-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2014 11 11

Vytautas Sinkevičius: prezidentės pataisos dėl pilietybės nekelia grėsmės Konstitucijai

Prezidentės Dalios Grybauskaitės pasiūlytos Pilietybės įstatymo pataisos nekelia grėsmės šalies Konstitucijai, sako buvęs Konstitucinio Teismo (KT) teisėjas Vytautas Sinkevičius.
Vytautas Sinkevičius
Vytautas Sinkevičius / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Pasak jo, pataisos, nors ir išplečia dvigubos pilietybės atvejus, bet „ne tiek daug, kad būtų galima teigti, kad priėmus tas pataisas, dviguba pilietybė taps paplitusiu reiškiniu“.

„Juk pataisose pabrėžiama, kad dvigubą pilietybę galės išsaugoti ne visi, kurie turi nuopelnų, bet tik tie, kurie turi ypatingų nuopelnų. O ypatingi nuopelnai – tai ypač reikšmingai prisidėti prie Lietuvos valstybingumo stiprinimo, tarptautinio autoriteto, tarptautinės galios didinimo ir pan. Tokiu atvejų irgi neturi būti daug, jie irgi bus atskiri, išimtiniai, išskirtiniai. Jeigu taip suprastume prezidentės pataisas, tai nematyčiau kažkokios grėsmės, kad tai galėtų prieštarauti Konstitucijai“, – antradienį BNS sakė konstitucinės teisės specialistas.

Kita vertus, jis sutiko, jog daug priklauso nuo to, kaip pataisos būtų įgyvendinamos.

„Bet sprendžiant iš to, kad dabar Pilietybės įstatymas numato galimybę suteikti išimties tvarka pilietybę užsienio piliečiams, kurie turi ypatingų nuopelnų, ir tų atvejų yra labai nedaug, kai suteikiama, – vos keli atvejai per kelerius metus, – tai jeigu bus taip aiškinama ir taip taikoma ir prezidentės siūloma Pilietybės įstatymo pataisa, tikrai jokių konstitucingumo problemų neturėtų kilti“, – sakė V.Sinkevičius.

Juk pataisose pabrėžiama, kad dvigubą pilietybę galės išsaugoti ne visi, kurie turi nuopelnų, bet tik tie, kurie turi ypatingų nuopelnų.

Tuo metu Seimo Teisės departamentas antradienį pareiškė, kad D.Grybauskaitės inicijuotos pataisos, kurios ypatingų nuopelnų šaliai turintiems Lietuvos piliečiams leistų turėti dvigubą pilietybę, gali prieštarauti Konstitucijai.

„Diskutuotina, ar tokios naujos išimties įtvirtinimas atitiktų Konstitucijoje įtvirtintą Lietuvos Respublikos pilietybės konstitucinę sampratą, išdėstytą Konstitucinio Teismo doktrinoje dėl dvigubos (daugybinės) pilietybės“, – teigiama Seimo teisininkų išvadoje.

Joje taip pat rašoma, kad „projekte siūlomas įtvirtinti teisinis reguliavimas yra neišbaigtas, dviprasmiškas, prieštaringas“.

Prezidentės inicijuotą projektą planuota antradienį pateikti Seimui, tačiau dėl kritiškos Seimo teisininkų išvados projektas išbrauktas. Jo atitiktį Konstitucijai turės įvertinti Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas.

Lietuvos Konstitucija numato, kad išskyrus įstatymo numatytus atskirtus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos ir kitos valstybės pilietis.

Prezidentė Pilietybės įstatymo pataisų projektą įregistravo žiniasklaidai pranešus, kad Jungtinių Valstijų piliečiu tapęs buvęs garsus krepšininkas Žydrūnas Ilgauskas netenka Lietuvos pilietybės.

Pataisomis siūloma nustatyti, kad Lietuvos pilietis, turintis ypatingų nuopelnų Lietuvos valstybei ir įgijęs kitos valstybės pilietybę, galėtų išsaugoti ir Lietuvos pilietybę, o praradęs – susigrąžinti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius