Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Aušrinė Armonaitė: Pasitikėkime aštuoniolikmečių ir devyniolikmečių sąmoningumu

Seimas dar vasaros pradžioje priėmė griežtą sprendimą, draudžiantį visiems asmenims iki 20-ies metų įsigyti alkoholinius gėrimus. Tai reiškia, kad toks ribojimas galios ir pilnamečiams – aštuoniolikos ir devyniolikos metų jaunuoliams.
Aušrinė Armonaitė
Aušrinė Armonaitė / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Vis dėlto, tikiu, kad erdvės kompromisui dar yra: praėjusią savaitę užregistravau įstatymo projektą, kuriuo siūlau palikti galimybę aštuoniolikmečiams ir devyniolikmečiams įsigyti silpnų alkoholinių gėrimų, tai yra, alaus arba šampano.

Neabejoju, kad alkoholio kontrolės politika pirmiausiai privalo užkardyti galimybę įsigyti alkoholinius gėrimus nepilnamečiams. Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro atliktos apklausos duomenys rodo, kad daugelis nepilnamečių žino, kaip ir kur nelegaliai įsigyti alkoholinių gėrimų. Vis dėlto tai dar anaiptol nereiškia, kad Lietuvos jaunimas turi problemų su alkoholizmu.

To paties Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro tyrimas parodė, kad Lietuvos jaunimas vartoja alkoholinius gėrimus bene mažiausiai Europoje. 2015-aisiais Lietuva kartu su Suomija, Norvegija, Islandija, Estija, Švedija rikiavosi vartojimo statistikos pabaigoje.

Kaip bebūtų, visi sutariame, kad pati veiksmingiausia alkoholio prevencijos priemonė jaunimui yra didesnis moksleivių užimtumas po pamokų. Būreliai ir nevyriausybinės organizacijos siūlo prasmingas veiklas tobulėjant ir mažina poreikį ieškoti pasilinksminimo alkoholio draugijoje.

Taigi gerai, kad Seimas vieningai pritarė mano inicijuotam nutarimui ir pakvietė Vyriausybę kitų metų biudžeto projekte skirti 11 mln. eurų neformalaus ugdymo krepšeliui. Tai reiškia, kad daugiau vaikų ir jaunimo galės lankyti popamokinius būrelius ar nevyriausybines organizacijas, pasinaudojant maždaug 15 eurų krepšeliu. Nors šiemet Vyriausybė susvyravo ir finansavimas buvo pertrauktas, Švietimo ir mokslo ministerija kartu su Finansų ministerija kitiems metams jau ieško reikalingų resursų.

Tačiau sugrįžkime prie draudimų pilnamečiams. Draudimas įsigyti alkoholinius gėrimus pilnamečiams iki dvidešimties, deja, prilygina juos kūdikiams, vaikams ir paaugliams, už kuriuos pagal įstatymus yra atsakingi jų tėvai. Toks įstatyme nustatytas absoliutus draudimas kelia painiavą ir, esu tikra, baigsis ne viena kuriozine situacija. Šis draudimas iš tiesų įpareigoja verslą tapti globėjais ir rūpintis, kad 18 ar 19 metų žmogus oficialaus priėmimo metu, parodos atidaryme, spektaklio ar kino premjeroje, mugėje, koncerte ar bet kuriame kitame renginyje nepaimtų į rankas alaus, vyno ar šampano taurės.

Draudimas įsigyti alkoholinius gėrimus pilnamečiams iki dvidešimties, deja, prilygina juos kūdikiams, vaikams ir paaugliams.

Civilinis veiksnumas asmeniui priskiriamas, kai jam sueina pilnametystė, t.y., 18 metų. Nuo šio momento asmuo tampa atsakingas už savo veiksmus, gali sudaryti santuoką, turi rinkimų teisę, gali būti šaukiamas į nuolatinę privalomąją karo tarnybą, pats sprendžia mokytis ar ne, gali lošti azartinius lošimus, įsigyti tabako gaminių ir rūkyti, įsigyti ir turėti tam tikrų kategorijų šaunamuosius ginklus, įgyti teisę vairuoti, šis asmuo net gali gaminti alkoholinius gėrimus ir juos realizuoti. Tačiau pagal naują amžiaus reguliavimą negalės jų įsigyti.

Toks reguliavimas padidins nelegalius alkoholio pardavimus, paskatins aštuoniolikmečių ir devyniolikmečių ,,alkoturizmą” į kaimynines šalis: Latviją, Lenkiją, Estiją. Daug kas jau planuoja išleistuves ir gimtadienius šių valstybių turizmo sodybose.

Gali kilti klausimas, kodėl siūlau galimybę įsigyti alkoholinių gėrimų, kurių stiprumas yra iki 13 laipsnių. Dar priiminėjant Seime alkoholio draudimų paketą amžiaus ribojimas atrodė nelogiškiausias ir mažiausiai argumentų turintis draudimas. Tačiau balsų dauguma sprendimas buvo priimtas ir turime ieškoti kompromisų.

Šiuo metu įstatymas numato, kad būtent tokio stiprumo alkoholį galima pardavinėti ir demonstruoti parodose. Kai kuriose Europos šalyse, kuriose alkoholis yra griežtai kontroliuojamas, amžiaus draudimas taip pat nėra bekompromisis. Pavyzdžiui, Norvegijoje ir Suomijoje 18 metų asmenys gali įsigyti ir vartoti alkoholinius gėrimus, kurių stiprumas neviršija 22 laipsnių, Švedijoje – 3,5 laipsnių.

Esu pasiruošusi kalbėtis ir įsiklausyti į kitų pasiūlymus dėl alkoholio stiprumo, jeigu tokių bus. Svarbiausia, kad Seimas parodytų jaunimui, jog pasitiki jų sąmoningumu, sveiku protu ir atsakomybe.

Aušrinė Armonaitė yra Seimo narė, liberalė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius