-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Analitikai Vilniuje diskutavo apie galios slinktis pasaulyje: „Reikia strateginių planuotojų klasės“

Aštuntąjį tarptautinį Baltarusijos tyrinėtojų kongresą, kuris vyksta Vilniuje, atidarė diskusija apie pasaulinius galios poslinkius ir jų pasekmes Rytų Europos regionui. Manevrai Minske dabar išties įdomūs – ar Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka atsispirs sunkiai atmušamoms Maskvos vilionėms?
Diskusija Baltarusijos tyrinėtojų kongrese Vilniuje
Diskusija Baltarusijos tyrinėtojų kongrese Vilniuje / 15min nuotr.

Diskusijoje dalyvavo JAV tyrimų centro „Atlantic Council“ analitikas Robertas Nurickas, Kanadoje leidžiamoje geopolitinio žurnalo „Global Brief“ vyriausiasis redaktorius Irvinas Studinas, Scottas Cullinane iš organizacijos „ES-Europe Alliance“ ir Andrejus Kazakevičius, kuris yra „Politinės sferos“ instituto direktorius.

JAV labiau domisi regionu

„Žinoma, Amerikoje visas diskusijas apie Rytų Europos regioną pakeitė Rusijos veiksmai Ukrainoje ir kišantis į 2016-ųjų JAV prezidento rinkimus“, – iškart pastebėjo R.Nurickas.

Eksperto teigimu, Rusijos studijos JAV pastaraisiais dešimtmečiais buvo kiek apleistos – daugiau buvo tokių studentų, kurie rinkosi analizuoti Kiniją ar Vidurinius Rytus. Tiesa, dabar situacija vėl gerėja – žinoma, dėl to, ką padarė ir daro Rusija.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Robertas Nurickas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Robertas Nurickas

„Dėl Rusijos veiksmų į retoriką grįžo žodžiai „gynyba“, „NATO“, susidomėta Rytų Europa, čia siunčiami kariai. Dėmesys regionui nenuslūgs, nes Kongreso nariams Rusijos klausimas ir toliau aktualus – dėl to esu tikras“, – tvirtino R.Nurickas.

Tiesa, anot jo, Baltarusijai tiek dėmesio ilgai nekliuvo. Tačiau dabar, įsibėgėjus kalboms apie tariamus Rusijos planus sukurti tikrą sąjunginę valstybę su Baltarusiją, Minskas jau įdomesnis. Pasak R.Nurricko, Vašingtonui įdomios ir Kinijos investicijos Baltarusijoje.

Čia lankėsi dabar jau buvęs JAV prezidento Donaldo Trumpo patarėjas nacionaliniam saugumui Johnas Boltonas, su kuriuo daugiau nei dvi valandas bendravo baltarusių prezidentas Aliaksandras Lukašenka. Baltarusiai taip pat domisi amerikietiškais gamtiniais ištekliais.

R.Nurickui gana neramu dėl to, kad Rusija savo karines pratybas rengia vis arčiau NATO sienų, o Aljansas – vis dažniau ir arčiau Rusijos teritorijos.

„Visa tai verčia užduoti klausimą apie JAV ir Rusijos santykių ateitį. Ji tikrai miglota ir verčianti kankintis“, – tvirtino JAV analitikas.

Trys konfliktai, trys valstybių tipai

Savo ruožtu I.Studinas pareiškė šiuo metu pasaulyje suskaičiuojantis tris didelius konfliktus.

„Šiuo metu pasaulyje vyksta trys dideli konfliktai. Pirma, nuo 2003 metų griūva Viduriniai Rytai. Antra, nuo 2014 metų toliau prastėja Vakarų ir Rusijos santykiai. Trečia, nuo 2016-ųjų kyla įtampa JAV ir visų Vakarų santykiuose su Kinija“, – pabrėžė kanadietis.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Xi Jinpingas ir Donaldas Trumpas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Xi Jinpingas ir Donaldas Trumpas

I.Studinas įžvelgia ir tris valstybių tipus. Pirmasis – Šiaurės Amerikos ir Europos šalys, kuriose įsitvirtinusi demokratija. Tokios šalys mėgsta ginčytis.

Antrasis tipas – „algoritmų šalys“, pavyzdžiui, Kinija ar Singapūras, kurios turi ilgalaikius planus, viduje ginčijasi, bet tyliai.

Jums reikia savo galvomis mąstančių žmonių – strateginių planuotojų klasės. Reikia rimtų, toli į priekį žiūrinčių žmonių. Jei jų nebus, jūs neišsilaikysite.

Trečiasis – vojeristinės valstybės, „žvelgiančios ir į besiginčijančias demokratijas, ir į kiniškus algoritmus“. Prie tokių priskirtina Rusija, Baltarusija, Ukraina, „galbūt net Baltijos valstybės“.

„Jums reikia savo galvomis mąstančių žmonių – strateginių planuotojų klasės. Reikia rimtų, toli į priekį žiūrinčių žmonių. Jei jų nebus, jūs neišsilaikysite. Tai taikau Lenkijai, Ukrainai, Baltijos šalims.

Be to, elitas, skirtingai nei Kinijoje ar Rusijoje, turi žinoti, ką iš tikrųjų galvoja visuomenė. Tam reikia diskusijų, konferencijų, laisvos žiniasklaidos, kultūros“, – tvirtino ekspertas.

Kai kurios I.Studino idėjos keistokos – tarkime, Rusijos ir Ukrainos konfliktą jis bandytų išspręsti į Donbasą, kur tęsiasi karas, nusiųsdamas taikdarius iš Indijos – suprask, turinčius didelę tokių misijų patirtį.

„Konfliktas Ukrainoje labai kvailas, kai lankausi ten, man visi taip sako“, – teigė kanadietis.

Kongreso organizatoriai, kurių pagrindinis – Europos humanitarinis universitetas, skelbė, kad renginyje laukiama daugiau nei 500 mokslininkų ir ekspertų iš Baltarusijos bei kitų šalių.

Kongresas rengiamas nuo 2011 metų, jis anksčiau vyko Kaune, Varšuvoje. Praėjusiais metais renginys Minske neįvyko dėl techninių priežasčių, tad buvo nukeltas ir šiemet yra rengiamas Vilniuje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius