Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Belgijoje prasidėjo Paryžiaus atakų įtariamojo teismas

Paryžiaus atakų įtariamasis Salahas Abdeslamas, lydimas sustiprintos apsaugos, pirmadienį buvo atvesdintas į teismą Briuselyje, kur pradėta nagrinėti byla dėl susišaudymo su policija, po kurio jis buvo suimtas.
Belgijos pareigūnai medžioja Salahą Abdeslamą
Salahas Abdeslamas / „Scanpix“ nuotr.

28 metų vyriškis, kažkada laikytas ieškomiausiu žmogumi Europoje, iš kalėjimo, esančio netoli Prancūzijos sostinės, buvo išvežtas naktį iš sekmadienio į pirmadienį. Į Belgijos sostinę jį atlydėjo vilkstinė šarvuotų policijos automobilių su švyturėliais.

Nuo pat savo arešto 2016 metų kovą S.Abdeslamas vengė bendradarbiauti su tyrėjais. Pirmadienį jis taip pat demonstravo nepaklusnumą – atsisakė vykdyti teisėjos prašymą atsistoti ir pareiškė, kad nebendradarbiaus.

„Nepageidauju atsakinėti į jokius klausimus“, – pareiškė baltus marškinėlius vilkintis S.Abdeslamas, kai teismo pirmininkė Marie-France Keutgen paprašė jo patvirtinti savo tapatybę.

Teisėja sakė, kad S.Abdeslamas taip pat nesutiko per keturias dienas Briuselyje vyksiantį bylos nagrinėjimą būti fotografuojamas arba filmuojamas.

Briuselyje gimęs marokiečių kilmės S.Abdeslamas, turintis Prancūzijos pilietybę, kaltinamas pasikėsinimu į kelis policijos pareigūnus ir uždraustų ginklų gabenimu terorizmo kontekste.

Per susišaudymą su policija 2016-ųjų kovo 15 dieną viename Briuselio rajone buvo sužeisti trys pareigūnai bei buvo nukautas įtariamas S.Abdeslamo bendrininkas.

Praėjus kelioms dienoms po šių įvykių, pareigūnai sulaikė keturis mėnesius besislapsčiusį S.Abdeslamą. Šis asmuo yra vienintelis gyvas likęs tiesioginis 2015-ųjų lapkričio Paryžiaus išpuolių dalyvis.

Šimtai belgų saugumo pajėgų pareigūnų pavertė Briuselio teismo pastatą tikra tvirtove; kai ten buvo atgabentas įtariamasis, virš teismo ratus suko sraigtasparnis su prožektoriais.

„Tai privalo likti eiliniu teismu, – sakė teismo administracijos vadovas Lucas Hennartas. – Jei kils menkiausia problema, įsakysiu evakuoti teismo salę.“

S.Abdeslamui ir kartu su juo suimtam tunisiečiui 24 metų Sofiane'ui Ayari gresia iki 40 metų laisvės atėmimo.

Griežta patikra

Kiek vėliau Prancūzijoje įvyks dar vienas S.Abdeslamo teismas. Prokurorai tikisi, kad per teismo procesą Briuselyje bus išsiaiškinta daugiau informacijos ne vien apie Paryžiaus atakas, pareikalavusias 130 aukų, bet ir apie keliais mėnesiais vėliau Belgijos sostinėje įvykdytus mirtininkų sprogdinimus.

L.Hennartas sakė, kad per šį teismą bus kalbama tik apie susišaudymą su policija.

„Kalbėsime tik apie tai; nekalbėsime nei apie Briuselio, nei apie Paryžiaus atakas“, – pareiškė teismo pirmininkas.

Teismo pirmininkas: „Kalbėsime tik apie tai; nekalbėsime nei apie Briuselio, nei apie Paryžiaus atakas.“

Pareigūnai akylai saugo S.Abdeslamo perkėlimo iš Paryžiaus priemiestyje esančio Fleri Meroži kalėjimo į netoli sienos su Belgija įsikūrusį kalėjimą detales. Įtariamasis kas vakarą bus vežiojamas iš tos įkalinimo įstaigos į Briuselį ir atgal.

Sekmadienio naktį iš Fleri Meroži išvyko dvi atskiros kolonos, lydimos elitinių Prancūzijos pajėgų pareigūnų. Netrukus paskui juos išvyko ir trečia grupė nežymėtų policijos automobilių.

Buvęs baro savininkas S.Abdeslamas nelaisvėje jau praleido beveik 20 mėnesių. Po to, kai buvo sulaikytas Belgijoje, jis buvo perkeltas į Prancūzijos kalėjimą, o jo vienutė Fleri Meroži vaizdo kamerų yra stebima ištisą parą.

Į Briuselio teismo pastatą norėję patekti žurnalistai ir pareigūnai pirmadienį buvo kruopščiai patikrinti. Policijos šuo apieškojo teismo salę, o žurnalistams buvo uždrausta į ją įsinešti savo telefonus ir kompiuterius.

Pašautas į koją

Tyrėjai mano, kad S.Abdeslamo areštas išprovokavo su juo susijusius džihadistus 2016-ųjų kovo 22 dieną Briuselyje surengti teroro aktą.

Per džihadistų mirtininkų sprogdintojų atakas Belgijos sostinės oro uoste ir metropoliteno stotyje žuvo 32 asmenys, o dar per 320 žmonių buvo sužeista.

Pareigūnai teigia, kad sprogdinimus įvykdė tas pats tinklas, surengęs ir 2015-ųjų lapkričio atakas Paryžiuje. Už abi atakas atsakomybę prisiėmė džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ (IS).

Policijos teigimu, S.Abdeslamas ir S.Ayari slėpėsi viename bute Briuselio Forė (Miško) rajone, kurį patikrino prancūzų ir belgų pareigūnai, po Paryžiaus atakų surengę įprastą antiteroristinę operaciją.

Trečias įtariamasis, 33 metų alžyrietis Mohamedas Belkaidas, buvo nukautas per susišaudymą su policija, kol kiti du džihadistai pabėgo iš buto per atsarginį išėjimą.

Policija tvirtina, kad minėtame bute aptiko S.Abdeslamo pirštų atspaudų. Pareigūnai tada patvirtino, jog susekė vienintelį likusį gyvą narį, priklausiusį koordinuotas atakas 2015-ųjų lapkričio 13-ąją Paryžiaus kavinėse, koncertų rūmuose „Bataclan“ ir prie nacionalinio sporto stadiono įvykdžiusiai teroristų kuopelei.

Pranešama, kad S.Abdeslamas Prancūzijos sostinėje taip pat ketino susisprogdinti, tačiau vėliau persigalvojo. Jis taip pat įtariamas buvęs užpuolikų vairuotoju per Paryžiaus atakas. Be kita ko, S.Abdeslamo brolis Brahimas susisprogdino prie vieno restorano.

Belgijos policininkai bėglį aptiko atsitiktinai; Briuselio Molenbeko rajone, kur gyvena daug imigrantų, buvo surengta operacija, per kurią S.Abdeslamas buvo pašautas į koją ir sučiuptas, o S Ayari buvo areštuotas vos už kelių metrų nuo savo bendrininko namų.

S.Ayari į Europą atvyko 2015-ųjų rugsėjį per Graikijai priklausančią Lesbo salą, pačiame žemyną apėmusios pabėgėlių krizės įkarštyje. Jis buvo vienas iš keliolikos įtariamų džihadistų, kuriuos po Europą vežiodavo S. Abdeslamas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius