Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Atėnų anarchistai užsidegė remti Ukrainos separatistus

Graikijoje užsitęsusi ekonominė krizė atkreipė stebėtojų dėmesį į Atėnų kvartalą Eksarchiją, kuris pagarsėjo kaip politinio aktyvumo židinys. Dabar šis anarchizmo dvasia kvėpuojantis rajonas tapo ir Ukrainos prorusiškų separatistų rėmėjų tvirtove, rašo „Politico“.
Atėnų Eksarchijos rajonas vadinamas anarchizmo židiniu
Atėnų Eksarchijos rajonas, vadinamas anarchizmo židiniu

Eksarchija pačiame Atėnų centre visada buvo namai tiems, kurie kovoja prieš sistemą. Premjero Alexio Tsipro partija „Syriza“ dar nebuvo atėjusi į valdžią 2015 metais, o kvartalą jau supo riaušių policija.

Čia yra visko – sirų, afganistaniečių, imigrantų iš Šiaurės Afrikos, piratinių DVD diskų, kanapių, kokaino. Nėra tik bankomatų – anarchistai jau seniai sudegino šiuos „godaus kapitalizmo“ simbolius.

Nuo pagrindinės Eksarchijos aikštės nutolęs per 50 metrų stovi namas. Kaip ir daugelis pastatų kvartale, jis išmargintas grafičiais – viename piešinyje šypsosi katė, o greta parašyti žodžiai – „Antifašistinės imperijos zona“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Atėnų Eksarchijos rajonas, vadinamas anarchizmo židiniu
AFP/„Scanpix“ nuotr./Atėnų Eksarchijos rajonas, vadinamas anarchizmo židiniu

Yra ir daugiau anarchistinių simbolių bei plakatų, raginančių „susidoroti su fašistais“. Balkone gulinėja keli barzdoti vyrai. Viduje – alternatyviai apsirengę vyrukai ir merginos. Daug auskarų, tatuiruočių.

Sveiki atvykę į vadinamosios Donecko liaudies respublikos (DLR) atstovybę Graikijoje.

Patikėjo Kremliaus dezinformacija

Vadinamoji DLR, kuri niekur nepripažįstama, buvo „sukurta“ 2014 metų pavasarį, kartu su seserine Luhansko liaudies respublika. Abiejų darinių vadovai skelbėsi norintys atsiskirti nuo Ukrainos ir prisijungti prie Rusijos.

Daug žmonių Donbase prieš ir per Maidaną, kurio metu buvo nuverstas prorusiškas prezidentas Viktoras Janukovyčius, prieš tai pražudęs apie 100 žmonių per protestus Kijeve, žiūrėjo rusiškas televizijas.

O pastarosios įvykius Kijeve vaizdavo kaip perversmą prieš demokratiškai išrinktą lyderį. Nors kraštutinės dešinės radikalų tarp demonstrantų buvo labai nedaug, daug kam Rytų Ukrainoje tai tapo įrodymu, kad naujoji valdžia – „fašistų chunta“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainoje minimos trečiosios Maidano metinės
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainoje minimos trečiosios Maidano metinės

Mūšiai Donbase tęsiasi jau ilgiau nei trejus metus, ir nors Ukrainos kariuomenė vis stipresnė, separatistai, kuriuos nė nesislėpdama remia Rusija, vis dar kontroliuoja nemažai teritorijų. O dabar pradeda „diplomatinę“ veiklą.

Propagandinės klišės

DLR atstovybei Atėnuose vadovaujantis Andreas Zafeiris panašus į rusą ar ukrainietį, nors gimė ir užaugo Graikijos sostinėje. Meno profesorius laisvalaikiu dirba su specialiųjų poreikių vaikais, šiek tiek rašinėja.

Dėmesį į politinę situaciją Ukrainoje A.Zafeiris atkreipė po Maidano protestų. Jis demonstracijas vadina NATO surengtu perversmu.

„Twitter“ nuotr./Andreas Zafeiris
„Twitter“ nuotr./Andreas Zafeiris

„Janukovyčius nenorėjo priartinti Ukrainos prie ES. Pirmą kartą naujausioje Europos istorijoje vienoje Europos šalių pradėjo dirbti vyriausybė, turinti nacistinių elementų“, – teigia A.Zafeiris.

Tokių klišių graiko pasvarstymuose yra ir daugiau – esą sukilimas Kijeve buvo tik dar viena „JAV remiama oranžinė revoliucija“, kurių, anot A.Zafeirio, būta ne tik Europoje, bet ir Vidurio Rytuose.

Kraštutinių dešiniųjų partijos Ukrainos parlamento rinkimuose netrukus po Maidano sukilimo laimėjo labai mažai balsų. Tačiau A.Zafeiris vis tiek laikosi nuomonės, kad ekstremistai kontroliuoja padėtį Kijeve.

„Svarbu ne dydis, o kokybė. Daug nacių ten užima svarbiausius postus vyriausybėje. Ukrainos valdžia virto tam tikrų režimo Amerikoje dalių žaislu“, – aiškina A.Zafeiris.

Remia Donbaso graikus

Šių metų kovą A.Zafeiris nutarė veikti. Surinkęs grupę bendraminčių, jis susisiekė su separatistais Donecke, o pastarieji suteikė jam leidimą atidaryti atstovybę Atėnuose.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Atėnų Eksarchijos rajonas, vadinamas anarchizmo židiniu
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Atėnų Eksarchijos rajonas, vadinamas anarchizmo židiniu

Tai jau ne pirma tokia atstovybė Europoje – yra biurai Italijoje, Čekijoje, Suomijoje. Atėnuose Donbaso separatistų rėmėjai patys surinko pinigų, kad išsinuomotų pastatą Eksarchijoje ir pradėtų veiklą.

A.Zafeiris ne tik skleidžia sąmokslo teorijas – graikai taip pat renka maistą, drabužius ir pinigus, kurie keliauja į Rytų Ukrainą. Stengiamasi ir paremti Rytų Ukrainos graikus. Visoje Ukrainoje gyvena daugiau nei 90 tūkst. graikų, beveik 80 tūkst. iš jų – Donecko regione.

Ukrainoje gyvena daugiau nei 90 tūkst. graikų, beveik 80 tūkst. iš jų – Donecko regione.

Atstovybė Atėnuose už surinktus pinigus atidarė graikišką mokyklą Donbase, o su Horlivkos universitetu Donecko regione susitarė dėl „graikų kultūros garsinimo“.

Ar tai ambasada? Anot A.Zafeirio, tikrai ne. Jis tikina, kad įstaiga tik remia Ukrainos graikus ir stengiasi informuoti Graikijos visuomenę apie tai, „kas iš tiesų vyksta Rytų Ukrainoje“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Atėnų Eksarchijos rajonas, vadinamas anarchizmo židiniu
AFP/„Scanpix“ nuotr./Atėnų Eksarchijos rajonas, vadinamas anarchizmo židiniu

Atėniečių, kuriems įdomu, esą ne tiek ir mažai. Į pastatą Eksarchijoje, kur šeši savanoriai dirba nuo ryto iki popietės, vis ateina žmonių, kurie klausia apie padėtį Ukrainoje. Kaip sako A.Zafeiris, dažniausiai kreipiasi graikai, kurie Ukrainoje turi draugų ar giminaičių.

„Donbasas – mūsų Ispanija“

Pačiai A.Zafeirio grupuotei atrodo svarbiausia „kovoti su fašizmu“ ir tuo, ką jie vadina globalistine pasaulio tvarka.

„Situacija Ukrainoje yra eksperimentas, kurio gali būti imamasi visoje Europoje. Pavyzdžiui, Graikija, kur tęsiasi didelė krizė ir kuri yra strategiškai svarbioje vietoje prie Sirijos, Egėjo ir Juodosios jūrų, turi daug bendra su Ukraina.

Todėl NATO laivai naudoja Egėjo jūrą, graikišką jūrą, kaip savo žaidimų aikštelę. Kai kurie čionykščiai politikai nori paversti šią šalį pirmąja to fronto linija, bet mums tai būtų katastrofa“, – dėstė A.Zafeiris.

Anna Maniati: „Kremliui nesvarbu, kad šis biuras nėra pripažįstamas Graikijos valdžios. Ten parodys pastatą per televiziją – tai svarbiausia.“

„Mes nesame idiotai. Rusija, Ukraina ir JAV tikrai turi planų, o mes bandome pranešti tikras naujienas. Mes nenusistatę prieš Ukrainą ar ukrainiečius“, – pridūrė graikas.

Aišku, sutinka ne visi. Graikijoje gyvena apie 17 tūkst. ukrainiečių ir daugelis jų nebuvo patenkinti, kai Atėnuose duris atvėrė Azafeirio įkurtas DLR biuras.

Aštuonerius metus Graikijoje gyvenanti Anna Maniati šią „atstovybę“ vadina Rusijos propaganda, kurios tikslas – parodyti, esą, separatistai remiami tarptautiniu mastu.

„Kremliui nesvarbu, kad šis biuras nėra pripažįstamas Graikijos valdžios. Ten parodys pastatą per televiziją – tai svarbiausia.

Tai Rusijos Europoje vykdomo hibridinio karo dalis. Abejoju, ar tie žmonės supranta, kas iš tikrųjų yra fašizmas“, – sakė A.Maniati.

A.Zafeirio kritika nejaudina: „Tai yra kaip Ispanijos pilietinis karas. Mes šią kovą lyginame su pasipriešinimu Francisco Franco. Donbasas yra mūsų Ispanija.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Ekspertės: moterų investavimo rezultatai – geresni, ko reikėtų pasimokyti vyrams
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Reklama
Kam ir kada reikalingi saulės akiniai ir dirbtinis akių drėkinimas
Užsisakykite 15min naujienlaiškius