Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2010 01 09

Žvejus savižudžius vaikys baudomis

Vidaus reikalų ministerijos (VRM) projektą, kuriuo už neatsargų elgesį ant ledo siūloma taikyti keliskart didesnes baudas, žvejai vertina skeptiškai. Tačiau net jie sutinka, kad piktybiškai besielgiančiuosius reikėtų bausti griežčiau.
Poledinė žuklė
Poledinė žuklė / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

 Už perspėjimo nelipti ant netvirto ledo nesilaikymą dabar skiriamas įspėjimas arba bauda iki 100 litų. VRM siūlo maksimalią baudą padidinti penkis kartus, o už taisyklių, numatančių žmonių gyvybės apsaugą vandens telkiniuose, jų saugų elgesį vandenyje ir ant ledo, pažeidimus būtų taikomas įspėjimas arba bauda nuo 50 iki 500 litų.

Aukų nemažėja

Šiemet dėl neatsargaus elgesio ant netvirto ledo jau žuvo šeši žmonės. „Nors gyventojams nuolat kartojame, koks pavojingas žiemos pradžios ir atlydžio ledas, nepavyksta išvengti žmonių aukų, – tokio sprendimo priežastis aiškina vidaus reikalų viceministras Stanislovas Liutkevičius. – Siūlysime Seimui patvirtinti Administracinių teisės pažeidimų kodekso pataisas ir sugriežtinti asmenų atsakomybę.“

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) specialistai taip pat siūlo, kad gelbėjimo darbų žalą visiškai arba iš dalies atlygintų patys poledinės žūklės mėgėjai ar įvairiu transportu ant užšalusių vandens telkinių bei potvynio metu apsemtais keliais besivažinėjantys asmenys.

Baus chuliganus

Užkietėjęs žvejys Algimantas Vyšniauskas, Neringos savivaldybės administracijos direktorius, nesiima vertinti tokios VRM iniciatyvos. „Manau, kad kilus pavojui daugelis tikėtųsi patys išsikepurnėti nei kviestų pagalbą, už kurią reikės susimokėti, – kalbėjo neringiškis. – Kita vertus, esu matęs ledu ties Juodkrante žingsniuojantį atvykėlį, prisitaisiusį net keturis plūdurus. Jis žinojo, kad ledas plonas, ir buvo tam pasirengęs.“

Žvejys iš Preilos Rimas Lubys sako, kad ketinimas apmokestinti neatsargius žvejus jo nestebina. Esą dabar daroma viskas, kad į valstybės biudžetą būtų surinkta kuo daugiau pinigų.

S.Liutkevičius atmeta samprotavimus, esą dėl baimės mokėti pinigus gali padaugėti aukų. Viceministro teigimu, griežčiausios nuobaudos bus skiriamos tik piktybiškiems pažeidėjams. „Pareigūnams paliekama plati sprendimo laisvė, – LŽ sakė S.Liutkevičius. – Įspėjimas nenaikinamas, bet didinama maksimali bauda. Jei žmogus nusižengs pirmą kartą, pareigūnai jam galės skirti įspėjimą. Tačiau jei tas pats asmuo vėl nesilaikys nustatytų taisyklių, jam bus skiriamos griežtos piniginės baudos.“

Žvejys iš Preilos Rimas Lubys sako, kad ketinimas apmokestinti neatsargius žvejus jo nestebina. Esą dabar daroma viskas, kad į valstybės biudžetą būtų surinkta kuo daugiau pinigų. „Pateiksiu pavyzdį, pernai ledas ant Kuršių marių buvo labai storas, apie 30 centimetrų. Ar vėjo kryptis pasikeitė, ar vandens lygis susvyravo, tačiau vidury dienos ledas pokšt ir skilo, atsivėrė didžiulis plyšys, kurio niekas nesitikėjo. Iki tol ledas ir tanką būtų išlaikęs, o čia štai tau!“

Skęsta tik atvykėliai?

Tačiau R.Lubys neabejojo, kad skęsta, įlūžta ne vietiniai žvejai, o atvykėliai. „Prisimenu, pernai pavasarį ledo mariose jau nebebuvo, tik įlankose kur ne kur, – pasakojo žvejys. – Nė vienas vietinis nebūtų sugalvojęs ant tokio ledo lipti – mes net tvirtu ledu eidami nuolat tikriname jo tvirtumą. Tačiau pats mačiau atvažiavusius iš Kauno ar iš kito miesto žvejus, kurie nešdamiesi guminę valtį ėjo įlankos ledu ekečių gręžti. Manau, jie patys suprato, kad pavojinga, todėl ir nešėsi tas valtis, nes buvo tikri, kad tikrai įlūš. Štai tokius tikrai reikėtų bausti, tokie už gelbėjimą tikrai privalėtų susimokėti. Arba tie, kurie ant ledo automobiliais važiuoja. Pats jau tiek metų ir su motorinėmis rogėmis, ir su “šumacheriais" ledu lakstau, tačiau dar tiek neišprotėjau, kad automobiliu važinėčiau.“

VRM duomenimis, PAGD pareigūnai nuo praėjusių metų gruodžio vidurio jau vykdė 15 gelbėjimo operacijų, per kurias teko gelbėti poledinės žūklės aistruolius ir dėl neatsargumo įlūžusius žmones. Šiais metais iš vandens gelbėtojai ištraukė keturis automobilius, kuriais važinėta ledu.

Praėjusią žiemą ugniagesiai gelbėtojai atliko aštuonis gelbėjimo darbus, išgelbėta 19 ant ledo žvejojusių žmonių, dar vieno nespėjo išgelbėti. Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Pakrančių apsaugos rinktinė dalyvavo 17 paieškos ir gelbėjimo darbų, iš jų 9 paieškos ir gelbėjimo darbuose pasibaigus navigacijos sezonui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius