Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Rūta Vainienė: Ar visi čia vagys?

Kaip jaunam žmogui būdingas polinkis matyti supaprastintą juoda/balta vaizdą, taip pat, matyt, yra ir jaunai valstybei, ypač – jos valdžiai. Lyg ir metas būtų išaugti iš „visi verslininkai – vagys ir oligarchai“, „visi darbdaviai – išnaudotojai“, „visi pardavėjai – sukčiai“ lygio mąstymo, bet niekaip nepavyksta. Kad nepavyksta, rodo valdžios teisės aktų pakeitimo iniciatyvos, akivaizdžiai „subalansuotos“ tik „vagims, sukčiams ir išnaudotojams“. Štai du pavyzdžiai.
Rūta Vainienė
Rūta Vainienė / Asmeninio albumo nuotr.

Finansų ministerija siekia iki 20 tūkstančių eurų sumažinti pajamų ribą, kurią galima gauti su verslo liudijimais. Dabar šioji riba yra 45 tūkstančiai eurų. Kodėl, pasidomėsite? Mokesčių inspekcija mato kiekvieno mokesčių mokėtojo, kiekvieno žmogaus ir kiekvienos įmonės „profilį“, žinoma, finansinį. Mato išsamiai, čia jums ne facebook paskyra, kur patys nustatote, kokia informacija norite dalintis. Taigi, Mokesčių inspekcija mato, kad iš 100 tūkstančių asmenų, turinčių verslo liudijimus, apie dešimtadalis gauna daugiau nei siūloma 20 tūkstančių eurų riba.

Dar mokesčių inspekcija įtaria, o gal ir tikrai žino, kad dalis šių žmonių pajamas gavo ne iš tos veiklos, kurią deklaruoja pagal verslo liudijimą. Mokesčių inspekcija mano, kad žmogus užsiima pusiau legalia arba nelegalia veikla, o įsigydamas verslo liudijimą, legalizuoja nelegalias ar neapmokestintas pajamas. Negerai, tikrai negerai. Taip neturi būti. Bet ką gi daryti? Vienas kelias yra tas, kurį ir pasirinko valdžia: dėl kelių sukčių tegul kenčia dešimt tūkstančių.

Kitas kelias būtų – užsiimti būtent tais keliais sukčiais. „Užsiimti kiekvienu valstybei per brangu“ – sako įstatymo iniciatoriai. Valstybei „pigiau“ sukurpti įstatymą, skirtą sukčiams, bet taikomą visiems. Bet ar tikrai pigiau? Ar valstybei tikrai „apsimoka“ visus verslo liudijimų turėtojus prilyginti sukčiams? Ar tai „darnu“, kaip kad mėgsta sakyti valdantieji? O ir kam tada didinamos baudos už neteisėtą praturtėjimą, jei šį mechanizmą dėl jo brangumo valdžia taiko tik išimtinais atvejais.

Kitas pavyzdys – minimali alga. Tai valdžios alfa ir omega, nėra nei metų, kad nebūtų keliama ar ketinama kelti. Net „idėjos Lietuvai“, ir tos sukasi aplink MMA – kokią nustatyti, kas ją turi nustatyti, kaip ją diferencijuoti, pagal regionus ar pagal amžių. Nes darbdaviai, tai – juk išnaudotojai, patys algos nepakels, kol valdžia nepalieps. Iš tikro, tokių yra. Kurie algą kelia tik tada, kai keliama MMA. Štai tikras atvejis. Žmogus ateina prašyti padidinti algą, o darbdavys jam ir sako: tai juk MMA kels, tada ir pakelsim. Gal pakeltų ir anksčiau, bet kam, juk gali dvigubo vargo turėti.

Bet štai, jau net pati valdžia savo nustatyta minimalia alga nebetiki. Ją dabar galima mokėti tik už nekvalifikuotą darbą. Bet ir tai dar ne viskas. Štai Sodra žiūri įtariai į tuos, kurie moka valdžios nustatytą MMA, laiškus siuntinėja, pasiaiškinti kviečia. Štai kokia visuotinė reguliavimų devalvacija!

O juk už visų reguliavimų slypi valdžios nepasitikėjimas žmonėmis, mokesčių mokėtojais, darbdaviais. Bet kaip pašauksi taip ir atsilieps. Te nesistebi po to, kai tūlas pilietis apie savo rinktą valdžia pasako: ai, visi jie ten durniai ir vagys.

Šis ekonomistės Rūtos Vainienės komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius