Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 11d. 12:56

Nevaldomi Klaipėdos paaugliai šiurpina ir teisėsaugą: grasina ir papjauti, ir sudeginti

Nevaldomi paaugliai dabar dienas leidžia suimti.
J. Andriejauskaitės / 15min nuotr. / Nevaldomi paaugliai dabar dienas leidžia suimti.

„Nekviesk policijos, nes tave papjausiu“, „Dar paklykausi – sudeginsiu“, – tokie žodžiai penktadienio rytą skambėjo iš Kauno nepilnamečių pataisos namų tardymo izoliatoriaus. Ten jau penkis mėnesius leidžiantis 14-metis Linas (visi vardai pakeisti) nuotoliniu būdu bendravo su Klaipėdos apylinkės teismo teisėju. Į salę surakintas antrankiais atvesdintas ir jo bendraamžis Titas, reketavęs ir mušęs vienos uostamiesčio mokyklos mokinius, prisidėjęs ir prie plėšimų miesto teritorijoje. Laisvėje liko trečiasis bendrininkas, Aidas. Nevaldomi paaugliai kaltinami vagystėmis ir plėšimais. Dėl dalies padarytų nusikaltimų jie buvo suimti. Tokia kardomoji priemonė nepilnamečiams yra kraštutinė.

14-mečio Lino vaikystės būta sunkios. Vaiką seneliams palikusi mama gyvena ir dirba Didžiojoje Britanijoje. Tėvas turėjo kriminalinės praeities, jo jau nelikę tarp gyvųjų. Su audringu vaikinu nesusitvarkę seneliai atsisakė globos teisių ir šis 12-os metų atsidūrė globos namuose. Bendraamžiams buvo tikras iššūkis gyventi su šiuo maištingu paaugliu. Šeimynose, kur gyveno aštuoni globos auklėtiniai, apsigyvenęs Linas nuolat sukeldavo chaosą – spardydavo duris, padegdavo užuolaidas, išmėtydavo maistą, griebdavosi peilio, tyčiodavosi iš kitų vaikų. Viename kambaryje su paaugliu gyventi antram vaikui tapo neįmanoma, šis miegodavo svetainėje ant sofos.

„Vaikas žino savo teises, žino, kad jis nebaudžiamas“, – sakė globos namų atstovė. Anot jos, seneliai nebepajėgė susitvarkyti su jaunuolio elgesio problemomis ir atsisakė juo rūpintis. Jiems tapo nepakeliamos anūko vagystės, pabėgimai iš namų.

Metai socializacijos centre nepadėjo

Padaręs nusikalstamų veikų, plėšimų, būdamas 14 metų Linas buvo suimtas. Jis metus praleido socializacijos centre, lyg ir turėjo norą pasikeisti, tačiau bėdos išliko tos pačios. Neseniai už vagystes ir turto suniokojimą visuomenei pavojingu būdu, mat buvo padegęs drabužius prekybos centre, uostamiesčio teismas Linui paskyrė vienerių metų laisvės atėmimo bausmę ją atidedant metams. Sprendimas dar neįsiteisėjęs.

Nusikaltimų puokštė gausi – vaikinas vienas ar su bendrininkais nuolat puldinėjo ir apiplėšinėjo kitus paauglius, vogė.

Kartu su kitais bendrais jis buvo kaltinamas apgadinęs 40 uostamiesčio automobilių, šie buvo apibraižyti. Dėl per menkos žalos ir per jauno amžiaus Linas už nusikaltimus atsakyti negalėjo.

Po virtinės kitų plėšimų jis buvo suimtas ir jau penkis mėnesius leidžia tarp kitų nusikaltusių nepilnamečių. Dviems mėnesiams suėmimas pratęstas ir Titui, kuris siautėjo prie vienos Klaipėdos mokyklų. Prie įstaigos ėmė budėti tėvai, mat vaikai gaujos paauglių buvo reketuojami, mušami, gąsdinami.

J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Nepilnametis įtariamas pasikėsinimu apiplėšti.
J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Nepilnametis įtariamas pasikėsinimu apiplėšti.

Grasino peiliu

Penktadienį Klaipėdos apylinkės teisme atversta byla, kurioje teisiami Linas kartu su dar dviem bendrininkais. Linas kaltinamas dėl šešių epizodų, Titas jų padarė mažiau, o Aidas dalyvavo viename epizode.

Teisme nagrinėti paauglių įvykdyti plėšimai. Šių metų kovą H.Manto gatvėje prie stotelės vienas paauglių tuomet dar nepilnametės merginos paprašė cigaretės. Negavę, ko prašę, vienas paauglių stumtelėjo merginą, o Linas iš kišenės pagriebė piniginę ir leidosi į kojas. Iš paskos, pakišdami kojas nukentėjusiajai bei trukteldami už kapišono, leidosi ir kiti du bendrai.

Teisme aiškintasi, kas nepilnametei grasino peilio geležte. Du iš jų teigė, jog šis buvęs Lino kišenėje, o pastarasis teigia sulūžusio peilio geležtę atidavęs Aidui, pas jį likusi tik rankena. Dėl šių nesutapimų kitame teismo posėdyje tikimasi sulaukti nukentėjusiosios liudijimo. Apiplėšta mergina teisėsaugai pasakojo netekusi 15 eurų, elektroninės transporto kortelės, bilieto į festivalį bei auskaro. Mergina pasivijo plėšikus ir juos aptiko viename kieme bekraustančius jos piniginę. Kuomet ši ketino iškviesti pareigūnus, vienas jų ir pagrasino papjausiąs. Už rastus pinigus vaikinai prekybos centre pasakoja nusipirkę gėrimų ir traškučių. Piniginę sako išmetę į šiukšlinę, o festivalio bilieto, verto 70 eurų, joje nematę, kaip ir auskaro.

Po keleto dienų, kovo 12-ąją, Titas ir Linas kėsinosi apiplėšti kitą paauglį. Ryšininkų gatvėje priėję prie vaikino jie pagrasino smurtu ir reikalavo atiduoti telefoną. Vaikinas pabėgo ir paprašė moters iškviesti pagalbą. Ši liepusi paaugliams dingti, tačiau išgirdusi: „Dar paklykauk, aš tave sudeginsiu“. Tokie žodžiai sklido iš Lino lūpų.

Mogiliovo gatvėje Linas su Titu iš paauglio taip pat bandė atimti telefoną. Jį ketino nešti į lombardą. Sako, reikėję pinigui alkoholiui. Paklausę, kiek valandų, jie jaunuoliui į akis papurškė dujų, tačiau telefono atimti jiems nepavyko.

Pavogė pinigus nuo prekystalio

Vaisių ir daržovių prekyvietėje abu jaunuoliai nuo prekystalio pavogė pinigus, 669 eurus. Pakalbinę pardavėją ir paprašę pasverti kilogramą bulvių, vienas stebėjo moterį, kitas – pinigus, ant kurių buvo uždėta skaičiavimo mašinėlė. Vos moteriai nusisukus Linas čiupo dėžutę su pinigais ir ėmė bėgti. Iš paskos pasileido ir pardavėja, ir vyriškis su dviračiu. Jaunuoliai pasakojo perlipę per tvorą, o galiausiai įsėdę į autobusą ir nuvažiavę. Linas sako pasiėmęs 400 eurų, likusius atidavė Titui.

Nuo Lino nukentėjo ir 12-metis, apsipirkinėjęs prekybos centre. Prie savitarnos kasos berniukas jau ketino dėti pinigus, tačiau šie buvo išgriebti iš rankų. Juos Linas gudriai paslėpė rankovėje, tad pašauktas grąžinti, ką paėmęs, drąsiai kraustė kišenes ir rodė nieko neturįs. Už 15 eurų jis tiesiog apsipirko ir išėjo. Toje pačioje parduotuvėje po poros dienų pasakoja buvęs sulaikytas.

Prisipažįsta ir gailisi

„Prisipažįstu, visiškai, – penktadienį teisme sakė paauglys. – Gailiuosi, kad taip elgiausi, negalvodavau, ką dariau, nesąmones dariau. Penkis mėnesius esu čia. Supratau, kad geriau laisvėje, negu su kitais nusikaltėliais. Geriau būsiu laisvėje, nedarysiu nusikalstamų veikų“.

Kad gailisi tikino ir Titas, gyvenantis šeimoje, turintis abu dirbančius tėvus. Paklaustas, kodėl taip elgėsi, tiesiog gūžčiojo pečiais. Vaikinas mokosi specialiojoje uostamiesčio mokykloje, tačiau šį rudenį buvo pasirodęs tik kartą.

Trečiasis, Aidas, kaltinamas tik dėl vieno epizodo, kuomet kartu su paaugliais dalyvavo merginos apiplėšime panaudojant peilį. Tiesa, kas gi jį turėjo, lieka neaišku. Aidą į teismą atlydėjusi mama teigė, jog vaikinas suprato, su kuo buvo susidėjęs, ir su šiais paaugliais nebebendravo, vieno jų buvo sumuštas ir gulėjo ligoninėje.

Nusikaltimai šiurpina

Prokurorė Rita Ušinskienė teigė, jog jos praktikoje tai pirmas atvejis, kai tokio amžiaus paaugliai padaro tiek daug nusikalstamų veikų.

„Ir tokio sunkumo nusikalstamos veikos, plėšimai panaudojant peilį arba dujas“, – sakė prokurorė. Už tokius nusikaltimus baudžiamasis kodeksas numato tik laisvės atėmimo bausmes.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

09:00
07:59

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Parašykite atsiliepimą apie 15min