Dabar populiaru
Publikuota: 2013 sausio 22d. 15:58

Už nedidelio kiekio narkotinių medžiagų įgijimą ir laikymą savo reikmėms – tik administracinė atsakomybė?

Narkotikai
Vilniaus apskrities VPK nuotr. / Narkotikai

Prokurorai siūlo teisės aktų pakeitimus vertinant nusikalstamas veikas, susijusias su neteisėtu narkotinių ar psichotropinių medžiagų įsigijimu ar laikymu nedideliais kiekiais.

Praėjusiais metais Klaipėdos apygardos  prokurorai teismams perdavė nagrinėti 40 baudžiamųjų bylų dėl neteisėto narkotinių  ir psichotropinių medžiagų platinimo, jose 142  asmenys buvo kaltinami dėl 239 nusikalstamos veikos epizodų. 

Pirmos instancijos Klaipėdos teismuose pernai už minėtus nusikaltimus buvo nuteistas  101 asmuo, 51 iš jų nuteistas realiomis laisvės atėmimo bausmėmis, 50 – kitomis su  laisvės atėmimu nesusijusiomis bausmėmis. 

Be to, pernai Klaipėdos apygardos prokuratūros veiklos teritorijoje buvo pradėta 10  didelės apimties ikiteisminių tyrimų, susijusių su tarptautinio pobūdžio narkotikų  platinimu, t.y. dėl didelio kiekio narkotinių medžiagų kontrabandos: Norvegijos  pareigūnai su 10 kg amfetamino sulaikė Lietuvos pilietį, iš Olandijos į Lietuvą buvo atgabenti beveik 45 kg kokaino, iš Lietuvos į Italiją bandyta išvežti  600 gr.  kokaino, iš Čilės į Lietuvą atgabenta 3,5 kg kokaino ir kt. 

Ikiteisminius tyrimus dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų apyvartos atliekančių ir su organizuotu nusikalstamumu kovojančių padalinių pareigūnų bei šiems tyrimams vadovaujančių prokurorų nuomone, kalbant apie šio pobūdžio nusikaltimus, daugiausiai neaiškumų kyla atskiriant nusikaltimus, susijusias su  narkotinių medžiagų platinimu, nuo veikų, kai narkotinės medžiagos įgyjamos tik savo reikmėms.

Klaipėdos apygardos vyriausiasis prokuroras Giedrius Danėlius teigė, kad tirdami nedidelio kiekio narkotinių medžiagų įgijimo savo reikmėms bylas, pareigūnai vis dažniau susiduria su problema, kai asmenys,  įtariami padarę šį baudžiamąjį nusižengimą, pasislepia nuo tyrimo, išvykdami į užsienį. „Viena vertus, kai kuriose šalyse už tokią nusikalstamą veiką baudžiamoji  atsakomybė nėra taikoma, kita vertus, ir Lietuvos Respublikos baudžiamasis kodeksas už tokias veikas nenumato laisvės atėmimo bausmės, todėl jų atžvilgiu negalima  išduoti Europos arešto orderio ir iškyla šių įtariamųjų susigrąžinimo į Lietuvą  problema“, - aiškino prokuroras.

„Mūsų šalyje veikiančio Administracinių teisės pažeidimų kodekso 44 str. numato administracinę atsakomybę – baudą arba administracinį areštą – už neteisėtą narkotinių ar psichotropinių medžiagų įgijimą ar laikymą nedideliais kiekiais, neturint tikslo jų parduoti ar kitaip platinti. Kaip rodo teismų praktika, iš esmės panašios su laisvės atėmimu nesusijusios bausmės yra skiriamos ir už panašų nusikaltimą teisiamiems asmenims, kuriems inkriminuota minėta Baudžiamojo kodekso  259 str. 2 dalyje numatyta nusikalstama veika. Todėl manytume, jog būtų tikslinga daryti aiškesnį administracinės ir baudžiamosios atsakomybės ribų atskyrimą, galbūt ir mūsų šalyje, kaip kad yra kai kuriose Europos Sąjungos valstybėse, šį baudžiamąjį nusižengimą galima būtų dekriminalizuoti, paliekant tik administracinę atsakomybę už  nedidelio kiekio narkotinių ar psichotropinių medžiagų įgijimą ir laikymą savo  reikmėms“, - siūlė G.Danėlius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

01:09
02:13
02:24

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min