosmoso ribos

Vardai

Išreklamuota meilė subliuško: vietoj planuotų vestuvių su Nikolajumi Baskovu – kūdikis nuo kito vyro

Aktualu

Pauzė: Vaiko teisių apsaugos įstatymo pataisas Seimas toliau svarstys tik pavasario sesijoje

Naujienos

Aktualu

Pirotechnikos gamykloje Rusijoje nugriaudėjo sprogimas

Aktualu

Petras Auštrevičius 15min studijoje: „Nepamiršau, kad esu kandidatas“

Aktualu

Ukrainietis vairavo Vokietijoje vogtą, bet Ukrainoje registruotą VW: įkliuvo Lietuvoje

Verslas

Aukščiausiasis Teismas uždraudė Vilniaus savivaldybei pasirašyti sutartį dėl nacionalinio stadiono

Maistas

Vėlyviems savaitgalio pusryčiams – salotos su omletu, saldžiam finišui – riešutų desertas

Aktualu

ES teismas nurodė Lenkijai sustabdyti Aukščiausiojo Teismo reformą

Aktualu

J.Assange'as bylinėsis su Ekvadoro vyriausybe dėl jo „pagrindinių teisių“ suvaržymo

Mokslas.IT

Iš Mėnulio atskriejęs meteoritas aukcione parduotas už 600 tūkst. dolerių

Aktualu

Šiaurės Anglijoje dėl lytinių nusikaltimų prieš paaugles nuteista 20 vyrų

Aktualu

Ekvadoriečio užpuolimu kaltinamas 18-metis vėl teisme: 4 kartus sumušė mamą

Aktualu

Per stiprią turbulenciją sužeista 15 į Buenos Aires skridusio lėktuvo keleivių

Aktualu

„Facebook“ pasamdė tarptautinių reikalų skyriaus vedėju buvusį Britanijos vicepremjerą

Aktualu

Šiauliuose iš grindinio išimami žydų paminkliniai akmenys

Sportas

Budapešte įvyko dėl dopingo vartojimo įkliuvusio A.Didžbalio bylos nagrinėjimas

Pasaulis kišenėje

Kur Tailande atrasti dievišką palaimą – suderinti ramų poilsį su nuotykiais

Gyvenimas

Nepilnamečių nusikaltimai: kaip iš tiesų yra su vaikais iš gerų šeimų

Aktualu

Rusijos patriarchas Kirilas užsipuolė „atskalūnišką“ Konstantinopolio patriarchatą

Aktualu

VMVT ragina pirkėjus būti budrius dėl maiste randamų adatų

Aktualu

Uždarytos Kauno V.Bacevičiaus mokyklos bendruomenė su Kauno valdžia kaunasi teisme

Aktualu

Pakistaną supurtė stiprus žemės drebėjimas

Vardai

Ypatingos

06:07
05:50

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min