-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Teismas nusprendė kreiptis dėl duomenų išslaptinimo Darbo partijos byloje ir nagrinėja „juoduosius“ mokėjimus už gerą pasirodymą rinkimuose

Vilniaus apygardos teismas penktadienį nusprendė kreiptis į Valstybės saugumo departamentą, Generalinę prokuratūrą bei Vilniaus apygardos teismo pirmininką dėl operatyvinių duomenų išslaptinimo Darbo partijos (DP) juodosios buhalterijos byloje.
Darbo partijos rinkimų štabas
Viktoras Uspaskichas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Išslaptinti duomenis teismui pasiūlė valstybės kaltintojas DP byloje Generalinės prokuratūros prokuroras Saulius Verseckas.

Bylą nagrinėjantis Vilniaus apygardos teismas išdavė ir sankcijas operatyvinei veiklai.

„Kadangi dalis duomenų baudžiamojoje byloje buvo gauti operatyvinės veiklos metu, tai pagal dabartinę bylų nagrinėjimo praktiką, reikalinga, kad būtų nutartys, kurių pagrindu buvo atlikti operatyviniai veiksmai“, – yra sakęs S.Verseckas.

DP juodosios buhalterijos byloje yra duomenų, kad gerai rinkimuose pasirodžiusiems kandidatams mokėtos premijos nuo kelių iki kelių dešimčių tūkstančių litų. 

Pasak jo, šioje byloje slapta klausytasi telefoninių pokalbių, pareigūnai kontroliavo juos dominusių asmenų elektroninį susirašinėjimą.

Teismas penktadienį pranešė, kad prokuroro prašymą tenkina.

Į posėdį susirinko visi proceso dalyviai, tačiau atvyko tik vienas liudytojas – buvęs Seimo narys Virginijus Domarkas. Nuo 2004 metų jis buvo DP narys, šios partijos Kretingos skyriaus pirmininkas. DP iškėlus V.Domarko kandidatūrą Kretingos vienmandatėje apygardoje, jis 2004–2008 buvo išrinktas į Seimą.

DP juodosios buhalterijos byloje yra duomenų, kad gerai rinkimuose pasirodžiusiems kandidatams mokėtos premijos nuo kelių iki kelių dešimčių tūkstančių litų. Tokius duomenis prokuratūra gavo iš įvairių šaltinių, daugiausia kompiuterinių laikmenų. Kai kurie asmenys per ikiteisminį tyrimą pripažino gavę atlygį už gerą pasirodymą rinkimuose.

Byloje yra dokumentas, kuriame nurodyta, kad V.Domarkui išmokėta 7 tūkst. litų. Politiko parašo ant šio dokumento nebuvo.

„Kaip jūs suprantate, neoficiali buhalterija, neoficialūs duomenys niekada nėra vedami pagal Buhalterinės apskaitos įstatymą, dėl to ir yra neoficiali'', – žurnalistams po posėdžio sakė prokuroras S.Verseckas.

Prokurorai surinko duomenų apie sąrašus asmenų, kurie buvo premijuojami.

„Apie 7 tūkst. litų mokėjimą neigiau ir ikiteisminio tyrime metu, neigiu ir dabar“, – teismui teigė V.Domarkas.

Kretingos politikas iš Darbo partijos pasitraukė, kai finansiniais nusikaltimais įtartas partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas pabėgo iš Lietuvos.

Teisėjai liudytojo teiravosi ir apie dabar jau neleidžiamo laikraščio „Laikas“ pristatymą į DP Kretingos skyrių.

„Jį atnešdavo laiškininkas, būstinė jo neužsakinėjo, kas už jį mokėjo – nežinau. Matyt, užsakydavo centrinė būstinė“, – teigė liudytojas.

V.Uspaskichas žurnalistams teigė pirmą kartą išgirdęs apie partijos narių premijavimą.

Šiemet pajudėjus bylos procesui, pavyko apklausti per 20 bylos liudytojų. Tačiau į posėdžius atvykdavo ne visi kviečiami asmenys. Kituose teismo posėdžiuose bus apklausiami liudytojai, kurie jau buvo kviesti, bet neatvyko dėl įvairių priežasčių.

Pagrindinės liudytojos – buvusios partijos kasininkės Nijolės Steponavičiūtės – kelis kartus planuota apklausa taip ir neįvyko.

Manoma, kad N.Steponavičiūtės apklausa vyks maždaug gegužės viduryje.

Dažniausiai prieš pagrindinės liudytojos apklausą susirgdavo DP bylos kaltinamieji, tačiau kartą susirgo ir viena iš kolegijos teisėjų.

Iki šiol valstybės saugoma N.Steponavičiūtė nuo baudžiamosios atsakomybės buvo atleista, nes bendradarbiavo su teisėsauga ir padėjo atskleisti galimus nusikaltimus.

Neseniai sukako lygiai ketveri metai, kai DP byla yra teisme.

Baudžiamojoje byloje kaltinimai pateikti DP lyderiui europarlamentarui V.Uspaskichui, Seimo nariui Vytautui Gapšiui ir buvusioms partijos darbuotojoms Vitalijai Vonžutaitei bei Marinai Liutkevičienei. Kaltinimai taip pat pateikti juridiniam asmeniui – Darbo partijai.

Anksčiau skelbta, kad buvusi partijos kasininkė N.Steponavičiūtė  liudydama kitoje byloje dėl melagingų parodymų davimo patvirtino, kad partijoje egzistavo neoficiali buhalterija, esą vokeliuose mokami atlyginimai.

Į bylą įtraukus valstybės gynėjus ir atmetus nepagrįstus nušalinimus teismui pavyko išjudinti bylą iš mirties taško.

Prokuroras yra skelbęs, kad 2004–2006 metais partijos dokumentuose nefiksuota apie 25 mln. litų pajamų ir apie 23 mln. išlaidų, susijusių su turtu, įsipareigojimais ar struktūros pasikeitimais.

Teismai yra areštavę DP 6 mln. 353 tūkst. valstybės dotacijų. Dotacijos areštuotos tam atvejui, jeigu būtų priteisti civiliniai ieškiniai ir juos reikėtų išieškoti.

Ieškinį šioje byloje yra pareiškusi Valstybinė mokesčių inspekcija, kuriai nebuvo sumokėti daugiau kaip 3 mln. 9 tūkst. litų privalomų mokesčių ir įmokų, bei Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Vilniaus skyrius dėl valstybei padarytos žalos nesumokant privalomų valstybinio socialinio draudimo įmokų – daugiau kaip 855 tūkst. litų.

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius