Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2018 10 25 /15:36

Teismui perduodama „Tvarkos ir teisingumo“ partijos korupcijos byla: gresia iki 8 metų kalėjime

Antradienį prokuratūra teismui perdavė „Tvarkos ir teisingumo“ partijos korupcijos bylą. Manoma, kad neteisėtai veikdama partija gavo 350 tūkst. eurų naudą, daugiausia per viešinimo konkursus. Kaltinimai pareikšti partijai ir dar 6-iems asmenims, jiems gresia iki 8-erių metų kalėjime.
Daumantas Pocius ir Martynas Jovaiša
Daumantas Pocius ir Martynas Jovaiša / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Generalinėje prokuratūroje surengtoje spaudos konferencijoje informaciją pateikė Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Martynas Jovaiša ir Specialiųjų tyrimų tarnybos Tyrimų koordinavimo valdybos viršininkas Daumantas Pocius.

VIDEO: Prokuratūra paskelbė apie teismui perduotą „Tvarkos ir teisingumo“ partijos korupcijos bylą

Gegužės pradžioje prokuratūra ir Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) skelbė baigusi ketverius metus trukusį tyrimą. Nusikalstamos veikos vyko 2013–2014 metais.

„Šiandien byla pasiekė teismą su prokuroro surašytu kaltinamuoju aktu. Byloje kaltinama politinė partija „Tvarka ir teisingumas“, taip pat vienas buvęs partijos sekretorius ir penki privatūs asmenys“, – ketvirtadienį kalbėjo prokuroras M.Jovaiša.

Ikiteisminio tyrimo metu surinkti duomenys, kad neteisėtos veiklos rezultatas galėjo viršyti 350 tūkst. eurų, laikinai buvo apribota 250 tūkst. eurų.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Martynas Jovaiša
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Martynas Jovaiša

Kol kas M.Jovaiša oficialiai nepatvirtina, kas iš fizinių asmenų yra kaltinami.

„Jeigu perdavus bylą teisminiams nagrinėjimui nebus nuspręsta daryti uždarų teismo posėdžiui, kam šiuo metu pagrindo nematome, tai pradėjus nagrinėti bylą atsakymą į savo klausimą jūs sužinosite“, – klausiamas apie įtariamuosius sakė M.Jovaiša.

Prokuroras sakė, kad buvo tirta 20 nusikalstamos veikos epizodų, bet dalis jų nepasitvirtino. Vis dėlto didžioji dalis įtariamųjų, anot D.Pociaus, padarė ne po vieną nusikalstamą veiką.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Generalinėje prokuratūroje spaudos konferencija dėl pateiktų kaltininimų partijai „Tvarka ir teisingumas“
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Generalinėje prokuratūroje spaudos konferencija dėl pateiktų kaltininimų partijai „Tvarka ir teisingumas“

Klausiant, kodėl, nors kalbama apie kyšius, tačiau niekam nepateikti kaltinimai nei kyšininkavimu, nei papirkimu, M.Jovaiša sakė, kad prekyba poveikiu yra tam tikra kyšininkavimo forma.

„Prekyba poveikiu, kuo yra kaltinama tiek partija, tiek privatūs asmenys, galima laikyti tam tikra kyšininkavimo forma. Tai imamas atlygis ne asmeniškai, bet už pažadą paveikti kitus asmenis“, – sakė M.Jovaiša.

Prokuroras neatskleidžia, ar poveikis buvo padarytas, tačiau jis pažymėjo, kad tai ir nėra būtina.

„Užtenka paties susitarimo ar pažado. Ar poveikis buvo padarytas, ar ne, į šį klausimą galėtų atsakyti tik teismas“, – sakė jis. Anot jo buvo bandoma paveikti dvi ministerijas – Vidaus reikalų ir Aplinkos ministerijas.

Iš pradžių įtarimai buvo pareikšti 15-ai asmenų, tačiau kaltinamieji byloje tik 7.

„Įrodymų kiekis pripažinti asmenį įtariamuoju yra gerokai mažesnis nei pripažinti jį kaltinamuoju. Kai kurios aplinkybės nepasitvirtino, todėl daliai asmenų įtarimai panaikinti“, – šią aplinkybę pakomentavo prokuroras.

Įtariami 6 asmenys ir partija

„Tvarkos ir teisingumo“ partija yra įtariama prekyba poveikiu, turto iššvaistymu, dokumento klastojimu ir disponavimu suklastotu dokumentu, veikiant bendrininkų grupėje bei apgaulingu apskaitos tvarkymu.

Anot pateiktos informacijos, didžiąją dalį neteisėtos veiklos partija vykdė per buvusį atsakingąjį sekretorių Rimantą Antaną Ručį. Įtarimai pareikšti ir penkiems verslininkams.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Rimas Antanas Ručys
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Rimas Antanas Ručys

Anot teisėsaugos, sekretorius galėjo priimti 68,2 tūkst. eurų vertės kyšį iš verslininko Rolando Skaisgirio – paramos koncertą „Pirk dramblį“, kuriame buvo viešinama partija „Tvarka ir teisingumas“ ir jos lyderiai.

Kaip buvo skelbta anksčiau, tiriant bylą teisėsauga buvo susidomėjusi viešosios įstaigos „Pradas media“ direktoriumi Justinu Garliausku, įmonės „NTService“ vadovu Peisachu Kačerginskiu, verslininku Giedriumi Rakausku ir verslininku Vytautu Baniu.

Teisėsauga įtaria, kad tas pats buvęs partijos atsakingasis sekretorius pažadėjo ir susitarė su verslininkais P.Kačerginskiu ir G.Rakausku priimti iš jų kyšį, o už tai paveikti VRM tarnautojus, kad jie įmonėms padėtų laimėti Turto valdymo ir ūkio departamento prie VRM ir vienos valstybinės įmonės viešuosius pirkimus.

Verslininkų nurodymais pagal pagamintus ir panaudotus netikrus dokumentus pervedus lėšas į kito verslininko J.Garliausko vadovaujamų įmonių sąskaitas, apmokėtos partijos viešinimo paslaugos. Taip partijos naudai galėjo būti paimtas 150,5 tūkst. eurų kyšis.

„Apsimestiniais sandoriais buvo apmokamos politinės partijos viešinimo paslaugos“, – teigė STT atstovas.

Įtariama, kad partija per atstovą sukurstė verslininką V.Banį panaudoti žinomai netikrus dokumentus, pervesti lėšas į kito verslininko J.Garliausko vadovaujamos bendrovės sąskaitą tikslu apmokėti už partijai suteiktas viešinimo paslaugas – per 140 tūkst. eurų.

A.Ručiui pareikšti įtarimai dėl prekybos poveikiu, apgaulingo apskaitos tvarkymo bei turto iššvaistymo, dokumento suklastojimo.

Verslininkas R.Skaisgirys įtariamas prekyba poveikiu, verslininkai P.Kačerginskis ir G.Rakauskas įtariami prekyba poveikiu, turto iššvaistymu, dokumento klastojimu bei apgaulingu apskaitos tvarkymu, o verslininkai – V.Banys ir J.Garliauskas – turto iššvaistymu, dokumento suklastojimu ir disponavimu suklastotu dokumentu bei apgaulingos apskaitos tvarkymu.

Partijai gresia bauda ir likvidavimas

Atliekant tyrimą vyko 550 apklausų ir buvo tiriama 15 įmonė ūkinė finansinė veikla, atlikta daugybė kratų.

Iš pradžių kaip įtariamieji šioje byloje buvo apklausti 15 žmonių, tačiau galiausiai įtarimai pareikšti 6 asmenims ir partijai kaip juridiniam asmeniui.

„Atsakant į klausimą kodėl sumažėjo įtariamųjų skaičius – ikiteisminio tyrimo metu ne visų įtariamųjų veiksmuose buvo nustatyti visi būtini nusikalstamų veikų požymiai“, – paaiškino Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Martynas Jovaiša.

Jo teigimu, partijai gresia likvidavimas, veiklos apribojimas arba bauda iki 50 tūkst. MGL, tai būtų 1,9 mln. eurų.

Fiziniams asmenims maksimali gresianti bausmė yra 8-eri metai laisvės atėmimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Ekspertės: moterų investavimo rezultatai – geresni, ko reikėtų pasimokyti vyrams
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Reklama
Kam ir kada reikalingi saulės akiniai ir dirbtinis akių drėkinimas
Užsisakykite 15min naujienlaiškius