-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti

Chaotiška Jungtinės Karalystės premjerės Th.May naujametinių pertvarkų pradžia

Jungtinės Karalystės (JK) premjerė Theresa May pirmadienį siekė atnaujinti savo vyriausybę, besiruošdama svarbiems metams „Brexit“ atžvilgiu, tačiau pertvarkos prasidėjo gėdinga klaida.
Theresa May
Theresa May / „Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr.

Tinkle „Twitter“ buvo paskelbtas naujasis Th.May Konservatorių partijos pirmininkas, tačiau žinutė po kiek laiko buvo ištrinta ir iš naujo paskelbta kita pavardė.

Tai nesėkminga pradžia procesui, kurį Dauningo gatvė pavadino „atsinaujinimu“, po nelengvų metų, per kuriuos premjerė prarado turėtą daugumą parlamente ir dažnai skambėjo raginimai jai atsistatydinti.

Vis dėlto gruodžio mėnesį Th.May pavyko susitarti su ES dėl tarpinio „Brexit“ susitarimo ir taip 2018 metus pradėti stipresnėje pozicijoje.

Gruodžio mėnesį Th.May pavyko susitarti su ES dėl tarpinio „Brexit“ susitarimo ir taip 2018 metus pradėti stipresnėje pozicijoje.

Manoma, kad viršiausi užsienio reikalų, finansų ir „Brexit“ ministrai išlaikys savo postus, tačiau kiti bus perstumdyti dėl pertvarkų, kurias paskatino Th.May pavaduotojo atleidimas praėjusį mėnesį.

Damienas Greenas buvo trečias ministras, kelių savaičių laikotarpyje, palikęs kabinetą, iš kurio prieš tai atsistatydino gynybos ministras ir pagalbos užsienio šalims sekretorė – visi trys po atskirų kilusių skandalų.

Konservatorių partijos pirmininkas Patrickas McLoughlinas pirmadienį pasisakė pirmas ir naujienų transliuotojui „Sky news“ sakė, kad jo vyriausybėje praleistas laikas buvo „didelė privilegija“.

Jo įpėdinio vardas paskelbtas „Twitter“, tačiau pranešimas beveik iš karto ištrintas ir paviešinta kita pavardė – Brandono Lewiso, anksčiau dirbusio jaunesniuoju migracijos ministru.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Brandonas Lewisas
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Brandonas Lewisas

„Nekeista, kad Theresai May sunkiai sekasi „Brexit“ derybos, ji net negali suorganizuoti pertvarkos vyriausybėje“, – rašė opozicijos leiboristų įstatymų leidėjas Stephenas Kinnockas.

Po partijai itin nesėkmingų pirmalaikių rinkimų pernai metų birželį, kai konservatoriai prarado turėtą daugumą Bendruomenių rūmuose, daug kas manė, kad P. McLoughlinas turi būti atleistas.

P.McLoughlinas taip pat susilaukė kritikos, kai per partijos susirinkimą praėjusį spalį protestuotojas pertraukė Th.May kalbą, dar prisimenamą dėl užsikosėjusios premjerės ir krentančių scenos dekoracijų.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Patrickas McLoughlinas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Patrickas McLoughlinas

Partijos susirinkimas buvo vienas iš nuosmukių audringuose premjerės metuose, jai perėmus susiskaldžiusios vyriausybės ir šalies vairą 2016 metų liepą, po referendumo dėl ES.

Nors pertvarka matoma kaip naujos pradžios galimybė, tuo pačiu yra rizikuojama sutrikdyti trapią pusiausvyrą tarp euroskeptiškų ir Europą remiančių ministrų.

Th.May tariamai siekia sukurti naują poziciją kabinete, kurią užimsiančio ministro atsakomybė bus ruoštis tam atvejui, jei nepavyks pasiekti jokio susitarimo su Europos Sąjunga ir derybos žlugs.

JK turėtų palikti ES 2019 metų kovo mėnesį ir nors jau pasiekti susitarimai pagrindiniais atsiskyrimo klausimais, sunkiausios derybos dėl ateities santykių dar neprasidėjo.

Grėsmingai artėjančios derybos

Teisingumo ministras Davidas Lidingtonas perėmė vyriausybės koordinatoriaus postą iš D.Greeno, kuris buvo artimas premjerės sąjungininkas atsistatydinęs po pornografijos skandalo, tačiau D.Lidingtonui nebus perleistos premjerės pavaduotojo pareigos.

Manoma, kad užsienio reikalų ministras Borisas Johnsonas, tvirtai remiantis „Brexit“ išlaikys savo postą, nepaisant jo pernai metais Th.May strategijai išreikštos kritikos.

„Brexit“ ministras Davidas Davisas greičiausiai irgi liks savo poste, kaip ir finansų ministras Philipas Hammondas bei tarptautinės prekybos sekretorius Liamas Foxas.

dauguma Th.May ministrų nesutaria dėl to, kaip turės atrodyti ateities santykiai su ES.

Pernai metų kovą pradėjusi du metus truksiantį išstojimo procesą JK gruodžio mėnesį susitarė su Briuseliu dėl finansinių įsipareigojimų, migrantų teisių ir pasienio su Airija.

Derybos dėl pereinamojo laikotarpio, palengvinsiančio skyrybas, prasidės šį mėnesį, o derybos dėl prekybos sutarties tarp JK ir ES po „Brexit“, turėtų prasidėti kovo mėnesį.

Tačiau dauguma Th.May ministrų nesutaria dėl to, kaip turės atrodyti ateities santykiai su ES.

Šiaurės Airijos sekretorius Jamesas Brokenshire'as pranešė, kad atsistatydina dėl sveikatos priežasčių. Jam nepavyko suartinti nesutariančių partijų šioje JK provincijoje, kur prieš beveik lygiai metus išsiskirstė žlugusi vietos vyriausybė.

Skirtingi pranešimai leidžia manyti, kad Th.May sieks kabinetą sudaryti iš platesnės talento įvairovės, pavyzdžiui, priims daugiau moterų, etninių mažumų atstovų ir jaunesnių narių.

Viena kylanti žvaigždė, parlamentaras Jamesas Cleverly išrinktas Konservatorių partijos pirmininko pavaduotoju.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Jamesas Cleverly
AFP/„Scanpix“ nuotr./Jamesas Cleverly

Th. May sakė, kad pati ketina likti savo pareigose „jeigu tik žmonės to nori“, tačiau pernai metais daugėjo pranešimų apie mėginimus ją nušalinti, o dauguma ministrų tikrai stebės šią galimybę ateity mesti iššūkį dėl lyderystės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius