Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2012 02 03

Žemės ūkio ministerija – už cukraus kvotas iki 2020-ųjų, pramonė sako, kad cukraus režimas ydingas

Pritardama, kad cukraus kvotos galiotų kuo ilgiau, Žemės ūkio ministerija įsitikinusi, kad taip palaiko cukrinių runkelių augintojams ir cukraus pramonei palankų režimą.
Cukrus
Cukrus / Photos.com nuotr.

Tačiau pramonės atstovai mano, kad bet kokie žingsniai pasmerkia vartotojus pirkti brangesnius produktus ir užkerta kelią ūkio modernizavimui, penktadienį informuoja dienraštis „Verslo žinios“.

Europos Komisijos sprendimu nuo 2015 metų rugsėjo pabaigos turėtų būt panaikintos pusę amžiaus galiojusios cukraus gamybos kvotos, importo muitai, eksporto subsidijos, tačiau šiai datai artėjant, Lietuvoje stiprėja cukraus lobistų spaudimas terminą nukelti dar penkeriems metams – iki 2020 metų.

Nacionalinės gėrimų gamintojų asociacijos prezidentas ir „Eliglitos grupės“, importuojančios maisto pramonei skirtus priedus, bendraturtis Eligijus Survila įsitikinęs, kad cukraus režimas ydingas. Jam galiojant gamintojai priversti permokėti tiek žemdirbiams, tiek cukraus fabrikų savininkams.

Jei kvotų sistemos būtų atsisakyta 2015-aisiais Panevėžio krakmolo bendrovė „Amilina“ būtų pasirengusi investuoti į fruktozės gamybą. „Šiuo metu mes investuojame į gliukozės fabriko statybą, o kai bus leista gaminti fruktozę – statysime fruktozės fabriką ir judėsime link aukštesnės pridėtinės vertės produkto – grūdų cukraus“, – tvirtina įmonės „Amilina“ generalinis direktorius Mindaugas Gedvilas.

Gliukozę „Amilina“ gamins iš kviečių krakmolo, o fruktozę, kuri saldumu prilygsta cukrui, – iš gliukozės. Galiojant cukraus kvotoms, anot M.Gedvilo, izogliukozės gaminti tiesiog neleidžiama.

Tačiau cukraus gamintojai tikina norintys papildomų penkerių metų, kad galėtų atsigauti nuo praūžusių reformų ir krizių. Pasak Eglės Adomavičienės, „Nordic Sugar Kėdainiai“ finansų direktorės, jie palaiko Europos cukraus gamintojų nuostatą, jog kvotos būtų išlaikytos bent iki 2020-ųjų.

„Reforma buvo skirta, kad ES cukraus pramonė taptų konkurencingesnė – buvo uždaryta daug fabrikų, pati pramonė patyrė didelių sukrėtimų, tad dabar reikia stabilesnio laikotarpio, kad galėtume atsigauti. Dar vienas pokytis sukeltų sąmyšį“, – įspėja cukraus fabriko atstovė.

Pernai Lietuvoje, Statistikos departamento duomenimis, vartotojams cukrus pabrango 29 proc. Cukraus režimas, suvaržytas kvotų ir muitų, pasaulinę baltojo cukraus kainą pernai pakėlė iki 2.208 lito už toną, o prieš dešimtmetį tona cukraus kainavo 516 litus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius