Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2011 sausio 11d. 12:05

Nuteistųjų simuliuojamoms ligoms ir galimybėms mėgautis išskirtinėmis sąlygoms ateina galas

Įkalinimo įstaigos tvora
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Įkalinimo įstaigos tvora.

Aiškinantis Pravieniškių gydymo ir pataisos namų rebusą dėl išskirtinių sąlygų kai kuriems kaliniams suteikimo, nustatyta, kad nelygios sąlygos nuteistiesiems buvo sudarytos ir kitose laisvės atėmimo įstaigose, praneša Teisingumo ministerija.

Po to, kai Kalėjimų departamentas praėjusių metų pabaigoje atliko netikėtą patikrinimą ir nustatė, kad keturi nuteistieji Pravieniškių gydymo ir pataisos namuose gyvena išskirtinėmis sąlygomis, teisingumo ministras Kalėjimų departamentui pavedė atlikti nuodugnų tyrimą dėl šių privilegijų suteikimo ne tik šios įstaigos viduje, bet ir peržiūrėti situaciją visoje kalėjimų sistemoje.

Išsiaiškinta, kad nelygybės netrūksta ir Pravieniškių 1-iuose bei 2-iuose pataisos namuose, Vilniaus 1-iuose, taip pat Kybartų pataisos namuose. Nustatyta, kad šiose įstaigose vieniems nuteistiesiems sudarytos geresnės buities sąlygos nei kitiems – vieni gyvena puikiai įrengtose kamerose bei laiką leidžia poilsio kambariuose su biliardo stalais ir akvariumais, o kiti įkurdinti neremontuojamose patalpose bei laiką leidžia tuščiuose poilsio kambariuose. Atsižvelgiant į tai, šių įstaigų vadovams nurodyta nedelsiant užtikrinti vienodas sąlygas visiems laikomiems nuteistiesiems bei sistemiškai peržiūrėti visas nuteistųjų laikymo sąlygas.

Šalia šio tyrimo taip pat buvo pavesta sistemiškai ištirti, ar asmenys, patenkantys į Pravieniškių gydymo ir pataisos namus, perkeliami čia turint teisėtą pagrindą. Nuodugni peržiūra iniciuota paaiškėjus, kad keturi nuteistieji, kurie galimybe beveik nekontroliuojamiems gyventi geresnėmis sąlygomis, įsikūrus triskart didesnėse patalpose nei kiti nuteistieji, turėjo į šią įstaigą patekę galimai pateikus suklastotas medicinines pažymas.

Atlikus išsamią medicinos pažymų analizę konstatuota, kad tik vienas iš minimų asmenų į gydymo ir pataisos namus pateko pagrįstai, t.y. atlikus visus reikiamus tyrimus, nustačius diagnozę, paskyrus gydymą. Kiti trys į įstaigą buvo perkelti nepagrįstai, t.y. atsakingai neįvertinus realios nuteistųjų sveikatos būklės.

Pakartotinai peržiūrėjus medicinos pažymas konstatuota, kad vienas iš minimų asmenų į šią gydymo įstaigą perkeltas neteisėtai, kadangi medikai realiai nebuvo diagnozavę jam jokios ligos. Jis artimiausiu metu bus perkeltas į kitą įkalinimo įstaigą. Kitų dviejų pateiktos medicininės pažymos kelia rimtų abejonių, todėl jiems artimiausiu metu bus atliktos pakartotinės sveikatos patikros.

Įvertinti galimai neteisėtas pažymas išdavusių medikų veiksmus bus prašoma ištirti Valstybinę medicininio audito inspekciją prie Sveikatos apsaugos ministerijos. Keturiems šias pažymas patvirtinusiems laisvės atėmimo įstaigose dirbantiems sveikatos specialistams pradėti tarnybinio nusižengimo tyrimai.

Už tai, kad šiems galimai apsimestiniams ligoniams buvo suteiktos išskirtinės sveikimo sąlygos, šios įstaigos vadovui pradėtas tarnybinio nusižengimo tyrimas. Vertinant jo veiksmus taip pat bus atsižvelgiama ir į tai, kad šioje įstaigoje buvo netinkamai vykdomos nuteistųjų resocializacijos programos.

Tyrimas atskleidė, kad šioje įstaigoje privalomos vykdyti nuteistųjų pataisos programos, leidžiančios jiems neprarasti socialinių ryšių, įgyti darbinių įgūdžių, kad jie vėliau galėtų lengviau integruotis į visuomenę, buvo praktiškai nevykdomos. Neaišku už ką ir kodėl vieni nuteistieji vertinti teigiamai ir gavo įvairių paskatinimų (tarp jų ir keturi gyvenusieji išskirtinėmis sąlygomis), o kiti buvo baudžiami. Geri įvertinimai nuteistiesiems itin aktualūs, kadangi remiantis jais jie gali prašyti būti anksčiau paleisti į laisvę ar sutrumpinti bausmės laiką.

Už netinkamą resocializacijos programų vykdymą taip pat pradėti tarnybiniai patikrinimai dar keturiems pareigūnams.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Mėgaukis šiandien

Talentingi vaikai

Video

22:31
01:16
06:39

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min