Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Afganistanas paskelbė galutinius klastojimų aptemdytų parlamento rinkimų rezultatus

Rugsėjo 18 dieną vykę Afganistano parlamento rinkimai buvo antrieji po 2001 metais prasidėjusios JAV vadovaujamų pajėgų invazijos, per kurią buvo nuverstas Talibano režimas.
Afganistane šeštadienį vyksta parlamento rinkimai.
Parlamento rinkimai Afganistane. / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Tačiau jų rezultatai buvo paskelbti daug vėliau nei tikėtasi, nes buvo tiriama daugybė klastojimo atvejų. Galiausiai beveik ketvirtadalis balsų buvo pripažinti negaliojančiais, o 24 laimėję politikai – diskvalifikuoti.

Afganistaną remiančios Vakarų šalys tikėjosi, kad šis balsavimas bus skaidresnis negu pernai vykę milžiniško masto klastojimų aptemdyti prezidento rinkimai, metę šešėlį perrinkto šalies vadovo Hamido Karzai reputacijai ir jo pažadams pažaboti korupciją.

Afganistane neveikia įprastos partijos, o dauguma iš 2 514 asmenų, kurie varžėsi dėl 249 vietų žemuosiuose parlamento rūmuose, buvo nepriklausomi kandidatai, todėl šių rinkimų politinę reikšmę sunku apibūdinti.

Nepriklausoma rinkimų komisija šiuos rinkimus vadina dideles sėkme, tačiau diskvalifikavo dar tris asmenis, kurie, kaip rodė preliminarūs rezultatai, turėjo patekti į parlamentą. Be to, buvo delsiama skelbti patvirtintus rezultatus iš vienos neramios provincijos.

„Iš viso diskvalifikuoti 24 laimėję kandidatai“, – sakė komisijos pirmininkas Fazilas Ahmadas Manawi.

Šis sprendimas buvo priimtas, surinkus įrodymus apie klastojimus ir kitokius pažeidimus. Bent trijų kandidatų pergalė nebuvo pripažinta, nes jie neatsistatydino iš postų vyriausybėje. Pagal Afganistano įstatymus, vyriausybės pareigūnai negali kandidatuoti.

Kai manoma, tarp jų esama H.Karzai sąjungininkų ir net vienas prezidento pusbrolis.

Apie šimtas pralaimėjusių kandidatų trečiadienį surengė demonstraciją Kabule, vadindami rezultatus suklastotais.

„Manome, kad afganų tautos balsas buvo pavogtas. Susirinkome čia dėl to protestuoti“, – sakė demonstrantas Najibullah Mujahedas.

Pralaimėję kandidatai taip pat organizavo protestus kitur šalyje, kaltindami rinkimų pareigūnus kyšininkavimu, o laimėjusius varžovus – balsų klastojimu.

Rinkimų pareigūnai paskelbė negaliojančiais apie 1,3 mln. balsalapių, kurių iš viso buvo atiduota 5,6 milijono. Per rinkimus buvo užregistruota per 5 tūkst. skundų dėl klastojimų, o apie pusė iš jų buvo pripažinti „rimtais“.

Sąmyšį taip pat buvo sukėlę preliminarūs rezultatai, rodę, kad puštūnai – didžiausia Afganistane etninė bendruomenė, tradiciškai įsitvirtinusi šios karų nuniokotos šalies valdžioje, prarado parlamente turėtą daugumą.

Puštūnų lyderiai sakė, kad Talibano sukilėliai, aktyviai veikiantys šalies pietuose ir rytuose, kur dauguma gyventojų priklauso šiai etninei grupei, neleido jiems balsuoti.

F.A.Manawi dėl „techninių problemų“ atidėjo galutinių rezultatų skelbimą Gaznio provincijoje, kurioje puštūnai, regis, patyrė triuškinamą pralaimėjimą.

Preliminarūs rezultatai rodė, kad Gaznyje, kuris yra vienas iš svarbiausių jau devynerius metus vykstančio talibų pasipriešinimo židinių, visas vienuolika vietų parlamente laimėjo chazarai.

F.A.Manawi paskelbė, kad 34 rinkimų apygardose pakartotiniai rinkimai nebus rengiami, tačiau neminėjo, ar kurios nors iš jų yra Gaznyje.

H.Karzai, kuris pats yra puštūnas, sakė, jog palaikytų pakartotinius rinkimus Gaznyje „dėl mūsų nacionalinės vienybės“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius