Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

A.Ramanausko-Vanago sulaikymo operacijoje dalyvavęs S.Drėlingas mėgausis laisve

Antradienį Lietuvos Aukščiausiajame Teisme paskelbtas plenarinio posėdžio verdiktas. Nuspręsta pakeisti ankstesnį nuosprendį partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago sulaikymo operacijoje prieš 60 metų dalyvavusiam Stanislovui Drėlingui ir sumažinti bausmę iki faktiškai atlikto laiko – 5 mėnesių. Nutartis yra galutinė ir neskundžiama
Skelbiamas Aukščiausiojo Teismo nuosprendis S.Drėlingui
Skelbiamas Aukščiausiojo Teismo nuosprendis S.Drėlingui / 15min.lt/Pauliaus Ramanausko nuotr.

2015 metų kovo 12 dieną Kauno apygardos teismas nutarė, kad nors S.Drėlingas ir neigė tiesiogiai dalyvavęs nurodytoje operacijoje, tačiau byloje ištirti duomenys leidžia kolegijai teigti, jog tokioje operacijoje jis dalyvavo ir savo veiksmais padėjo kitiems sovietų okupacinės valdžios atstovams.

Nors prokuroras siūlė S.Drėlingui skirti septynerius metų nelaisvės, tąkart teismas 85 metų vyrą pasiuntė penkeriems metams už grotų. Kauno apygardos teismas atsižvelgė į tai, kad senyvas kaltinamasis yra silpnos sveikatos.

1956 metais S.Drėlingas dalyvavo operacijoje, kurios metu buvo sulaikytas lietuvių ginkluoto pasipriešinimo sovietų okupacinei valdžiai judėjimo vienas iš vadų A.Ramanauskas-Vanagas ir jo žmona.

Po suėmimo daugiau nei dešimtmetį su sovietų okupantais kovojęs A.Ramanauskas buvo įkalintas KGB kalėjime Vilniuje. Maždaug metus žiauriai fiziškai ir psichologiškai kankintas Lietuvos laisvės kovotojas 1957 metų rugsėjo 24–25 dienomis Lietuvos SSR Aukščiausiojo Teismo nuosprendžiu nuteistas mirties bausme.

Nuosprendis įvykdytas tų pačių metų lapkričio 29 dieną Vilniuje, kai A.Ramanauskas-Vanagas buvo sušaudytas.

KGB suvokė kaip teisėtą organą

Nors kasaciniame skunde buvo reikalaujama išteisinti S.Drėlingą, LAT plenarinio posėdžio metu buvo nuspręsta tik sumažinti žemesnės instancijos teismo paskirtą bausmę kaltinamajam.

Teismas konstatavo, kad okupacinės valdžios ir jos organų vykdytas partizanų naikinimas buvo pagrįstas ryškia metodika. Toks naikinimas turėjo aiškų tikslą – daryti poveikį Lietuvai ir palengvinti jos sovietizaciją. Taip buvo siekiama sunaikinti didelę Lietuvos nacionalinės etninės grupės dalį.

wikimedi.org nuotr./Adolfas Ramanauskas-Vanagas
wikimedi.org nuotr./Adolfas Ramanauskas-Vanagas

Atsižvelgdamas į skundo argumentus, teismas padarė išvadas, kad S.Drėlingas suvokė KGB represines struktūras kaip nacionalinio organo dalį. Nepaisant to, kad suvokė, jog A.Ramanauskas-Vanagas bus kankinamas ir netgi nužudytas.

Pirmosios ir apeliacinės instancijos teismai taip pat konstatavo, kad S.Drėlingo veiksmai buvo antraeiliai, kitų nusikalstamų veikų nėra padaręs.

„Tolesnis bausmės atlikimas reikštų tik nuosprendžio realizavimą. Atsižvelgus į tai, plenarinė sesija padarė išvadą, kad S.Drėlingui paskirtas bausmės dydis yra mažintinas iki faktiškai atliktos bausmės trukmės“, – konstatavo LAT teisėjas Artūras Pažarskas.

Pats S.Drėlingas LAT verdikto paskelbime nedalyvavo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius