Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

„Iki gyvos galvos“ baudžiami pareigūnai: kodėl atleistas pasienietis negali būti geru ugniagesiu?

Į 15min redakciją kreipėsi viena moteris, kurios artimoje aplinkoje esantis vyras neseniai išgyveno profesinį nuopuolį – buvo atleistas iš Valstybės sienos apsaugos tarnybos be teisės iki gyvos galvos sugrįžti tiek į pasieniečių, tiek į kitos statutinės organizacijos gretas.
Asociatyvi iliustracija
Asociatyvi iliustracija / 15min iliustracija

Portalo pašnekovė nemėgino teisinti buvusio pareigūno dėl brangiai jam kainavusios klaidos, tik iškėlė, jos nuomone, valstybinės reikšmės klausimą: „Ar ne per lengvai pati valstybė išmėto žmones, kurie dar galėtų būti jai naudingi?“

Juolab, kaip šiuo atveju, kai pareigūno padarytos nuobaudos visiškai nebuvo susijusios su jo tarnybine veikla ir profesinėmis savybėmis, gabumais.

„Sutinku, jis nusižengė, ir jo tiesioginiam vadui netinka, kad jis pasiliktų tarnauti. Bet kodėl asmuo tokiu atveju negalėtų būti priimtas į kitą tarnybą? Aš tikiu, kad šiuo atveju vyras galėtų būti, pavyzdžiui, puikus ugniagesys. Statutas neturėtų galioti žmogui iki grabo lentos, tuo labiau neteistam žmogui“, – svarstė 15min pašnekovė.

Suprasti akimirksniu

  • VT statuto 12 straipsnis. Priėmimo į vidaus tarnybą apribojimai: 1. Draudžiama priimti į vidaus tarnybą:
  • 1) asmenį, kuris įstatymų nustatyta tvarka pripažintas kaltu už tyčinio nusikaltimo padarymą, nesvarbu, ar teistumas išnyko, ar yra panaikintas, arba kuris pripažintas kaltu už kitos nusikalstamos veikos padarymą ir nuo teismo nuosprendžio (nutarties) įsiteisėjimo dienos nepraėjo 5 metai, arba kuris turi teistumą dėl padaryto nusikaltimo;
  • 2) asmenį, kuris anksčiau ėjo statutinio valstybės tarnautojo pareigas, dirbo teisėju, notaru, prokuroru, advokatu ar krašto apsaugos sistemoje ir buvo atleistas atitinkamai už pareigūno vardo pažeminimą, teisėjo vardą žeminantį poelgį, notarų profesinės etikos ir tarnybinius nusižengimus, prokuroro vardo pažeminimą, advokato profesinės etikos ir profesinės veiklos pažeidimus ar kario vardą žeminančius teisės pažeidimus;
  • 3) asmenį, kuris buvo atleistas iš valstybės tarnybos už tarnybinį nusižengimą ir nuo šio atleidimo dienos nepraėjo 3 metai;
  • 4) asmenį, kuris skiriamas į pareigas vidaus reikalų įstaigoje, kurioje pareigas eina jo sutuoktinis, sugyventinis (partneris), artimasis giminaitis ar su juo svainystės ryšiais susijęs asmuo, jeigu pagal einamas pareigas tarp jų būtų tiesioginis pavaldumas;

Kaip minėta, aptariamo asmens atleidimu moteris nesipiktino, tik nurodė, kad į nemalonumus su teisėsauga tuometis pareigūnas šiuo atveju įsivėlė ne tarnybos metu, o nuo baudžiamosios atsakomybės, kaltinamajam susitaikius su nukentėjusiuoju, jis galiausiai iš viso buvo atleistas. Tačiau vien tuo, kad formaliai liko neteistas, vyras guostis negali.

Nuostata tiems, kas rimtai „prisidirba“

„Reikia smarkiai prisidirbti, kad tave atleistų iš tarnybos už pareigūno vardo pažeminimą. Čia dar reikia turėti gabumų ir nusiteikimą atitinkamą“, – tiesiai šviesiai pareiškė Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) pirmininkas Vladimiras Banelis.

Jis siūlė suprasti, kad visa valstybinė statutinių pareigūnų sistema pagrįsta vertybėmis, kurios yra diegiamos kiekvienam pareigūnui nuo pat pirmųjų jo profesinių žingsnių, o aukštesni atsakingumo ir pareigingumo standartai jam galioja visą parą ir septynias paras per savaitę. Kitaip tariant, ir darbe, ir laisvalaikiu asmuo privalo elgtis nepriekaištingai.

Nuotr. iš pareigunai.lt/Vladimiras Banelis
Nuotr. iš pareigunai.lt/Vladimiras Banelis

Žinoma, klaidų gali pasitaikyti kiekvienam, bet jei jau pareigūnui pritaikomas griežčiausias Statuto straipsnis – V.Banelio vertinimu, asmuo to nusipelnė. Jis svarstė, kad visuomenė ir žiniasklaida galbūt būtų dar labiau nepatenkinta, jei iš vienos tarnybos atleidžiamas pareigūnas netrukus lengvai rastų prieglobstį kitoje panašioje organizacijoje.

„Tikrai nėra tokio poreikio keisti šią Statuto nuostatą ir apskritai jokia diskusija šiuo klausimu nevyksta“, – kategoriškai apibendrino NPPSS pirmininkas.

Skausmingi atleidimai – vos keliems per metus

Šiuo metu Lietuvoje galioja pastarąjį kartą 2016 m. rudenį redaguotas Statutas, priimtas mūsų šalies Seimo. Vadovaujantis Vidaus tarnybos (VT) statuto 12 straipsnio 1 dalies 2 punktu, draudžiama į vidaus tarnybą priimti asmenį, kuris anksčiau ėjo statutinio valstybės tarnautojo pareigas ir buvo atleistas už pareigūno vardo pažeminimą.

Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos Visuomenės informavimo ir analizės skyriaus vyriausioji specialistė Lina Nuobarienė 15min informavo, kad ugniagesių tarnyboje tokie atleidimai labai reti – pasitaiko tik pavienių atvejų.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos Prevencijos skyriaus viršininko Giedriaus Mišučio vertinimu, negalima sakyti, kad lengvai „išmėtomi“ visam laikui pareigūnai.

„Atleidimas iš tarnybos yra griežčiausia nuobauda ir visais atvejais tam būna pagrindai. Vertinimų, kaip ir tos moters, gali būti įvairių, bet įstatymiškai yra taip. VSAT sistemoje tokių atleidimų nėra daug. Per pirmą šių metų pusmetį už pareigūno vardo pažeminimą atleisti 3 pasieniečiai, 2016-aisiais – 5. Palyginimui – statutinių pareigūnų VSAT iš viso tarnauja beveik 3 200“, – komentavo pasieniečių atstovas G.Mišutis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius