Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 11d. 18:39

Petras Auštrevičius: Lietuvos gyvybinis interesas – Astravo uždarymas, o tai padarys tik ES

Petras Auštrevičius Apie Baltarusijos tariamą ar faktinę nepriklausomybę, Rusijos-Baltarusijos (kitaip – Eurazijos) sąjungą, apie tai, gins ar ne baltarusių tauta savo valstybę, kas nutiks Baltarusijai, kai nebeliks A.Lukašenkos – šiomis temomis galima diskutuoti ištisas dienas ir savaites. Tai, be jokios abejonės, gali ir turi daryti politologai bei apžvalgininkai, toks jų darbas.

Tačiau apgailėtina matyti, kaip politikos komentatorių vaidmeniu apsiriboja atsakingi Lietuvos Vyriausybės ministrai ir šalies vadovai. Vietoj to, kad formuotų ir diktuotų Europos Sąjungos politinę darbotvarkę Baltarusijos atžvilgiu, vietoj to, kad eliminuotų didžiausias grėsmes Lietuvos saugumui, pasitenkinama apžvalginio pobūdžio komentarais spaudai ar žinutėmis tviteryje.

Pareiga ginti nacionalinius interesus

Panašu, kad dar ir šiandien, po 15 metų narystės Europos Sąjungoje, yra neįsisąmoninta, kad Lietuva įstojo į Europos Sąjungą būtent tam, kad mūsų gyvybiniai nacionaliniai interesai būtų geriau apginti ir atstovaujami. To galima pasiekti tik jei veiksime ne patys sau, o gavę ES mandatą.

Akivaizdžiai nesuvokta, kaip veikia Europos Sąjunga, nesugebėta suformuoti mūsų siekius remiančių valstybių daugumos netgi esant tokiems dėkingiems momentams, kaip derybos dėl daugiamečio ES biudžeto. Jei yra tokia užsienio politikos tema, kur Lietuva gali ir privalo tapti lydere bei ES politikos formuotoja – tai pirmiausia yra Baltarusija.

Kalbant iš šios dienos perspektyvos, nėra mūsų valstybės ir tautos saugumui gyvybiškai svarbesnio klausimo, kaip pasiekti, kad Astravo monstras niekada nebūtų pakrautas branduoliniu kuru ir nebūtų paleistas.

Būtent šis tikslas yra absoliučiai pirmaeilės svarbos ir būtent dėl jo Lietuvos valdžia mažiausiai veikia Briuselyje. Nepakanka eilinį kartą eiliniame susitikime „iškelti Astravo klausimą“.

Jei yra tokia užsienio politikos tema, kur Lietuva gali ir privalo tapti lydere bei ES politikos formuotoja – tai pirmiausia yra Baltarusija.

Reikia, kaip atsakingai ir pilnavertei ES narei, siūlyti labai konkrečius žingsnius, kuriuos ES turi atlikti, kad Astravo grėsmė būtų eliminuota. Ne vieną savo pasiūlymą jau teikiau Europos Parlamente – tam, kad ES pagaliau galėtų savo sprendimais daryti tiesioginę įtaką tokiais atvejais, kai artimiausioje jos kaimynystėje yra vystomi nesaugūs branduoliniai objektai. Beje, šiems mano siūlymams jau pritarė Europos Parlamento Užsienio reikalų komitetas.

Ir todėl, tiesą sakant, negaliu suprasti priežasčių, dėl kurių mūsų šalies valdžios atstovai – užsienio politikos formuotojai – iki šiol mieliau leidžiasi į begalinius samprotavimus apie Rusijos ir Baltarusijos sąjungos apimtis bei gylį, bet nekalba apie esmę, t.y. paskandina Astravo klausimą.

Siūlau įvardinti atskaitos taškus

Šiemet sukanka 10 metų, kai pradėta Astravo elektrinės statyba, ir būtent šiemet ją ketinama paleisti.

Visus tuos 10 metų Lietuvos prezidente buvo D. Grybauskaitė. Keičiantis šalies Vyriausybėms, kurių būta per visą spektrą – nuo dešinės iki plačios kairės, prezidentė nesuformulavo Lietuvos valstybės gyvybinio intereso Astravo klausimu, nesutelkė politinių jėgų šalies viduje ir nesubūrė paramos Europoje.

Atrodytų, dviejų kadencijų turėjo pakakti tam, kad Astravo klausimas ES partneriams būtų tinkamai pristatytas, kad būtų pateikti Lietuvai priimtini jo sprendimo būdai ir šios statybos sustabdytos.

Dviejų kadencijų, kurių pirmoji prasidėjo nuo, kaip ir derėjo tikėtis, niekur nenuvedusio susitikimo akis į akį su A.Lukašenka Vilniuje, turėjo pakakti, kad būtų perprasti tikrieji diktatoriaus tikslai ir veikimo metodai. Kad būtų suvokta, jog visos Lietuvos ir ES pastangos Baltarusijos atžvilgiu turi būti skirtos europietiškos baltarusių tautos gyvasties išsaugojimui ir palaikymui.

„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas susitiko su Aliaksandru Lukašenka
„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas susitiko su Aliaksandru Lukašenka

Visa tai neišvengiamai turės padaryti naujasis šalies prezidentas, t. y. iškelti ES ir Baltarusijos ateities santykių klausimą savo pirmajame Europos Vadovų Tarybos posėdyje. Mano įsitikinimu, vardan Lietuvos ateities ir saugumo ES viršūnių susitikime laikas įtvirtinti šiuos pamatinius atskaitos taškus:

Pirma. Europos Sąjunga pabrėžia, kad baltarusiai yra europietiška tauta, turinti neatsiejamą teisę į savo nepriklausomą valstybę, veikiančią demokratiniais ir teisiniais pagrindais ir nesusaistytą prieš baltarusių tautos valią primestais ir tiesiogiai jos saugumui bei išlikimui gresiančiais įsipareigojimais, tokiais kaip trečiųjų šalių kariuomenės ir ginkluotės dislokavimas ar branduolinių Astravo reaktorių paleidimas Baltarusijos teritorijoje.

Antra. Pagal ES sutarties 49 straipsnį, demokratinė ir teisinė Baltarusijos valstybė, kaip ir bet kuri kita europietiškas vertybes išpažįstanti Europos šalis, turi teisę ateityje siekti narystės Europos Sąjungoje – lygiai taip pat, kaip ir Ukraina, Sakartvelas ar Moldova.

Trečia. Siekdama paskatinti demokratines permainas Baltarusijoje ir puoselėdama baltarusių tautos europietiškumą, Europos Sąjunga įsipareigoja artimiausioje ateityje Baltarusijos piliečiams taikyti bevizį režimą ir padaryti tai vienašališkai (be derybų su Minsko režimu).

Ketvirta. A.Lukašenka yra valdžią neteisėtais būdais (rinkimų ir referendumų klastojimu, represijomis) uzurpavęs diktatorius, todėl bet kokie Baltarusijos valstybingumą ribojantys ar į jo praradimą atvedę susitarimai, su trečiosiomis šalimis sudaryti A.Lukašenkos valdymo laikotarpiu, yra ir bus neteisėti bei Europos Sąjungos nebus pripažinti.

Penkta. Europos Sąjunga, įskaitant visas jos valstybes nares, įsipareigoja nepirkti galimai Astravo elektrinėje pagamintos energijos.

Šešta. Europos Sąjunga iš savo vykdomų programų biudžeto numatys konkrečius finansinius resursus Astravo elektrinės statybų neatidėliotinam sustabdymui, saugumo užtikrinimui pereinamuoju laikotarpiu ir galutiniam jėgainės uždarymui.

Septinta. Europos Sąjunga tvirtai reikalauja, kad Baltarusijoje būtų sukurtos visos sąlygos laisviems ir demokratiniams rinkimams, garantuojama netrukdoma politinių partijų ir pilietinės visuomenės veikla ir užtikrinama spaudos laisvė.

Šiandien akivaizdu, kad autoritarinis V.Putino ir A.Lukašenkos Eurazijos tvarinys (Astravo elektrinė – viena iš jo sudedamųjų dalių) yra grėsmė Lietuvos ir visos Europos saugumui. Todėl būtini drąsūs sprendimai, principinga ir ilgalaikė Lietuvos lyderystės suformuota ES laikysena, kuri eliminuotų esamas grėsmes ir sukurtų europietišką perspektyvą Baltarusijai. Kurti tokią ES politiką buvo ir išliks Lietuvos valdžios pareiga, niekas kitas už mus to nepadarys.

Petras Auštrevičius yra Europos Parlamento narys, liberalų ALDE frakcijos EP narys ir kandidatas į Lietuvos Respublikos prezidentus.

Komentarai: 9

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Šiemet Davosas – be D.Trumpo, bet su rusų oligarchais ir įtampa dėl Kinijos

Kaimo mokykla: elektros nėra, vaikų yra, bet per mažai. Pastrėvys

Aktualu

Ekspertai apie S.Skvernelio kandidatūrą: nemano, kad tai planuota iš anksto, įžvelgia riziką

Aktualu

Lietuvis įvykdė neapykantos nusikaltimą prieš šiaurės airį: sužalojo visam gyvenimui

Gazas

Balys Bardauskas ruošiasi į Lietuvą: „Jaučiuosi lyg įveikęs Dakarą“

Aktualu

Sulaikytas nužudyto Gdansko mero apsaugos vadas

24sek

Dar viena istorinė L.Dončičiaus naktis – skrydis į operatorę ir pirmas trigubas dublis

Aktualu

Girtas panevėžietis „Nissan“ į medį nukreipė visiškai tiesioje gatvės atkarpoje

Karštas „Ginčas“ dėl maišto „Ryte“: kas kaltas – D.Suttonas, D.Adomaitis ar vadovai?

Kultūra

Svaiginimąsi kare aprašęs Łukaszas Kamieńskis: „Turime dvigubą kariuomenės ir narkotikų istoriją“

Pasaulis kišenėje

Gran Kanarija traukia ne tik pakrante – pažvelkite į išskirtinius jos namus-urvus

Aktualu

Ant vaikų rėkusios Žiežmarių mokytojos artima kolegė: „Jos būklė – itin bloga“

Išrinktos juokingiausios 2018 metų vestuvių nuotraukos

Kultūra

Paskelbtas galutinis Nacionalinės viktorinos vietų sąrašas – vyks beveik 40-yje miestų

24sek

Lietuvos studentų čempionate – neregėtos rungtynės: VDU metė tik tritaškius

Aktualu

Juodojoje jūroje užsidegus dviem tanklaiviams žuvo mažiausiai 14 jūrininkų

Vardai

Brado Pitto moterys: tarp Charlize Theron ir Angelinos Jolie jau prieš daug metų perbėgo juoda katė

Gyvenimas

Koks amžius tinkamiausias prarasti nekaltybę?

Vardai

Violetai Tarasovienei – žiūrovų liaupsės, bet jos stilistei – kritika: kodėl tokia glaustinukė?

24sek

Įdomių minčių pateikęs R.Javtokas – apie „Žalgirio“ duobę ir naują Šaro sutartį

Gyvenimas

Dėl nežinomos ligos Justas eidamas negali sustoti, jo atmintis – tik 10 minučių

Vardai

Karoliną Meschino puošęs Kęstas Rimdžius nukopijavo Izraelio mados namų suknelę? Palyginkite

Aktualu

Gydytojai ir vaistininkai skundžiasi stringančia e. receptų sistema

Sportas

Italijoje – užtikrinta „Juventus“ pergalė prieš absoliučius autsaiderius

Aktualu

Britanijos lyderė pristatė „Brexit“ atsarginį planą, nedaug tesiskiriantį nuo ankstesnio

Naujienos

Kultūra

Spalvinga ir subtili „Kaštonė“ atskleis mažos širdies paslaptį

Aktualu

Švedija artėja prie susitarimo dėl koalicinės vyriausybės suformavimo

Aktualu

Virginija Vingrienė: Efektyvios urėdijos – su pagarba miškininkams

Verslas

Dėl buvusios sausros daržovės – kone dvigubai brangesnės

Gazas

Dakaro dienoraštis Nr. 5. „Fesh-fesh“ pelėkautai

Verslas

Prokuratūra: FNTT turės iš naujo spręsti, ar pradėti tyrimą dėl „Agrokoncerno“

Aktualu

Šilutėje liepsnojo Muzikos mokyklos pastatas

Gazas

Seimas nuo kitų metų įteisino alkoblokus

Gyvenimas

Gruzdintos bulvytės, traškučiai, kava turės būti gaminami kitaip

Aktualu

Gudrų vilnietį perkando Trakų pareigūnas: suklastotą vaizdo įrašą išdavė medžiai

Aktualu

A.Lukašenka užsiminė apie Baltarusijos nepriklausomybės laukiančius išbandymus

Aktualu

Prancūzija gali pakartotinai ištirti bylą dėl pinigų plovimo per „Danske Bank“ Estijoje

Aktualu

Ar Šiauliuose „užrakinti“ studentai verčiami pasirašyti „pabrangusias“ studijų sutartis?

Sportas

„Trakai“ išsiaiškino vikriausius, šokliausius ir stipriausius

Aktualu

Departamentas leis šalyje gyventi vienalytes santuokas sudariusiems užsieniečiams

Sportas

Kraujo buteliuko brokas: atletas šokiruotas, kontrolieriai nustebę

Gazas

Eismo sąlygas sunkina snygis ir pustymas, jis tęsis per naktį

Vardai

Puerto Rike nušautas homoseksualus dainininkas Kevinas Fretas

Sportas

„Manchester United“ pergalingą žygį bandys nutraukti Londono klubas

Aktualu

J.C.Junckeris: būtina dėti visas pastangas „Brexit“ klausimui išspręsti

Aktualu

JK pramonininkai: „Brexit“ be sutarties „negalės būti valdomas“

Gazas

Po sunkaus ketvirtojo etapo B.Vanagas naktį remontavo automobilį, A.Juknevičius svajoja išgyventi penktadienį

Aktualu

Departamentas leis šalyje gyventi vienalytes santuokas sudariusiems užsieniečiams

Aktualu

Maskvoje pagrobtas pagrindinis D.Voronenkovo nužudymo bylos veikėjas

Gyvenimas

Savižudybių prevencija: nesižudymo sutartį keičia savisaugos planas – skamba keistai, bet veikia

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:07
01:46
02:03

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min