Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Bonoje prasidėjus klimato deryboms nerimaujama dėl JAV politikos

Bonoje pirmadienį prasidėjo klimato derybos, tačiau jas temdo JAV prezidento Donaldo Trumpo grasinimai, kad jo šalis pasitrauks iš sunkiai pasiekto Paryžiaus klimato susitarimo.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas
Bonoje prasidėjus klimato deryboms nerimaujama dėl JAV politikos / „Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr.

Jungtinių Valstijų lyderis antradienį ruošėsi sušaukti specialų pasitarimą dėl dalyvavimo minėtoje sutartyje, tačiau jį teko atidėti.

Po kelių mėnesių tvyrojusio neapibrėžtumo JAV prezidentas veikiausiai ryšis priimti sprendimą ar įgyvendinti savo kampanijos metu duotą pažadą, kad Vašingtonas turi pasitraukti iš kovos su pasaulinio klimato pokyčiais sutarties. Jos praktiniai klausimai dabar bus aptariami per Jungtinių Tautų derybas Bonoje.

Planuota, kad Jungtinėse Valstijose antradienį D.Trumpas šiuo klausimu diskutuos su savo patarėjais klimato ir ekonomikos klausimais. Vis dėlto Baltieji rūmai pirmadienio vakarą pranešė, kad šis susitikimas atidedamas vėlesniam laikui, tačiau naujos datos nepaskelbė.

Nežinia dėl tolesnės JAV pozicijos įgijo grėsmingą pavidalą prieš 11 dienų truksiančią JT konferenciją, per kurią bus aptariami esminiai tarptautinio Paryžiaus klimato susitarimo įgyvendinimo klausimai. D.Trumpo pirmtakas Barackas Obama smarkiai prisidėjo, kad ši sutartis būtų priimta.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Barackas Obama
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Barackas Obama

JAV tarptautinių aplinkosaugos reikalų sekretoriaus pavaduotojo padėjėjas pirmadienį sakė: „Paskutinis dalykas, kurį girdėjau, yra tas, kad prezidentas, mūsų prezidentas, nurodė, jog planuoja priimti sprendimą per artimiausias kelias savaites, tačiau ne šią savaitę.“

Šiuo metu prie Paryžiaus klimato susitarimo jau yra prisijungusios 196 šalys. Ši sutartis po ilgų derybų buvo pasiekta 2015 metais. D.Trumpas yra pagrasinęs ją atšaukti.

Per gegužės 8–18 dienomis Vokietijos Bonos mieste vykstančią konferenciją turėtų būti pradėtos kurti gairės, kaip vykdyti šį paktą, įpareigojantį šalis mažinti taršą šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis.

Tačiau derybos gali įstrigti, būgštaujant, kad antrą vietą tarp didžiausių atmosferos teršėjų užimančios Jungtinės Valstijos pasitrauks iš susitarimo.

„Nėra abejonių, kad per derybas kils sunkumų, jei JAV nuspręs pasitraukti“, – sakė Paula Caballero iš Pasaulio išteklių instituto. Bonos klimato konferencija yra pirmoji nuo D.Trumpo kadencijos pradžios.

Jokio persvarstymo

JAV išsiuntė savo delegaciją į Bonos derybas. Jai vadovauja B.Obamos laikų derybininkas Triggas Talley; jis atsisakė pateikti komentarų.

JAV išsiuntė savo delegaciją į Bonos derybas. Jai vadovauja B.Obamos laikų derybininkas Triggas Talley; jis atsisakė pateikti komentarų.

„Siekiame užtikrinti, kad per tuos susitikimus nebūtų priimta jokių sprendimų, kurie galėtų iš anksto nulemti mūsų būsimą politiką, pakenkti JAV verslo konkurencingumui arba trukdytų mūsų platesniam tikslui spartinti JAV ekonomikos augimą ir klestėjimą“, – naujienų agentūrai AFP sakė vienas Valstybės departamento pareigūnas.

Per plenarinę sesiją pirmadienį daugybė konferencijos dalyvių pabrėžė, kad negali būti jokio susitarimo persvarstymo, nors tokį pasiūlymą pateikė JAV energetikos sekretorius Rickas Perry.

Paryžiaus klimato susitarimą, kurį daugelis laiko paskutine galimybe užkirsti kelią blogiausiems įmanomiems klimato atšilimo padariniams, D.Trumpas aršiai kritikavo, o įrodymus apie klimato kaitą vadino Kinijos paskleista melagyste.

JAV prezidentas yra sakęs, kad sprendimą dėl Paryžiaus sutarties laikymosi priims iki G-7 susitikimo Sicilijoje, vyksiančio gegužės 26–27 dienomis.

Maroko atstovas Salaheddine'as Mezouaras, pirmininkavęs pernai vykusioms klimato deryboms, sakė tikįs, kad „nugalės prezidento D.Trumpo ir jo komandos sveikas protas ir pragmatiška dvasia“.

„Būtų sunku ir kvaila prieštarauti visuomenės nuomonei, šalies bei tarptautinės bendruomenės valiai“, – sakė jis Bonoje.

Nuogąstaujama, kad galimas JAV pasitraukimas sumažintų kitų šalių entuziazmą labiau stengtis sumažinti išmetamų teršalų kiekį.

Šios pastangos yra itin svarbios, nes Paryžiaus paktu raginama siekti, kad pasaulio klimatas neatšiltų daugiau kaip 2 laipsniais pagal Celsijų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius