Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

D.Trumpas giriasi nugalėjęs „Islamo valstybę“, bet iš tiesų leidžia džihadistams atsitiesti

JAV prezidento Donaldo Trumpo sprendimas patraukti amerikiečių pajėgas iš Sirijos šiaurės, kuriuo iš esmės apleidžiami kurdai, pagrindiniai Vašingtono sąjungininkai kovoje su „Islamo valstybe“ (IS), – spjūvis ir sąjungininkams, ir faktinei realybei regione, „The Washington Post“ rašo buvęs JAV pasiuntinys kovos su IS reikalams Brettas McGurkas.
Kurdų pajėgos Sirijos šiaurėje
Kurdų pajėgos Sirijos šiaurėje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

B.McGurkas, kuris praėjusių metų gruodį atsistatydino protestuodamas prieš panašų D.Trumpo sprendimą, savo komentare prisiminė tų dienų įvykius. Jų pasekmės aktualios ir šiandien, nors komentaras buvo parašytas sausį.

Pasikalbėti su pareigūnu, pernai gruodžio 17-ąją viešėjusiu Irake, panoro JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo. Vos prieš ketverius metus IS buvo prie Bagdado vartų, o šiandien Irakas kur kas saugesnis nei anksčiau.

IS kovotojus atstumti, anot B.McGurko, pavyko didelių JAV partnerių pastangų dėka – omenyje jis turi ir Irako saugumo pajėgas, ir kurdų pešmergus, ir Sirijos opozicijos kovotojus, ir Sirijos demokratinių pajėgų (SDF) karius.

„Scanpix“/AP nuotr./Brettas McGurkas
„Scanpix“/AP nuotr./Brettas McGurkas

Misija daug nekainavo

Visų jų stebėtinai sklandžias operacijas efektyviai organizuoja nedidelės JAV pajėgos Sirijoje, ten atvykusios 2015 metais ir padėjusios pažaboti IS džihadistų išpuolius – tiek pačioje Sirijoje, tiek Irake.

Amerikiečių Sirijoje nėra daug. Pernelyg daug karių ten siųsti nereikia, tiesiogiai dalyvauti mūšiuose nebūtina, o SDF iki solidaus 60 tūkst. kovotojų – arabų, kurdų, krikščionių – darinio išpūsti pavyko.

SDF išstūmė džihadistus iš daugybės Sirijos miestų ir kaimų, bet prarado tūkstančius žuvusių kovotojų. Palyginimui, iki praėjusios savaitės mūšiuose Sirijoje buvo žuvę du amerikiečiai, nors dar keturi neseniai žuvo per savižudžio išpuolį.

„Scanpix“/AP nuotr./JAV kariai Sirijoje
„Scanpix“/AP nuotr./JAV kariai Sirijoje

„Bet gruodį M.Pompeo mus informavo, kad situacija keičiasi – kad prezidentas Trumpas po pokalbio telefonu su Turkijos prezidentu nusprendė paskelbti pergalę prieš IS ir įsakyti mūsų pajėgoms išvykti iš Sirijos“, – prisiminė B.McGurkas.

Jis esą iškart sugrįžo į Vašingtoną ir bandė bent pabandyti atitaisyti tokio sprendimo žalą – ypač koalicijos kovoje su IS partneriams, kuriuos JAV pareigūnai buvo neseniai patikinę, kad amerikiečiai nė negalvoja palikti Sirijos.

Tai buvo patvirtinęs ir dabar jau buvęs D.Trumpo patarėjas nacionaliniam saugumui Johnas Boltonas, ir buvęs gynybos sekretorius Jimas Mattisas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./JAV kariai per Sirijos kurdų protestą
AFP/„Scanpix“ nuotr./JAV kariai per Sirijos kurdų protestą

„O dabar mano kolegos koalicijai priklausančių šalių sostinėse negalėjo patikėti tuo, kas vyksta. Šokiruotos buvo SDF pajėgos, kurios dar vylėsi, kad Trumpas pakeis sprendimą, ir tęsė kovą su teroristais Rytų Sirijoje“, – teigė B.McGurkas.

IS leidžiama atsikvėpti

Po kelių dienų jis atsistatydino. Pareigūną įskaudino tai, kad JAV prezidentas D.Trumpas sprendimo neapsvarstė, nepasitarė su sąjungininkais ar Kongresu, neįvertino rizikų ir tiesiog faktų.

Dvi dienos po to, kai M.Pompeo paskambino su B.McGurku, D.Trumpas tviteryje pareiškė: „Mes įveikėme IS Sirijoje.“

Bet tai nebuvo tiesa, nes JAV toliau vykdė antskrydžius prieš IS pozicijas. Visuomenę D.Trumpas suklaidino ir kiek vėliau, kai pareiškė, kad Sirijos atstatymui reikalingas lėšas skyrė Saudo Arabija. Rijadas tokį teiginį paneigė.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas

Galiausiai D.Trumpas taip pat pareiškė, kad JAV pajėgos iš Sirijos išvyks per 30 dienų, nors buvo akivaizdu, jog tai neįmanoma logistine prasme.

„Dar blogiau tai, kad Trumpas žaibišką sprendimą priėmė pasikalbėjęs su Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu ir patikėjęs jo tikinimais, esą turkai užsiims kova su IS Sirijos viduje“, – mano B.McGurkas.

Beje, sekmadienio vakarą apie sprendimą pasitraukti Baltieji Rūmai irgi informavo po dar vieno D.Trumpo ir R.T.Erdogano pokalbio.

Tiesa tokia, kad Turkija negali veikti keli šimtai kilometrų nuo šalies sienos, jei šios šalies karių neremia JAV pajėgos. O daug Sirijos opozicinių grupuočių, kurias remia Ankara, savo gretose turi ekstremistų, norinčių kautis ne su IS džihadistais, o su kurdais.

Nėra jokių kitų pajėgų, kurios galėtų pakeisti amerikiečius, nėra ir laiko jas suburti. O strateginės pasekmės jau jaučiamos – Bahreinas ir Jungtiniai Arabų Emyratai, JAV sąjungininkai, jau atidarė ambasadas Damaske.

Daug Sirijos opozicinių grupuočių, kurias remia Ankara, savo gretose turi ekstremistų, norinčių kautis ne su IS džihadistais, o su kurdais.

Anot B.McGurko, Turkija dabar noriau tariasi ne su JAV, o su Rusija, pasikeitusią padėtį savarankiškai vertina Izraelis, o iškalbingiausia esą tai, kad D.Trumpo sprendimą pasveikino tik Maskva ir Teheranas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Turkijos kariai Sirijoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Turkijos kariai Sirijoje

Ir jei gruodį JAV pajėgos iš savo pozicijų Sirijos šiaurėje dar niekur nejudėjo, tai pirmadienį pranešta, kad amerikiečiai jau traukiasi – aplink kurdams liejant nuoskaudas dėl „dūrio į nugarą“.

„Mūsų partneriai nustos mūsų klausytis ir griebsis išeičių, kurios kirsis su mūsų interesais.

Atsivėrusį plyšį užpildys ta pati IS ir kitos ekstremistinės grupuotės, tokiu būdu padidinsiančios savo galimybes kelti pavojų Europai, o tada – ir JAV“, – rašo B.McGurkas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius