Dabar populiaru
Publikuota: 2016 rugsėjo 5d. 12:08 , Atnaujinta: 2016 rugsėjo 5d. 14:47

Ispanijoje ir Lietuvoje sulaikyti „prekeiviai mirtimi“: pagrindinis įtariamasis – buvusios „Daktarų“ gaujos vadeiva

Sulaikymo operacijos Lietuvoje kadras
LKPB nuotr. / Sulaikymo operacijos Lietuvoje kadras

Lietuvos kriminalinės policijos biuro (LKPB) pareigūnai bendradarbiaudami su Ispanijos teisėsauga bei Europolu įvykdė sėkmingą tarptautinę operaciją – sulaikyta tarptautinė gauja, įtariama ginklų kontrabanda ir terorizmu. Pagrindinis įtariamasis lietuvis – vienas iš buvusios „Daktarų“ gaujos lyderių Darius Mačianskas, kuris nuo teisėsaugos slapstėsi daugelį metų.

„Buvo sulaikyta virš 50 asmenų, siejamų su terorizmu ir ginklų kontrabanda. Lietuvoje sulaikyti 9 asmenys, dar 15 lietuvių buvo sulaikyta Ispanijoje“, – sakė policijos generalinio komisaro pavaduotojas Edvardas Šileris.

Operacijos metu iš viso sulaikyti 12 valstybių piliečiai – Bolivijos, Panamos, Azerbaidžano, Rusijos, Jungtinės Karalystės, Airijos ir kitų.

Nuo operacijos pradžios Lietuvoje sulaikyti 9 Lietuvos piliečiai, Ispanijoje – 15 Lietuvos piliečių. Lyderiai ir organizatoriai šiuo metu yra sulaikyti Ispanijoje. Tai – Lietuvos piliečiai

Policijos atstovai juos įvardijo kaip „prekeivius mirtimi“, kurie užsiiminėjo įvairiomis nusikalstamomis veiklomis.

„Pagrindinis įtariamasis lietuvis – Darius Mačianskas. Nuo 2015 metų jam buvo išduotas Europos arešto orderis. Sieksime jo išdavimo“, – sakė Kriminalinės policijos viršininko pavaduotojas Andžejus Roginskis.

Gaujai vadovavo ir kitas, teisėsaugai gerai žinomas ir ilgą laiką nuo teisėsaugos Ispanijos Karalystėje besislapstęs, lietuvis, kurio tapatybės pareigūnai kol kas neatskleidžia.

Sulaikyti 24 lietuviai

Pirminiais duomenimis, tarptautinė gauja gamino ir prekiavo pusiau automatiniais deaktyvuotais ginklais.

„Operacija buvo pradėta šių metų pradžioje, kuomet mes pradėjome bendradarbiavimą su Ispanijos teisėsauga ir Europolu, tikrinant kriminalinės žvalgybos informaciją“, – sakė A.Roginskis.

Nors pirmieji sulaikymai prasidėjo dar balandžio mėnesį, kriminalistai norėjo šią operaciją išlaikyti paslaptyje, jog sučiuptų visus įtariamuosius.

A.Roginskio teigimu, nors iš viso sulaikyti net 52 įtariamieji skirtingų šalių piliečiai, jiems vadovavo – lietuviai.

„Nuo operacijos pradžios Lietuvoje sulaikyti 9 Lietuvos piliečiai, Ispanijoje – 15 Lietuvos piliečių. Lyderiai ir organizatoriai šiuo metu yra sulaikyti Ispanijoje. Tai – Lietuvos piliečiai“, – sakė A.Roginskis.

Operacijos užkulisiai

Tarptautinis tyrimas pasiekė kulminaciją tik po to, kai trimis etapais Kauno, Alytaus, Marijampolės apskrityse ir Ispanijos Alikantės ir Valensijos regionuose buvo sulaikyti 52 asmenys ir atliktos 58 kratos.

Jų metu iš nelegalios apyvartos buvo išimtas labai didelis kiekis šaunamųjų ginklų, jų priedėlių ir šaudmenų.

Tyrimo metu nustatyta, kad deaktyvuoti šaunamieji ginklai buvo perkami Lietuvoje ir kitose Europos valstybėse.

Pagal jiems keliamus reikalavimus deaktyvuoti ginklai turi būti perdaryti į visiškai netinkamą naudoti pagal paskirtį ginklą. Jie yra skirti kolekcionieriams ir ginklų entuziastams.

Įtariami gaujos nariai tuo pasinaudojo ir nevaržomai gabeno ginklus į Ispanijos Karalystę. Tiesa, dalis ginklų vis dėlto buvo realizuota Lietuvoje.

Pagrindinis įtariamasis lietuvis – Darius Mačianskas. Nuo 2015 metų jam buvo išduotas Europos arešto orderis. Sieksime jo išdavimo

Specialios įrangos pagalba įtariamieji ginklus reaktyvuodavo. Kitaip tariant, juos suremontuodavo ir iš nešaunamojo paversdavo veikiančiu ir mirtinu ginklu.

Lietuvoje nustatytos keturios nelegaliai veikusios dirbtuvės su tam tikslui reikalinga įranga. Tai buvo staklės, skirtos ginklų gamybai, taisymui ir garso slopintuvų gaminimui.

Ispanijoje taip pat buvo aptiktas labai didelis kiekis narkotinių medžiagų, rastos 5 kanapių auginimo plantacijos, didelės pinigų sumos, konfiskuotas prabangus organizuotos nusikalstamos grupuotės narių turtas.

Tyrimo metu bus aiškinamasi, kokiam tikslui buvo kaupiamas toks įspūdingas ginklų arsenalas. Neatmetama, jog tarptautinės ginklų kontrabandininkų gaujos paslaugomis naudojosi ir teroristinės organizacijos.

Vienas „Daktarų“ lyderių

Įtariamasis D.Mačianskas – vienas buvusios „Daktarų“ grupuotės vadeivų, kurio kriminalinė patirtis skaičiuojama dešimtmečiais.

Prieš daugelį metų, kai įtariamasis buvo vos 22 metų amžiaus, jis buvo kaltinamas kartu su bendrais atėmęs koncerno „Agora“ apsaugos vadovo, buvusio kriminalinės policijos pareigūno Jurijaus Milevskio automobilį.

Tuomet J.Milevskis sulaukė grasinimų iš paties Henriko Daktaro.

1997-aisiais H.Daktaras buvo nuteistas pusaštuntų metų laisvės atėmimo bausme būtent už tarpininkavimą išperkant automobilius ir grasinimus J.Milevskiui.

Nuo 2012-ųjų metų D.Mačianskas buvo ieškomas dėl disponavimo itin dideliu kiekiu narkotinių medžiagų – metamfetamino, tačiau iki šiol užkietėjusiam nusikaltėliui pavykdavo išsprūsti iš kriminalistų rankų.

Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojas tikisi, jog šios operacijos dėka pavyks D.Mačianską patraukti atsakomybėn ir už kitus Lietuvoje įvykdytus nusikaltimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

00:34
00:16
00:05

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min