Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kalinys atskleidė, kaip organizuodavo telefonų ir narkotikų patekimą į Pravieniškes

Vilniaus apygardos teismas tęsia Pravieniškių pataisos namuose veikusio nusikalstamo susivienijimo bylos nagrinėjimą. Trečiadienį prieš teismą stojo nuteistasis, pripažintas nukentėjusiu nuo, kaip įtariama, Aido Kupčiūno vadovaujamos gaujos. Jis papasakojo, kaip „vierchų“ paliepimu organizuodavo neleistinų paketų patekimą į įkalinimo įstaigą.
„Pravieniškių mafijos“ bylos nagrinėjimas
„Pravieniškių mafijos“ bylos nagrinėjimas / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

Nuteistasis į Pravieniškių pataisos namus pateko 2007-aisiais metais ir pasinaudojo suteikta galimybe darbuotis.

„Ten gyvenant pradžioje viskas buvo normaliai, po to prasidėjo nesutarimai, muštynės tarp kauniečių“, – teismui pasakojo nuteistasis.

Nuteistasis 2010 metais buvo perkeltas į pirmą lokalinį sektorių, kur dienas belangėje leisdavo aukščiausios kalinių kastos atstovai – bachūrai ir vierchai. Kaip jis pats pasakojo, perkeltas buvo dėl nusižengimų, vienas tokių – darbo vietoje įkliuvo girtas.

„Tuo metu nebuvo jokių bezpriedielų, jeigu leido gyvent, priėmė, čia gyvensi, ir viskas“, – sakė jis.

Tuo metu viršiausi Pravieniškėse buvo Kauno mafijos pažiba, jau vėliau nušautas laisvėje Deimantas Bugavičius ir Vidmantas Grigaliūnas.

„Konfliktas prasidėjo atvykus Aidui Kupčiūnui, Artūrui Račkeliui, Andriui Obelieniui. Matėsi trintis, prasidėjo konfliktai, kažkas vyksta. Pradėjo Kauno žmonės bendrauti visai kitaip, – pasakojo buvęs kalinys, šiuo metu gyvenantis Airijoje. – Norėjo patraukti vienus žmones, buvo Deima (D.Bugavičius), juos patraukė ir į tą vietą stojo Aidas (A.Kupčiūnas).“

Buvusi Pravieniškių valdžia buvo nuversta itin žiauriai, jie ne kartą buvo žiauriai sumušti.

Nuteistasis savo akimis pasakojo matęs, kaip V.Grigaliūnas be sąmonės buvo nešamas į ligoninę.

Suprasti akimirksniu

  • Iš viso šioje byloje kaltinimų sulaukė 16 asmenų, jų amžius nuo 20 iki 55 metų. 14-a iš jų šiuo metu – už grotų. Tarp kaltinamųjų – ne tik kaliniai, teisiamas ir Pravieniškių pataisos namų Kriminalinės žvalgybos skyriaus vyresnysis inspektorius Evaldas Baronėnas.
  • Nusikalstamas susivienijimas Pravieniškių pataisos namuose veikė 2011–2017 metais.
  • Vyrams pateikti kaltinimai dėl nusikalstamo susivienijimo organizavimo, vadovavimo jam ir dalyvavimo susivienijimo veikloje, dėl bejėgiškos būklės asmens itin žiauraus nužudymo ir kitų nusikaltimų.
  • Įtariama, kad pataisos namuose Aidas Kupčiūnas tapo nusikalstamo susivienijimo vadeiva, jam talkininkavo Andrius Obelienius ir Artūras Račkelis.
  • Į šį susivienijimą trijulė įtraukė ir kitus nuteistuosius, kaip mano bylą tyrę pareigūnai, dalis jų didelio pasirinkimo neturėjo, mat su besipriešinančiais buvo susidorojama.
  • Manoma, kad grupuotės vadeivos sprendė klausimus dėl fizinių bausmių taikymo. Bausti naudotos metalinės lazdos, elektros laidai, kiti žalojimui skirti įrankiai.
  • A.Kupčiūnas su parankiniais skirstė nuteistuosius į aukštesnes ar žemesnes grupes, tarp nuteistųjų vadinamas kastomis, suteikdami šioms grupėms priskirtiems nuteistiesiems privilegijų dėl geresnių sąlygų pataisos namuose arba šias sąlygas blogindami.
  • Iš bausmę atliekančių nuteistųjų kaltinamieji, įtariama, reikalavo mokėti pinigines lėšas į bendrą nusikalstamo susivienijimo pinigų fondą ir jį tvarkė, kontroliavo šių lėšų įmokėjimą, panaudojimą.
  • Nusikalstamo susivienijimo vadovai sprendė nuteistųjų neteisėtos veiklos pataisos namuose klausimus: leido arba draudė užsiimti narkotinių ar psichotropinių medžiagų disponavimu, turto prievartavimu, telefonų, alkoholio ir kitų draudžiamų daiktų platinimu.

Organizavo daiktų permetimą

Nuteistasis teismui aiškino, kad pats visada stengėsi laikytis nuošaliau ir tiesiog ramiai atlikti bausmę. Savęs jis nepriskyrė bachūrų kastai, tačiau tvirtino nebuvęs ir nuskriaustuoju.

Tačiau valdžią į savo rankas perėmus A.Kupčiūnui, ramūs laikai lokaliniame sektoriuje pasibaigė. Pačiam jam buvo liepta organizuoti neleistinų daiktų patekimą į Pravieniškes.

„Pasakydavo, pasikviesdavo Artūras arba Aidas, sakydavo, šiandien bus, ir reikėdavo padaryti“, – pasakojo buvęs kalinys.

Anot jo, vos gavęs paliepimą iš vierchų, susiskambindavo su laisvėje buvusiu pažįstamu Meilučiu.

„Prie jo privažiuodavo, paduodavo paketus, – pasakojo jis. – Tada laukdavome vakaro, tokie metimai vyksta tik vakarais, paprastai, apie 23 valandą.“

Permetimo schemoje veikia keletas nuteistųjų. Pats liudytojas antrame aukšte stovėdavo prie lango, stebėdavo vidinį kiemą ir bokštelį, ar tuo metu nevaikšto apsauga.

„Tada man paskambindavo, sakydavo, pasiruošk. Tarnas perduoda šią žinutę nuskriaustiesiems, kurie laukdavo rabočkėje, lauke, gamybinėje zonoje“, – pasako jis.

Metikas tuomet sviesdavo ryšulį per tvorą. Gaidžiams, norint pasiimti siuntinius, tekdavo perlipti dar vieną spygliuotą tvorą, spygliams įveikti ant jų užmesdavo čiužinius.

Kalėjimų departamento nuotr./Permesti daiktai
Kalėjimų departamento nuotr./Permesti daiktai

„Po viso to siuntinius jie perduoda tarnams. Tada jie įneša į vidų ir perduoda, kam reikia. Aš tik sakydavau telefonu metikui, gali mest, ar negali mest“, – sakė jis.

Nuteistasis nežinodavo, kas yra tuose paketuose, tačiau neabejojo, ten būdavo telefonai. Paklaustas teisėjo, ar taip įkalinimo įstaigą galėjo pasiekti ir narkotikai, jis atsakė: „Tikrai gali būti“.

Klausiamas, kodėl išvis prie to prisidėjo, nuteistasis tvirtino neturėjęs kito pasirinkimo.

„Man tikrai nebuvo pasirinkimo, jei man pasakė kažką daryti, viskas. Būčiau klausęs bet ko. Aš neturėjau pasirinkimo, kitaip su manim būtų susidoroję“, – sakė jis.

Itin pavojingi

Šioje byloje kaltinimai pateikti dėl nusikalstamo susivienijimo organizavimo, vadovavimo jam ir dalyvavimo susivienijimo veikloje, dėl bejėgiškos būklės asmens itin žiauraus nužudymo ir kitų nusikaltimų.

Įtariama, kad pataisos namuose Aidas Kupčiūnas tapo nusikalstamo susivienijimo vadeiva, jam talkininkavo Andrius Obelienius ir Artūras Račkelis.

Į šį susivienijimą trijulė įtraukė ir kitus nuteistuosius, kaip mano bylą tyrę pareigūnai, dalis jų didelio pasirinkimo neturėjo, mat su besipriešinančiais buvo susidorojama.

Įtariama, kad nusikalstamo susivienijimo dalyviai dėl savanaudiškų paskatų sužalojo kelis nuteistuosius, dar du bejėgiškos būklės nuteistuosius pasikėsino nužudyti, o vieną nuteistąjį nužudė itin žiauriai kankindami.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./„Pravieniškių mafijos“ bylos nagrinėjimas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./„Pravieniškių mafijos“ bylos nagrinėjimas

Manoma, kad grupuotės vadeivos sprendė klausimus dėl fizinių bausmių taikymo bei asmeniškai ar per kitus nusikalstamo susivienijimo dalyvius, nuteistuosius, taikė fizines bausmes nuteistiesiems. Bausti naudotos metalinės lazdos, elektros laidai, kiti žalojimui skirti įrankiai.

A.Kupčiūnas su parankiniais skirstė nuteistuosius į aukštesnes ar žemesnes grupes, tarp nuteistųjų vadinamas kastomis, suteikdami šioms grupėms priskirtiems nuteistiesiems privilegijų dėl geresnių sąlygų pataisos namuose arba šias sąlygas blogindami.

Iš bausmę atliekančių nuteistųjų kaltinamieji, įtariama, reikalavo mokėti pinigines lėšas į bendrą nusikalstamo susivienijimo pinigų fondą ir jį tvarkė, kontroliavo šių lėšų įmokėjimą, panaudojimą.

Nusikalstamo susivienijimo vadovai sprendė nuteistųjų neteisėtos veiklos pataisos namuose klausimus: leido arba draudė disponuoti narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, užsiėmė turto prievartavimu, telefonų, alkoholio ir kitų draudžiamų daiktų platinimu.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./„Pravieniškių mafijos“ bylos nagrinėjimas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./„Pravieniškių mafijos“ bylos nagrinėjimas

Užvaldė Pravieniškes

Tarp kaltinamųjų – ne vien suimtieji, vienas jų Pravieniškių pataisos namų Kriminalinės žvalgybos skyriaus vyresnysis inspektorius Evaldas Baronėnas.

Vadovaujamų pareigų neužėmęs buvęs prižiūrėtojas kaltinamas dalyvavimu nusikalstamo susivienijimo veikloje ir piktnaudžiavimu tarnyba.

Gaujos vadovai ir dalyviai tarp bausmę atliekančių nuteistųjų aktyviai propagavo jų pačių nustatytas kriminalinio pasaulio subkultūros elgesio taisykles, kartu visiškai ignoruodami oficialias Pataisos namų tvarkos normas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Kalėjimų departamento pareigūnai atlieka kratą Pravieniškių pataisos namuose
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Kalėjimų departamento pareigūnai atlieka kratą Pravieniškių pataisos namuose

Nuteistieji perėmė įkalinimo įstaigą į savo rankas, o Pravieniškių vadovai užsimerkdavo prieš vykdomus nusikaltimus.

Dar pavasarį, perduodant bylą į teismą, tuometinis Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojas Andžejus Roginskis sakė, kad susivienijimas veikė 2011–2017 metais.

„Tai vienas pirmųjų tyrimų, jis padėjo išaiškinti brutalius nusikaltimus“, – sakė A.Roginskis. Anot jo, jei nuteistieji nenorėdavo dalyvauti gaujos nusikaltimuose, jie buvo verčiami tą daryti. Nors asmuo buvo siunčiamas už grotų pasitaisyti, jis ten įgydavo kitokios patirties.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius