Dabar populiaru
Publikuota: 2017 lapkričio 20d. 07:00

3 metus teisme dūlėjusi byla dėl milijoninės ES paramos: kaltinamieji nesėstų, net jei būtų kalti

Renata Guk ir Edvargas Marapolskas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Teisiamieji Renata Guk ir Edvardas Marapolskas

Vilniaus apygardos teismas pagaliau sėkmingai nagrinėja bylą, kurioje organizuota grupė įtariama sukčiavimu gaunant daugiau nei 1,2 milijono litų (bemaž 350 tūkst. eurų) Europos Sąjungos (ES) paramos lėšų, skirtų kaimo turizmo sodybos Kalvio kaime, Vilniaus rajone, statybai. 2011 m. teismą pasiekusioje byloje 2018 m. pradžioje realu išgirsti verdiktą, tik dėl objektyvių priežasčių jis tikriausiai nebus griežtas.

Sunku patikėti, bet vilkinimu pagarsėjusi baudžiamoji byla dėl galimo Andriaus ir Edvardo Marapolskų sukčiavimo gaunant 1,2 milijono litų ES paramą eina į pabaigą.

Jei nekils nenumatytų kliūčių, nagrinėjimas šįmet gali baigtis, kitų metų pradžioje teismui beliks paskelbti verdiktą. Tačiau jau dabar aišku, kad teisiamiesiems nelaisvė vargu ar gresia: dėl daugelio kaltinimų jau yra suėjusi senatis, o už nepasenusius nusikaltimus esą būtų neteisinga bausti laisvės atėmimu, kai vien teismo procesas šitaip užsitęsė.

Prašo nuteisti, bet laisvės neatimti

Kaltinimai sukčiavimu ir subūrus organizuotą grupę pareikšti teisininkui Andriui Marapolskui, jo tėvui Edvardui Marapolskui, kuris tuo metu buvo teisines paslaugas teikiančios bendrovės direktorius ir ūkininkas, įgyvendinantis ES lėšomis remiamą projektą, ir subrangos darbus atlikusios bendrovės buhalterei 28-erių metų Renatai Guk. Įtarimai baudžiamojoje byloje pareikšti ir juridiniam asmeniui – teisines paslaugas teikusiai bendrovei.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Andrius Marapolskas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Andrius Marapolskas

Valstybės kaltinimą šioje byloje palaikanti prokurorė 15min minėjo, kad formaliai kaltinamiesiems yra numatoma ir laisvės atėmimo bausmė. Tačiau patys prokuratūros atstovai siūlo jos vykdymą atidėti net ir tuo atveju, jei teismas pripažintų teisiamuosius kaltais – jau vien proceso trukmė ir pareiga lankyti posėdžius kaltinamiesiems tapo savotiška bausme. Kita vertus, teisiamiesiems kaltinimų nepripažįstant, jie viliasi būti apskritai išteisinti.

Gruzinas sulaikytas Jungtinėje Karalystėje

Kodėl ši byla tokia sena ir dėl ko, galima sakyti, ilgai buvo vilkinama? Peripetijos, narpliojamos teisme, susijusios su 2007–2009 metų įvykiais.

2011 metais Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) ir Generalinė prokuratūra šią bylą teismui perdavė su keturiais kaltinamaisiais – advokatu, jo tėvu, minėta buhaltere R.Guk ir juridiniu asmeniu „Adversus group“.

Be keturių bylos kaltinamųjų – trijų fizinių ir vieno juridinio asmens – galėjo atsirasti dar vienas dalyvis – Jungtinėje Karalystėje sulaikytas nuo teismo pasislėpęs kaltinamasis Givis Kozašvilis, kuris tik 2014 vasarą buvo perduotas Lietuvai.

G.Kozašvilio bylą, kuri buvo išskirta į atskirą, jam pasislėpus nuo teismo, prokuratūra nagrinėti perdavė Vilniaus miesto apylinkės teismui. Nuspręsta, kad bylos bus nagrinėjamos atskirai.

Bylos vilkinimo menas

Nuo 2011 metų, kai FNTT ir prokuratūra perdavė bylą su keturiais kaltinamaisiais, per trejus metus teismui tepavyko paskelbti kaltinamąjį aktą – per visą tą laiką nuolat sirgo advokatai, kaltinamieji, be to, keitėsi jų gynėjai. Proceso dalyviai reikšdavo prašymus, rašydavo skundus aukštesnės instancijos teismui.

„Byla yra didžiulės apimties, sudėtinga. Dabar padėtas įrodymų tyrimas, iškviesti liudytojai. Byla užtruko dėl objektyvių priežasčių, nepriklausančių nuo teismo – advokatų, kaltinamųjų sirgimai. Buvo reiškiami įvairūs prašymai. Tai suserga, tai neateina, tai pamiršta apie posėdį. Priėjome iki to, kad, kaip ir Darbo partijos byloje, kaltinamiesiems buvo paskirti valstybės gynėjai – tuomet bylos nagrinėjimas pajudėjo“, – BNS yra aiškinusi teisėja A.Survilienė.

Byloje gynėjais dalyvauja žinomi advokatai, jie būna užimti ir kitose bylose, todėl teismui posėdžių laikus reikėjo skirti atsižvelgiant į jų užimtumą kitose bylose.

Siekiant išspręsti advokatų užimtumo problemą, dalyvauja byloje įpareigoti ir kaltinamųjų samdyti privatūs ir valstybės skirti advokatai.

Kaltinami bandę pasisavinti daugiau nei milijoną

Kaip jau skelbta, tyrėjai įtaria, kad G.Kozašvilis 2007–2009 metais veikė, kaip įtariama, advokato A.Marapolsko organizuotoje asmenų grupėje. Grupė turėjo sumanymą – pagaminti netikrus dokumentus, juose užfiksuoti realiai nevykusias ūkines bei finansines operacijas, kad apgaulės būdu A.Marapolsko ir jo tėvo naudai įgytų 1 mln. 277 tūkst. litų vertės svetimą turtą – ES ir Lietuvos valstybės biudžeto lėšas. Jos buvo skirtos kaimo turizmo projektui – įsteigti sodybą „Giedraitiškių dvaras“.

Manoma, kad gruzinas G.Kozašvilis įvykdė A.Marapolsko nurodymus.

Manoma, kad G.Kozašvilis įvykdė A.Marapolsko nurodymus – jis 2008 metais Alytaus apskrities valstybinėje mokesčių inspekcijoje įregistravo individualią veiklą. Su bendrove „Forsitia“ sudarė tariamą rangos sutartį dėl „Giedraitiškių dvaro“ statybos.

Bylos duomenimis, 2008 metų rudenį buvo suklastotos PVM sąskaitos faktūros – jose buvo nurodyta, kad atlikta darbų už 799 tūkst. 835 litus. Realiai jokie darbai neatlikti. G.Kozašvilis, įtariama, Marapolskų naudai padėjo įgyti 1,2 mln. litų ES ir Lietuvos biudžeto lėšų. Taip pat padėjo apgaule panaikinti turtinę prievolę sumokėti valstybės biudžetui 474 tūkst. litų PVM.

2011 metais G.Kozašvilis pasislėpė. Po poros metų jis, pagal Europos arešto orderį, buvo sulaikytas Jungtinėje Karalystėje ir perduotas Lietuvai.

Pasak teisėsaugos pareigūnų, nustatyta, kad ūkininkas E.Marapolskas, įgyvendindamas daugiau nei 2,5 mln. litų vertės projektą, steigiant kaimo turizmo sodybą Kalvio kaime, Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) pateikė mokėjimo prašymą apie projekto vykdymo metu patirtas išlaidas, pagrįsdamas jas statybos rangovo PVM sąskaitomis faktūromis ir objekto atliktų darbų aktais, kuriuose buvo įrašyti neteisingi duomenys apie atliktų darbų laiką, kiekį ir vertę.

Projektas iš dalies buvo finansuojamas pagal 2004–2006 metų Bendrojo programavimo dokumentą (BPD) iš Europos Sąjungos ir Lietuvos biudžeto lėšų.

Įtariama, kad sumaniai klastojo dokumentus

Tyrimo metu FNTT tyrėjai išaiškino aplinkybes, kad statyboms vadovavęs A.Marapolskas samdė nelegalius darbuotojus ir mokėjo jiems pinigus už atliktus darbus.

Išaiškinta, kad, siekiant padidinti išlaidas, svečių namų ir klėties statybai buvo įsteigta uždaroji akcinė bendrovė, realiai neatlikusi jokių darbų. Statybų subrangovo, kur tuo metu dirbo dvi darbuotojos, suklastotais dokumentais (PVM sąskaitomis faktūromis, atliktų darbų aktais) buvo įformintos tikrovės neatitinkančios kaimo turizmo sodybos statybos išlaidos ir nurodytas nepagrįstai didesnis grąžintinas iš biudžeto lėšų pridėtinės vertės mokestis. Apskaičiuota, kad apgaule įgyta daugiau nei 1,2 mln. litų Europos Sąjungos paramos lėšų, skirtų kaimo turizmo sodybos finansavimui, ir daugiau nei 470 tūkst. litų PVM.

Pasigenda aiškumo ir faktų

Pastarajame posėdyje Vilniaus apygardos teisme baigiamąją kalbą sakė A.Marapolsko, kuris įvardijamas kaip organizuotos grupės lyderis, advokatė.

„Santrauka yra paprasta: jokios apgaulės, siekiant gauti paramos lėšas, nebuvo“, – tvirtino gynėja.

„Painumas, faktinių aplinkybių painiojimas, teiginių nepagrindimas konkrečiais faktais“, – prokuratūros darbo broką įžvelgia kaltinamojo A.Marapolsko advokatė.

Keletą valandų kalbėjusi advokatė sakė, kad rimčiausias jos ginamajam pateiktas kaltinimas susijęs su sukčiavimu organizuotoje grupėje.

„Ši kaltinimo dalis yra visiškai paneigta, prokurorė jos nepagrindė. Andrius Marapolskas nėra padaręs nusikalstamų veikų, todėl prašau mano ginamąjį išteisinti“, – kalbėjo teisininkė.

Jos vertinimu, prokuratūros kaltinamasis aktas turi akivaizdžių trūkumų.

„Painumas, faktinių aplinkybių painiojimas, teiginių nepagrindimas konkrečiais faktais“, – prokuratūros darbo broką įžvelgia teisiamo advokato advokatė.

Teisininkei taip pat kliūva, kad, pagal kaltinamąjį aktą, būtent A.Marapolskas subūrė sukčių komandą, tačiau šis kaltinimas aptakus. „Nėra jokių duomenų apie organizuotos grupės sukūrimą“, – pabrėžė gynėja.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Vladas slėpė depresiją 10 metų, bet rado jėgų susiimti: „Jaučiausi kaip zombis“

Smurto randai

Aktualu

K.Brazauskienės sūnaus buhalterė teisme: „Lėšos ne įmonės, bet ėjo per įmonę“

24sek

Dainius Adomaitis – apie antibiotikus, žaidėją-klijus ir skambų D.Suttono pareiškimą

„Ginčas“: ar pasiteisino Luko Lekavičiaus sprendimas palikti „Žalgirį“?

Aktualu

Tarptautinėse pratybose „Geležinis Vilkas 2018“ vienu metu sprogo 29 sprogmenys

Gyvenimas

Gulintis autostradoje vairuotojas meldė pagalbos ir buvo priblokštas greitosios operatorių sprendimų

Vardai

„Dydžio (r)evoliucijos“ finalininkė Dovilė Rostovskytė: „Dėl savo išvaizdos negalėjau įsidarbinti teatre“

24sek

„Rytas“ pralaimėjo paskutinių minučių dramą prieš „Uniks“

Aktualu

Šalia D.Trumpo įamžintas „mažylis“ V.Putinas prajuokino rusų internautus

Gyvi regionai

A.Bružas Visagine rado universitetą su aštuoniais fakultetais

Sportas

Olimpinė karatė: Kodėl čia nelyja medaliais? Ir ar jų reikia?

Vardai

Pabaigos pradžia artėja: paviešintas paskutinio „Sostų karų“ sezono anonsas

Sportas

„Sūduvos“ triumfo įrašas Kroatijoje tapo hitu

Aktualu

Žiniasklaida: Jungtinė Karalystė ir ES pasiekė susitarimą dėl „Brexit“

Vardai

Ieva Zasimauskaitė atšaukė „Eurovision afterparty“: „Matyt, esu per jauna organizuoti koncertus“

Gazas

Puspriekabių šoninės apsaugos: kaip jos gali išgelbėti gyvybę?

Verslas

Aiškėja vyriausybės kainų mažinimo planas: pristatyti įstatymų projektai

Aktualu

Šalyje trūksta budinčių vaikų globėjų

Pasaulis kišenėje

Žygis, kuriam reikia ne tik stiprių kojų: kodėl kas nors ryžtųsi eiti 4 tūkst. km pėsčiomis?

Naujienos

Aktualu

Užsispyrusi Italija renkasi vargšų nacionalizmą: radikalai žino, kad juos gelbės kiti

Smurto randai

Gyvenimas

Vladas slėpė depresiją 10 metų, bet rado jėgų susiimti: „Jaučiausi kaip zombis“

24sek

Dainius Adomaitis – apie antibiotikus, žaidėją-klijus ir skambų D.Suttono pareiškimą

„Ginčas“: ar pasiteisino Luko Lekavičiaus sprendimas palikti „Žalgirį“?

Aktualu

Tarptautinėse pratybose „Geležinis Vilkas 2018“ vienu metu sprogo 29 sprogmenys

Gyvenimas

Gulintis autostradoje vairuotojas meldė pagalbos ir buvo priblokštas greitosios operatorių sprendimų

Vardai

„Dydžio (r)evoliucijos“ finalininkė Dovilė Rostovskytė: „Dėl savo išvaizdos negalėjau įsidarbinti teatre“

24sek

„Rytas“ pralaimėjo paskutinių minučių dramą prieš „Uniks“

Kultūra

Už 100 JAV dolerių Danas Brownas žada atskleisti bestselerių rašymo subtilybes

Aktualu

Šalia D.Trumpo įamžintas „mažylis“ V.Putinas prajuokino rusų internautus

Gyvi regionai

A.Bružas Visagine rado universitetą su aštuoniais fakultetais

Sportas

Olimpinė karatė: Kodėl čia nelyja medaliais? Ir ar jų reikia?

Vardai

Pabaigos pradžia artėja: paviešintas paskutinio „Sostų karų“ sezono anonsas

Sportas

„Sūduvos“ triumfo įrašas Kroatijoje tapo hitu

Vardai

Ieva Zasimauskaitė atšaukė „Eurovision afterparty“: „Matyt, esu per jauna organizuoti koncertus“

Gazas

Puspriekabių šoninės apsaugos: kaip jos gali išgelbėti gyvybę?

Aktualu

K.Brazauskienės sūnaus buhalterė teisme: „Lėšos ne įmonės, bet ėjo per įmonę“

Aktualu

Žiniasklaida: Jungtinė Karalystė ir ES pasiekė susitarimą dėl „Brexit“

Verslas

Aiškėja vyriausybės kainų mažinimo planas: pristatyti įstatymų projektai

Vardai

Ypatingos

04:06
09:17

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Mamos prieš meningokoką

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min