-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Prezidentės verdiktas

Pagaliau sulaukėme ir prezidentės žodžio, kuris turėtų baigti karą tarp Valstybės saugumo departamento (VSD) ir Seimo. Ji pažymėjo, kad nepateikdamas 12 pažymų Seimui VSD generalinis direktorius elgiasi pagal įstatymus.

Šie šalies vadovės žodžiai turėtų atvėsinti Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) radikalus. Puikiai išmanydama įstatymus prezidentė pabrėžė, kad norint operatyvinę medžiagą perduoti Seimui ar kitoms valstybės institucijoms būtina Vyriausybės nustatyta tvarka, kaip tai ir numatyta Operatyvinės veiklos įstatymo 17 straipsnyje. Taigi reikia laukti ministrų kabineto sprendimo, kuris turi ir nesugriauti VSD pamatų, ir tenkinti teisėtus politikų norus.

Pravartu prisiminti, kad Seimas ir dabar turi VSD kontrolės mechanizmus. Visų pirma tai Seimo komisija, kontroliuojanti VSD operatyvinę veiklą. Deja, ši komisija „dirba“ taip, kad daugelis politikų ir verslininkų net neabejoja, jog yra sekami, kad jų biuruose įtaisytos „blakės“, klausomasi telefonų. Kam, jei ne minėtai Seimo komisijai, derėtų pasidomėti, ar galimas toks masinis sekimas, ar visada gaunamos tokiam operatyviniam darbui būtinos aukštų teismo ir Generalinės prokuratūros pareigūnų sankcijos. Gal tada mūsų piliečiai mažiau tikėtų gandais apie visuotinį sekimą.

Prezidentės žodžiai, kad VSD reikia depolitizuoti, man kelia kai kurių abejonių. Iš tiesų per 20 atgautos nepriklausomybės metų šią tarnybą stengėsi nusavinti politikai.

Antra VSD kontroliuojanti institucija – tai NSGK, kuris gali bet kada išsikviesti VSD vadovus ir paprašyti jų komentarų apie NSGK kompetencijoje esančius klausimus. Seimo komiteto nariai gali dalyvauti VSD posėdžiuose, kai ten svarstomos su VSD darbu susijusios problemos. Tačiau neteko girdėti, kad NSGK rūpėtų tokios daug laiko ir energijos suryjančios akcijos. Juk kur kas lengviau versti VSD vadovus pažeisti Seimo priimtą Operatyvinės veiklos įstatymą. Reikia pripažinti, kad prezidentė neabejotinai geriau išmano įstatymus nei NSGK vadovas ir puikiai žino, ką reiškia demokratinės valstybės pamatinis įstatymo viršenybės principas.

Kartu ji pažymėjo, kad VSD dirba nepatenkinamai, kad šią tarnybą būtina depolitizuoti ir reformuoti. Tuo metu pats VSD generalinis direktorius departamento darbą vertina labai gerai. Jeigu ir taip, tada visada galima dirbti dar geriau. Tikriausiai prezidentė to ir siekia. Tačiau norint dirbti dar geriau, reikia žinoti, kas yra daroma ne taip gerai ar net blogai. Šitos informacijos visuomenei dar niekas nepateikė nuo anų laikų, kai VSD dorojo Algimanto Matulevičiaus vadovaujamas NSGK.

Prezidentės žodžiai, kad VSD reikia depolitizuoti, man kelia kai kurių abejonių. Iš tiesų per 20 atgautos nepriklausomybės metų šią tarnybą stengėsi nusavinti politikai. 1990–1991 metais politikai išvalė KGB archyvą, atsikratė jiems nepageidaujamų dokumentų, paskui mėgino paversti VSD politinių priešininkų kompromitavimo kontora. Dar vėliau – implantuoti į šią tarnybą savo žmones, kad šie galėtų teikti politikams naudingą, o jų oponentams kenksmingą informaciją. Ir taip tęsėsi ilgus metus. Tada Seimas nusprendė, kad VSD generalinį direktorių turi skirti ne pats Seimas, kuriame valdžia (ir VSD vadovai) keičiasi kas ketverius metus, o visų išrinktas Lietuvos Respublikos Prezidentas. Tai sudarė prielaidą, kad VSD vadovai nebus tarsi šachmatų figūros politinių batalijų lauke. VSD vadovybė tapo iš tiesų depolitizuota. Tačiau tai nereiškė, jog visi VSD pareigūnai užmirš savo politines simpatijas ir nenusižengs teikdami paslaugas kuriai nors politinei grupei. Kelių VSD atsakingų darbuotojų atleidimas iš darbo už nederamas paslaugas politinėms partijoms – dar neužmirštas pavyzdys.

Atėjus naujam VSD generaliniam direktoriui man neteko girdėti, kad departamento pareigūnai teiktų informaciją politikams, nors krašto apsaugos ministrė tvirtina kitaip, tiesa, nenurodydama jokių konkrečių faktų. Jei ministrė žino konkretų „kurmį“ tarp VSD darbuotojų, jam turi būti nedelsiant parodytos durys. Jeigu nežino, tada jos teiginiai yra tik „informacinis triukšmas“. Pats VSD generalinis direktorius, nors ir „mąsto dešiniuoju pusrutuliu“, nėra politiškai angažuotas. Sakyčiau, tai vienas valstybės pareigūnų, kuriems įstatymas ir sąžiningas darbas svarbesni už asmeninę gerovę. Tai ką mes norime dar depolitizuoti?

Kita kalba apie VSD reorganizavimą. Jei bus nueita tuo keliu, reikėtų, kad būtų reorganizuojama evoliuciniu būdu. Revoliuciniai pertvarkymai gali pakenkti VSD darbui. O darbo yra į valias.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius