Tiesiogiai

Tiesiogiai po gaisro Paneriuose: ugniagesių vado ir oro užterštumo tyrėjų komentaraiTiesiogiai po gaisro Paneriuose: ugniagesių vado ir oro užterštumo tyrėjų komentarai

G.Petrikas praktiškai atsėdėjo visą laiką, teigia advokatas

Buvęs EBSW grupės prezidentas Gintaras Petrikas, apskundęs Vilniaus apygardos teismo vasario pabaigoje priimtą nuosprendį, praktiškai atsėdėjo visą skirtą laiką, ketvirtadienį Lietuvos apeliacinio teismo posėdyje teigė nuteistojo advokatas Gintaras Černiauskas.
Gintaras Petrikas
Gintaras Petrikas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Pasak advokato, VAT teisėjas Vladislavas Lenčikas, skirdamas jam 5,5 metų laisvės atėmimo bausmę, padarė klaidą – neįskaitė Kauno apygardos teismo neįsiteisėjusiu nuosprendžiu skirto suėmimo nuo 2009-ųjų liepos 27-osios iki 2010-ųjų vasario 22-osios.

„VAT nerungtyniaudamas, o dirbdamas nuosekliai savo darbą bylą išnagrinėjo profesionaliai, tačiau kažkodėl tas laikotarpis, kai G.Petrikas jau buvo suimtas, nebuvo įskaičiuotas“, – teigė nuteistojo gynėjas.

„Pritaikius amnestiją jam galutinė bausmė siektų 4 metus 7 mėnesius. Skaičiuojant laikotarpį, kad jis buvo įkalintas tiek Lietuvoje, tiek JAV, tiek vėl Lietuvoje, jau turime tai, kad jis praktiškai atsėdėjęs visą (VAT skirtą – BNS) laiką“, – tikino advokatas.

Pats nuteistasis posėdyje nedalyvavo, jis neprašė būti pristatytas į bylos nagrinėjimą.

Gynėjas per posėdį sakė, kad yra kalbėjęs su teisėju V.Lenčiku ir šis esą tvirtinęs, kad tiek Kauno, tiek Vilniaus teismų skirtas bausmes galima bendrinti. Advokatas tvirtino, kad tai kelia abejonių – juk AT, kuris nagrinėja Kauno G.Petriko bylą, gali bylą grąžinti nagrinėti laikinosios sostinės apygardos teismui, o tuomet nuosprendžio jau nebūtų įmanoma priimti – esą sueitų senaties terminas ir G.Petrikas būtų paleistas į laisvę.

Anot G.Černiausko, tenka tik apgailestauti, kad G.Petriką parvežus į Lietuvą jam buvo pareikšti įtarimai dviejose baudžiamosiose bylose, kad jos nebuvo sujungtos, o nagrinėtos paraleliai.

Generalinės prokuratūros prokuroras Gintautas Plioplys su advokato teiginiais nesutiko ir prašė nuteistojo skundą atmesti.

Jis pabrėžė, kad Kauno teismo skirto suėmimo įskaičiuoti VAT neturėjo galimybės, nes tokiu atveju būtų kalbama apie bausmių bendrinimą, o to atlikti VAT neturi teisės. Be to, pasak prokuroro, G.Petrikas niekaip negalėtų išeiti į laisvę, nes galioja Kauno apygardos teismo skirtas suėmimas.

Savo verdiktą Lietuvos apeliacinis teismas ketina paskelbti birželio 17 dieną.

Vasario 22-ąją, kaip minėta, VAT G.Petrikui skyrė 5,5 metų laisvės atėmimo bausmę.

Jis buvo pripažintas kaltu dėl didelės vertės turto iššvaistymo organizavimo. Teismas konstatavo, kad G.Petrikas minėtą nusikaltimą, veikdamas bendrininkų grupėje iš anksto susitaręs, padarė 1995 metais, būdamas Lietuvos valstybinio komercinio banko (LVKB) tarybos pirmininkas bei asociacijos „Grupė Rytai, Baltijos šalys, Vakarai“ (EBSW) prezidentas.

Atsižvelgiant į laiką, kurį G.Petrikas praleido suimtas, ir amnestiją, jam bausmė sumažinta šeštadaliu, tačiau, kaip teigė teismas, sumažinimas negali būti didesnis nei metai.

Teismas vasarį taip pat patenkino LVKB teises perėmusio ir byloje nukentėjusiuoju pripažinto Turto banko civilinį ieškinį. Iš kaltinamojo ir kelių kitų EBSW veikloje dalyvavusių asmenų buvo priteista daugiau nei 16 mln. litų ir daugiau nei 2 mln. litų delspinigių.

Prokuratūra pateikė kaltinimus keturiuose epizoduose dėl negrąžintų paskolų, kurios buvo suteiktos keturioms EBSW valdomoms įmonėms: „Custos“ (4,51 mln. litų), „Evadis“ (4,9 mln. litų), „Autopaletė“ (4,12 mln. litų) ir „Statybinių medžiagų investicija“ (2,67 mln. litų).

G.Petrikas jau yra sulaukęs nuosprendžio kitoje byloje. Kaip minėta, Kauno apygardos teismas pernai liepos pabaigoje jį nuteisė dėl 24 mln. litų bendrovei Investicinei Kauno holdingo kompanijai indėlininkų patikėto turto iššvaistymo. Teismas tąkart jam skyrė 7 metus laisvės atėmimo, buvęs EBSW prezidentas suimtas teismo salėje.

Bausmė buvo ne daugiau kaip metais sušvelninta dėl amnestijos, be to, į bausmės laiką įskaičiuotas suėmimo laikas Jungtinėse Amerikos Valstijose nuo 2004 metų gegužės 3-iosios iki 2007 metų rugsėjo 21-osios ir Lietuvoje nuo 1995 metų spalio 17-osios iki spalio 20-osios, tad G.Petrikas pagal nuosprendį turėtų būti įkalintas apie 2 metus8 mėnesius.

Šį nuosprendį apskundė ir G.Petrikas, ir Kauno apygardos prokuratūra. AT grąžino dalį bylos Kauno apygardos teismui, nes pirmosios instancijos teismas esą neišnagrinėjo į G.Petriko advokato pastabų dėl teismo posėdžio protokolo.

AT tęs G.Petriko bylos nagrinėjimą, kai verdiktą dėl posėdžio protokolo paskelbs Kauno apygardos teismas.

G.Petrikas iš Lietuvos pabėgo 1997 metais. JAV jis gyveno svetima pavarde, vertėsi akinių nuo saulės prekyba.

2004-ųjų pavasarį Lietuvos prašymu buvęs EBSW prezidentas sulaikytas JAV. Lietuvos prašymu jį sulaikė JAV Federalinių tyrimų biuro pareigūnai.

Kurį laiką lietuvis bylinėjosi dėl ekstradicijos, rašė skundus, tačiau vėliau pranešė sutinkąs būti išduotas. 2007-ųjų rugsėjo 20 dieną G.Petrikas parvežtas į Lietuvą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius