Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 liepos 1d. 11:06

I.Šimonytės delegavimo į Briuselį iniciatyva keliama rudeniui

LRT debatai. Ingrida Šimonytė ir Gitanas Nausėda.
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Ingrida Šimonytė ir Gitanas Nausėda
Seimo pavasario sesija baigėsi konservatoriams taip ir nepateikus įstatymo projekto dėl premjerės teisės dalyvauti Europos Vadovų Taryboje, į kurią pagal tradiciją pastarąjį dešimtmetį vyksta prezidentai. Seimo konservatorius Matas Maldeikis dabar savo pasiūlymą žada teikti rudenį. Opozicijoje veikiantys „valstiečiai“ sako, kad tokia iniciatyva paramos nesulauks ir vadina tai galių žaidimu.

Teigdamas, kad EVT gvildena ne tik užsienio, bet ir vidaus politikos temas, M.Maldeikis prieš kurį laiką iškėlė mintį, kad į tarybos posėdžius galėtų vykti ne tik prezidentas, bet ir ministras pirmininkas.

I.Šimonytė laišku kreipėsi į prezidentą Gitaną Nausėdą ir siūlė į EVT vykti rotaciniu principu priklausomai nuo to, kokios temos aptarinėjamos taryboje.

Šalies vadovas jai atsakė, jog tęs ilgametę praktiką, kai Lietuvai EVT atstovauja prezidentas.

Du pasirinkimai

„Buvo tikimybė, kad premjeras su prezidentu susitars, bet buvo aiški prezidento pozicija, kad jis neplanuoja to daryti. Dabar žiūriu visas galimybes, konsultuojuosi su teisininkais“, – apie tai, ką darys dabar, 15min kalbėjo M.Maldeikis.

Pasak jo, svarstomos dvi galimybės – arba rengti atskirą įstatymą, kuriame būtų sureglamentuota, kas ir kada Lietuvai atstovauja EVT, arba kreiptis į Konstitucinį Teismą.

Tik esą neaišku, dėl kokio teisės akto reikėtų kreiptis.

„Čia sunkiau, nes prezidento jokiame teisės akte nėra. Prezidentas tiesiog važiuoja, jis važiuodamas nesiremia jokiu teisės aktu, nėra jokio teisės akto, kurį būtų galima skųsti“, – tikino M.Maldeikis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Matas Maldeikis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Matas Maldeikis

Pasikalbėti dėl to, kaip reikėtų spręsti atstovavimo EVT klausimą, jis teigė norintis ir su kolegomis frakcijoje, ir su kitų frakcijų atstovais.

„Tam reikėtų didesnio pritarimo. Yra 141 Seimo narys, reikia pabalsuoti. Visa tai zonduoju, tikėtina, kad kažkas bus“, – vylėsi Seimo narys.

Visgi, prie klausimo jis žadėjo grįžti tik rudenį: „Čia rudens sesijos klausimas.“

M.Maldeikis sakė, jog noras keisti nusistovėjusią atstovavimo EVT tvarką – jo asmeninė iniciatyva, o su premjere I.Šimonyte ji esą nederinama.

Apie šitą su premjere nesu kalbėjęs asmeniškai, kad reikėtų daryti taip, ar daryti taip.

„Mes ganėtinai vengiame šiuo klausimu su premjere kalbėtis <...>. Apie šitą su premjere nesu kalbėjęs asmeniškai, kad reikėtų daryti taip, ar daryti taip. Nesu su premjere kalbėjęs. Ji žino mano poziciją, ji – vieša, bet tai yra mano pozicija“, – tikino M.Maldeikis bei sakė nenorintis į šio klausimo sprendimą įtraukinėti premjerės.

R.Karbauskis: vyksta grumtynės dėl įtakos

„Valstiečių“ lyderis R.Karbauskis M.Maldeikio siekį spręsti atstovavimo EVT klausimą vertino skeptiškai. Pasak jo, šalyje yra didesnių problemų.

„Tą klausimą galima sudėti su kitais klausimais, pavyzdžiui, svarstomais dėl valstybės vadovo statuso suteikimo V.Landsbergiui. Taip pat visi partnerysčių klausimai, narkotikų dekriminalizavimas. Yra daug sprendimų, kurie valdžiai atrodo svarbesni negu tie dalykai, kurie iš tikrųjų rūpi žmonėms ir kurie gali pagerinti jų gyvenimą“, – 15min komentavo R.Karbauskis.

Jis atkreipė dėmesį į Konstitucijos nuostatą, kad Lietuvai atstovauja prezidentas: „Ir diskusijos čia kaip ir nėra.“

Luko Balandžio / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis

„Vyksta grumtynės dėl įtakos. Konservatoriai galvoja, kad įtaką jie pasididins prezidento sąskaita“, – dėstė R.Karbauskis.

Politiko įsitikinimu, pakeisti nusistovėjusios atstovavimo užsienyje tvarkos valdantiesiems nepavyks:

„Manau, kad šiuo klausimu vilčių nėra. Jie bet kokiu atveju ginčą pralaimės, nes Seime balsų nebus. Tuo net neabejoju. O jeigu kalbėtume apie Konstitucinį Teismą, sunku pasakyti, bet jų padėtis ten tikrai nepagerėja.“

Jie bet kokiu atveju ginčą pralaimės.

Anksčiau G.Nausėda yra sakęs, jog vetuotų įstatymą, reglamentuojantį atstovavimo EVT susitikimuose tvarką, nes tai, pasak jo, galėtų prieštarauti Konstitucijai.

Konstitucijoje numatyta, kad prezidentas sprendžia pagrindinius užsienio politikos klausimus ir atstovauja Lietuvos valstybei.

Jis žadėjo ir toliau šalies pozicijas EVT susitikimuose derinti su Vyriausybe.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

SEB verslo augimo programa

01:37:23

OfiSPA – vieta dirbti ir nepavargti

Video

00:21
41:07
04:43

15min metų knygų rinkimai

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min