-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti
2018 01 12

Žmonės, sausio 13-ąją paaukoję gyvybes už Lietuvos laisvę: kas jie buvo ir kaip žuvo?

1991 m. sausio 13-ąją prie televizijos bokšto Vilniuje priešindamiesi sovietų agresijai žuvo 14 taikių žmonių – šį faktą žino kiekvienas lietuvis. Bet gerokai mažiau žinome apie tai, kokie šie žmonės buvo iki 1991-ųjų sausio 13-osios.

Lietuvos Respublikos Seimo puslapyje yra pateikiamos sausio 13-ąją už Lietuvos laisvę žuvusių laisvės gynėjų biografijos.

Pasiremdamas jomis, portalas 15min atskleidžia pagrindinius jų faktus, kviesdamas iš arčiau pažinti Lietuvos herojus ir kiekvieno jų konkrečias mirties aplinkybes. Laisvės gynėjai suskirstyti pagal amžių – nuo jauniausio iki vyriausio.

Ignas Šimulionis

Amžius žūties dieną: 17 metų ir 27 dienos

Užsiėmimas: moksleivis

Kaip žuvo: buvo pašautas 7 kulkų, mirtina buvo kulka į galvą

I.Šimulionis buvo jauniausias iš žuvusių sausio 13-ąją – mirties dieną jam buvo vos 17 metų ir 27 dienos. Žuvo jis dar būdamas 12 klasės mokiniu Vilniaus 34-ojoje vidurinėje mokykloje.

lrs.lt nuotr./Ignas Šimulionis
lrs.lt nuotr./Ignas Šimulionis

Greta dažnų jaunimui pomėgių – muzikos, knygų, gamtos, sporto – I.Šimulionis taip pat buvo „Geležinio vilko“ kuopos šaulys. Aukštas, stambus berniukas ketino stoti į Policijos akademiją.

1991 m. sausį I.Šimulionis su bendramoksliais visą savaitę budėjo prie televizijos bokšto. Besidalindama prisiminimais, I.Šimulionio mama sakė, kad sausio 10 d. grįžęs nuo televizijos bokšto sūnus užsiminė, kad kareiviai atrodė „visai mieli vaikinai“ ir net leido paliesti savo neperšaunamą liemenę.

Tačiau draugystė greitai baigėsi. Lemtingąją naktį I.Šimulionis buvo pašautas septynių kulkų, viena jų – į kaktą – buvo mirtina. Jam parkritus, dar buvo buože trenkta per galvą. Mirė jis po kelių minučių.

„Rankose laikė gaisrininko žarną ir bandė kariauti vandeniu... Tėvai jį rado tik kitą dieną morge. Asmenybė buvo nustatyta pagal šaukimo į sovietinę armiją lapelį“, – rašoma Seimo kanceliarijos 1991 m. surinktuose sausio 13-osios nakties liudijimuose.

Darius Gerbutavičius

Amžius mirties dieną: 17 metų 153 dienos

Užsiėmimas: studentas

Kaip žuvo: suvarpytas penkiomis kulkomis, mirtinas buvo šūvis į plaučius

D.Gerbutavičius gimė 1973 m. liepą Vilniuje, buvo vienintelis sūnus. 1988 m. baigęs devynias klases įstojo į Vilniaus 3-ąją statybininkų mokyklą, nutaręs įgyti staliaus-dailidės profesiją. Jos įgyti taip ir nespėjo. Dalyvavo Baltijos kelyje.

lrs.lt nuotr./Darius Gerbutavičius
lrs.lt nuotr./Darius Gerbutavičius

Pasak šeimos narių atsiminimų, D.Gerbutavičius buvo ramus, paprastas vaikinas, mėgo leisti vakarus namuose su magnetofonu ir knyga. Prieš pat mirtį 1991 m. įstojo ir į Šaulių sąjungą.

Sausio 11-13 d. jis budėjo prie Seimo ir televizijos bokšto, kur ir buvo nukautas. Jį suvarpė penkiomis kulkomis, o mirtinas buvo šūvis į plaučius.

„Keturi berniukai bėgo nuo šūvių paskutiniai. Darius Gerbutavičius krito pirmas: kulkos pataikė į kojas. Jau prie tvoros, dar įsikibęs rankomis, bandė perlipti – peršovė rankas. Penktoji kulka į nugarą buvo paskutinė“, – pasakojo liudininkų atsiminimai.

Tėvai apie D.Gerbutavičiaus mirtį sužinojo tik ryte. Iki pat ryto skambino jo draugams, tačiau nakties įvykių metu visi išsiblaškė ir niekas nieko tiksliai nežinojo.

Virginijus Druskis

Amžius mirties dieną: 21 metai 346 dienos

Užsiėmimas: studentas

Kaip žuvo: nušautas šūviu į krūtinę

V.Druskis gimė 1969 m. Ukmergėje. Jam mirties dieną buvo 21 metai. Tėvai, dar esant mažam, persikėlė į Vilnių.

lrs.lt nuotr./Virginijus Druskis
lrs.lt nuotr./Virginijus Druskis

Vilniuje jis įstojo į Vilniaus elektromechanikos technikumą, įgijo skaičiavimo techniko specialybę. 1989 m. įstojo į Kauno politechnikos instituto Elektronikos fakultetą. 1990 m. vedė. Žmona Asta liko našle nepraėjus nė metams nuo vedybų.

V.Druskis domėjosi kompiuterine technika, pats pasigamino kompiuterį. Sportavo, užsiėmė Rytų kovos menais. Prieš pašauktas į sovietinę armiją, mokėsi Rytų kovos metodų, kad armijoje esant reikalui galėtų apsiginti.

„Nieko man neatsitiks“... – tokiais žodžiais nerimaujančią žmoną Astą 1991 m. sausio 12 d., prieš eidamas prie televizijos bokšto, paguodė V.Druskis, pridurdamas: ,,Jeigu visi bijosim, Lietuva niekada nebus laisva“.

Nušautas V.Druskis buvo šūviu į krūtinę. Liudininkų teigimu, V.Druskis tapo pirmąja auka. Liudininkai pasakojo matę, kaip visada drąsa pasižymėjęs V.Druskis bėgo tankų link.

Rolandas Jankauskas

Amžius mirties dieną: 22 metai 11 dienų

Užsiėmimas: studentas

Kaip žuvo: sutraiškytas tanko

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius