-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Paulius Kunčinas: Galimybės talentams, šeimai ir ateičiai

Nors atrodė, kad emigracijos tendencija jau keičiasi į teigiamą pusę, praėjusių metų pabaigos duomenys buvo tik nedidelis šviesos spindulys – naujausi duomenys rodo, kad per pirmuosius du mėnesius praradome dar pusantro tūkstančio gyventojų.
news_5abdebbcd9c30f4ff97f.jpg
Paulius Kunčinas

Matyti, kad emigruoja visų amžių ir specialybių darbingi žmonės, todėl turime pažvelgti į šią problemą iš viršaus ir užtikrinti kompleksinį sprendimų paketą.

Galimybės ugdyti savo talentą

Lietuvos universitetai turi konkuruoti dėl studentų, kurie dabar renkasi studijuoti užsienyje. Tam būtina didinti Lietuvos aukštojo mokslo kokybę ir konkurencingumą, pagaliau suprasti, kad studijų turinio kokybė ir lankstumas yra tai, kas svarbiausia talentams.

Įgyvendinti universitetų sujungimai, programų išgryninimas leis nukreipti pertekliniams administraciniams aparatams išleidžiamas lėšas ten, kur jų reikia – dėstytojų, mokslininkų atlyginimų didinimui, akademinio darbo prestižo kėlimui.

Studijuojantys turi jaustis saugūs ir gyventi kokybiškai, todėl reikia sukurti efektyvią socialinės paramos sistemą studijuojantiesiems stipendijų ir pragyvenimo paskolų forma – taip, kaip tai veikia Jungtinėje Karalystėje.

Galimybės dirbti ir užsidirbti

Kovo mėn. „Lemiamo šuolio“ užsakymu atliktoje visuomenės nuomonės apklausoje net 44 proc. gyventojų teigė, kad panašų pragyvenimo lygį kaip ir užsienyje suteikiantis darbas paskatintų žmones likti arba grįžti į Lietuvą. Todėl turime orientuotis į aukštos kvalifikacijos darbo vietas kuriančių investuotojų pritraukimą.

Visų pirma, reikia sumažinti darbo apmokestinimą tam, kad investuotojai ir verslas būtų suinteresuoti čia steigti aukštą pridėtinę vertę kuriančias darbo vietas. Dabar užsienio įmonės pradeda investuoti kurdamos paslaugų centrus, o vėliau plečia savo veiklą ir įdarbina ypač aukštos kvalifikacijos specialistus. Jei norime, kad būtų kuriama daugiau aukštą pridėtinę vertę kuriančių darbo vietų, turime sumažinti darbo jėgos apmokestinimą.

Net neabejoju, kad skaičiavimai, jog tokia priemonė „Sodrai“ atsipirks po trejų metų, yra konservatyvūs ir teigiamą efektą pamatysime daug greičiau.

Lengviausias, visos sistemos nesujaukiantis žingsnis – „Sodros“ įmokų lubos. Norint, kad tokia priemonė turėtų efektą, viršutinė riba neturėtų viršyti 5 vidutinių mėnesio darbo užmokesčių. Žinau, kad kelios tarptautinės įmonės vien per pirmuosius metus sukurtų bent 1000 naujų, labai gerai apmokamų darbo vietų, o kiekviena jų vieta sukuria tris papildomas, todėl tai reikštų ir daugiau galimybių kurti naujus paslaugų verslus.

Net neabejoju, kad skaičiavimai, jog tokia priemonė „Sodrai“ atsipirks po trejų metų, yra konservatyvūs ir teigiamą efektą pamatysime daug greičiau.

Galimybės kurti šeimą ir užtikrintą ateitį

Daugiau gerai apmokamų darbo vietų reiškia teigiamą impulsą socialinei sistemai pertvarkyti ir sukurti sąlygos jauniems žmonėms kurti savo ateitį, šeimą. Privalome jiems leisti rinktis lanksčias darbo sąlygas, skatinti derinti darbą ir vaikų auginimą.

Labai svarbu suteikti visoms jaunoms šeimoms paramą įsigyjant pirmąjį būstą ne tik regionuose ir miestuose, nuosekliai didinti skiriamų vaikų pinigų sumą, ypač didelėms šeimoms. Tokios valstybės kaip Airija, Prancūzija ir Švedija taikydamos didelės paramos šeimoms politiką sugebėjo pristabdyti savo visuomenės senėjimą.

Neužtikrintumas dėl savo ateities yra dar viena emigracijos priežastis. Todėl labai gaila, kad šiuo metu „Sodros“ kuriamas komunikacinis laukas neleidžia jauniems žmonėms jaustis ramiai dėl savo senatvės.

Daugiau nei tūkstantį eurų uždirbantys talentai, pasinaudoję „Sodros“ senatvės pensijos skaičiuokle pakraupsta – ateityje jiems prognozuojama tris ar daugiau kartų, nei dabartinis darbo užmokestis, mažesnė pensija. Taip aiškiai parodome, kad dabartinė sistema negeba užtikrinti tinkamų pensijų senatvėje, todėl reikalinga esminė socialinio draudimo reforma – bazinė pensija turi būti mokama iš valstybės biudžeto, o socialinio draudimo dalis turi būti aiškesnė ir priklausyti nuo įmokų dydžio. Tik taip sukursime sąžiningą ir pozityviai ateičiai nuteikiančią pensijų sistemą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius