Dabar populiaru
Publikuota: 2020 spalio 21d. 23:45

Vytautas Kasiulevičius: 7 pastabos apie COVID-19 Lietuvoje

Vytautas Kasiulevičius
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr. / Vytautas Kasiulevičius

„Šalies negalime uždaryti, bet mes privalome nepasiduoti, kol sulauksime saugios ir efektyvios vakcinos“, – trečiadienio vakarą savo feisbuko paskyroje skelbė profesorius Vytautas Kasiulevičius, pateikdamas 7 svarbias pastabas apie COVID-19 plitimą Lietuvoje.

Visas 7 pastabas profesorius įvardijo feisbuke.

1. Jeigu pradėjote kosėti ir pakilo temperatūra, vargina galvos ir viso kūno skausmai, verta žinoti savo kraujo įsotinimą deguonimi. Tam būtina už keliolika ar keliasdešimt eurų įsigyti pulsoksimetrą. Juo naudotis galite išmokyti visus savo artimuosius. Kai tik turėsite pulsoksimetrą, išmatuokite jūsų kraujo įsotinimą deguonimi (saturaciją). Normalus SpO2 svyruoja nuo 96 iki 100 proc. Jeigu išmatavus 3 kartus ramybės būklėje pulsoksimetras rodo, kad deguonies saturacija arba įsotinimas (SpO2) krito žemiau 92 ar 90 procentų (čia dar mokslininkų diskusijų objektas), tuomet nedelsdami susisiekite su gydytoju, nes didelė tikimybė, kad vystosi virusinis plaučių uždegimas. Šis uždegimas paprastai prasideda praėjus keletui parų nuo susirgimo pradžios.

2. COVID-19 infekcija patvirtina PGR tyrimas iš nosiaryklės, tačiau greitasis SARS-CoV-2 antigeno (ne antikūnų!!!!) nustatymo testas irgi gali patvirtinti diagnozę, jeigu bus teigiamas rezultatas. Tik nepamirškite, kad neigiamas antigeno testas dar nereiškia, kad ligos nėra, tuomet vis tiek būtinas PGR tyrimas iš nosiaryklės.

3. Jeigu jūs susirgote, jūsų artimieji, su kuriais kartu gyvenate, nebūtinai užsikrėtė, todėl kiek įmanoma saugokite juos. Kuo jie gaus mažesnę viruso dozę, tuo lengviau persirgs. Miegokite atskiruose kambariuose, valgykite iš atskirų indų, kas 2 valandas dezinfekuokite bendro naudojimo patalpas (vonia, tualetas), būdami tame pačiame kambaryje bendraukite tik su kauke. Kaukė sumažina patenkančio į organizmą viruso kiekį.

Jeigu jūs susirgote, jūsų artimieji, su kuriais kartu gyvenate, nebūtinai užsikrėtė, todėl kiek įmanoma saugokite juos.

4. Didžioji dauguma žmonių COVID-19 perserga kaip įprastą gripą. Nors sunku čia ką nors palyginti, bet vėl noriu papasakoti apie Čekiją ir Argentiną. Vieną didžiausių pasaulyje viruso atakų patiria beveik vienuoliką milijonų gyventojų turinti Čekija. Šiandien čia juoda diena, nes šalyje per parą dėl COVID-19 mirė 106 gyventojai. Tai paros rekordas, tačiau, jeigu pasistengsime mąstyti ramiai, tai pamatysime, kad iš 113 tūkstančių aktyvių ligos atvejų arba realiu laiku sergančių asmenų šiuo metu ,,tik“ daugiau kaip 3 tūkstančiai gydomi ligoninėje. Nors tai tik antrosios bangos pradžia, bet toks skaičius neviršija 5 procentų nuo visų sergančiųjų.

O juk Italijoje ir Ispanijoje pirmosios bangos metu į ligonines patekdavo ne mažiau kaip trečdalis pacientų. Iš tų 3 tūkstančių, gydomų Čekijos ligoninių intensyvios terapijos skyriuose šiuo metu – 634 pacientai. Tarp jų bus daug mirčių. Bet 28 tūkstančiai čekų jau pasveiko. Kaip bebūtų skaudu, bet tokie sergamumo rodikliai vis dar pakeliama našta Čekijos sveikatos apsaugos sistemai, jeigu nesusirgs ateityje daug medikų.

123RF.com nuotr./Koronaviruso tyrimai ligoninėje
123RF.com nuotr./Koronaviruso tyrimai ligoninėje

Kitame pasaulio gale visą Pietų Amerikos žiemą COVID-19 kankintoje Argentinoje mirčių skaičius dėl šios infekcijos per dieną vis dar svyruoja nuo 100 iki 500. Šalyje 45 milijonai gyventojų. Padalinkime iš 16 ir matysime galbūt blogiausią civilizuotos šalies scenarijų. Kita vertus, Argentinos sveikatos apsaugos sistema, nors ir traškėdama, atlaikė spaudimą, o intensyvios terapijos lovų užimtumas šalyje neperkopė 64 procentų. Sostinėje intensyvios terapijos lovų užimtumas buvo priartėjęs iki 70 proc., bet šiuo metu jau vėl 64 proc. – ilgoji COVID banga šylant orui po truputį rimsta. Kartu Argentina yra gera pamoka visiems, kad reikia griežtų ribojimų ir jų griežto laikymosi. Tai įrodė ką tik žiemą išgyvenusios Australija ir Naujoji Zelandija.

Šiuo metu Lietuvoje, SAM duomenimis, intensyvios terapijos skyriuose gydomas 21 pacientas, o dar turime 299 laisvas intensyvios terapijos lovas. Jeigu kada nors pasieksime šios dienos Čekijos rodiklius (apie 200 pacientų intensyvioje terapijoje), tuomet, SAM duomenimis, vis dar liks 99 ,,laisvos“ lovos. Kitas reikalas tų lovų lokalizacija, kokybė ir medikai, kurie ten dirba, nes didžiausia atraminių COVID-19 ligoninių intensyvios terapijos lovų vertė, bet čia jau specialistų diskusijos reikalas. Bet kokiu atveju, tikėtina, kad visa sistema nežlugs.

5. Gydymas. Mieli žmonės, nevartokite deksametazono be gydytojo paskyrimo. Šis vaistas gelbsti tik tuomet, kai skiriamas papildomas deguonis, ir norint apsaugoti pacientą nuo citokinų audros pasekmių. Vaistas lygiai tiek geras, kiek ir blogas. Jeigu netikite, tiesiog paskaitykite vaisto aprašą. Neskubėkite patys daryti dalykų, kurie gali atvesti į reanimaciją. Tam užtenka pačios ligos. Remdesiviras irgi nėra stebuklas, trumpina susirgimo dienų skaičių, bet mirčių nemažina. Tai, kad iki šiol nėra remdesiviro sąlygoto mirštamumo sumažėjimo, rodo pati didžiausia pasaulyje Solidarity studija, kurioje dalyvavo ir Lietuva. Skirtingai nuo bakterijų, virusams naikinti skirtų vaistų nėra daug. Skirtingai nuo bakterinių infekcijų, virusinės infekcijos daug rečiau nužudo žmones. Virusinių infekcijų metu daug svarbesnė lėtinių ligų kontrolė.

Jokių kavinių, barų, restoranų, sporto klubų ir giminių švenčių. Vietoj to pasirinkite pasivaikščiojimą miške, parke, bėgimą, būkite kartu su artimais žmonėmis.

6. Virusas taikosi į lėtinėmis ligomis sergančius. Susitvarkykite savo kraujospūdį, cholesterolį ir gliukozės kiekį. Nusipirkite kraujospūdžio elektroninį matuoklį ir pasiekite, kad jūsų kraujospūdis neviršytų 140/90 mmHg, bendras cholesterolis – 5 mmol/l, o blogasis – 3 mmol/l, gliukozės kiekis nevalgius neturi viršyti 5,5 mmol/l. Jeigu sergate krūtinės angina, koronarine širdies liga, jūsų cholesterolio ribas nustato gydytojas. Jeigu galite tai padaryti natūraliomis priemonėmis ir gyvenimo būdo pagalba – valio. Nenustokite judėti ir maitintis sveikai. Jeigu tai nepavyksta, kraujospūdį mažinančius vaistus, statinus ir antidiabetinius vaistus reikia naudoti, kaip paskyrė jūsų gydytojas. Jeigu dėl kokios nors lėtinės ligos vartojate krešėjimą slopinančius vaistus, juos irgi būtina tęsti. Nepamirškite, kad infekcija didina kraujo krešėjimą, o šis gydymas jus saugo. Visa tai padaryti įmanoma, jeigu dažniau klausai, ką tyliai šnibžda sveikas protas, o ne emocijos.

7. Kol visų lygmenų valdžia bei opozicija išsiaiškins santykius sekmadienį, prabalsavus rinkimuose, protinga būtų likti namuose, jeigu tai įmanoma. Jokių kavinių, barų, restoranų, sporto klubų ir giminių švenčių. Vietoj to pasirinkite pasivaikščiojimą miške, parke, bėgimą, būkite kartu su artimais žmonėmis. Anglai tam sugalvojo 6 taisyklę. Ne daugiau 6 žmonių susibūrimų, ne daugiau 6 žmonių kavinėje. Tai jau duoda tam tikrą efektą. Darbe, parduotuvėje ir viešajame transporte irgi dėvėkite kaukes. Jeigu jūs tarnautojas, o kabinete dirbate keliese, pastate bloga ištraukiamoji ventiliacija, prašykite darbdavių leisti dirbti nuotolyje pakaitomis su kolegomis. Jeigu dirbate statybose, gamyklose, būtina naudoti kaukes, reguliariai dezinfekuoti rankas, laikytis 2 metrų atstumo ir į praktiką įdiegti per skausmingas pavasario ir vasaros pamokas išmoktą patirtį. Apie tai išsamiai pasakojo UAB Intersurgical ir kiti vadovai.

Šalies negalime uždaryti, bet mes privalome nepasiduoti, kol sulauksime saugios ir efektyvios vakcinos“, – trečiadienį rašė V.Kasiulevičius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min