-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti

Egiptas: Arabų pavasarį keičia Arabų žiema

Egiptas išgyvena „arabų žiemą“. Visuomenė suskaldyta. Šalis – ties ekonominės griūties riba. Taip Vokietijos žiniasklaida rašo apie Egiptą, kurio gyventojai visai neseniai galvojo, kad jie kuria geresnę, šviesesnę ateitį. Būtent Vokietijoje trečiadienį lankėsi šios šalies prezidentas Mohamedas Mursis po savaitę trukusio smurto, nusinešusio Egipte daugiau kaip 50 gyvybių.
Egipto miestus Port Saidą ir Kairą siaubia riaušininkai
Egipto miestus Port Saidą ir Kairą siaubia riaušininkai / „Scanpix“ nuotr.

„Praėjus 2 metams po Hosni Mubarako režimo kritimo ir pusmečiui po to, kai islamistai laimėjo rinkimus Egipte, valstybė prarado bet kokią jėgą. Jau beveik niekas nebetiki, kad šalies valdžia vaidina kažkokią reguliuojamąją rolę. Reikalavimai iš visų pusių griežtėja – dažnai pagrįstai – stengiantis išgelbėti tai, ką dar galima išgelbėti. – rašoma „Süddeutsсhe Zeitung“. – Šalis braška per siūles. Jau seniai nekalbama apie politinę konkurenciją arba netgi apie ideologijų kovą. Kalbama apie į daugybę dalių suskilinėjusią visuomenę: islamistai pasisako prieš pasaulietinio elito atstovus, Port Saidas prieš Kairą, kaimo gyventojai prieš miestiečius, vargšai prieš turtinguosius“. 

„2013-ųjų Egiptas – ne ta šalis, kurios aušrą Gizos piramidžių horizonte pranašavo daugelis naivių specialistų Vakaruose, lyginusių H.Mubarako režimo kritimą 2011-aisiais su atgimimu Rytų Europos šalyse. Tiesą sakant, buvo pakankamai lengva nuspėti, kad „arabų pavasarį“ pakeis „arabų žiema“. Taip, Egipte pavyko priimti naują Konstituciją, kuri yra kur kas demokratiškesnė nei buvusi anksčiau. Tačiau, iš kitos pusės žiūrint, šis naujas pagrindinis šalies įstatymas faktiškai įtvirtino islamistų valdžią. Egipto Konstitucija – Musulmonų brolijos kūrinys. Jie jau kontroliuoja nebe vien tik įstatymų leidybą, bet ir vykdomąją valdžią ir naudoja  savo jėgą tam, kad po ateinančių rinkimų dar labiau įtvirtintų valdžią šalyje. Tik kai kurie teisėjai ir prokurorai vis dar stengiasi išsaugoti nepriklausomybę. Už tai juos vadina H.Mubarako režimo šalininkais ir stengiasi pakeisti Musulmonų brolijos teisininkais. Jiems puikiai sekasi įbauginti opoziciją, – tęsia temą „Die Welt“. – Egiptas tampa islamistų valstybe, nepaisant visų protestų. Dar daugiau – kiekvienas Musulmonų brolijos ir salafitų pasiekimas didina radikalių jėgų rolę kaimyninėse šalyse. Dabartinei Egipto valdžiai gresia tik vienas pavojus – ekonominis griuvimas. Egiptas – skurstanti šalis, priklausoma nuo tarptautinės paramos. Ir čia gali į žaidimą įsijungti Vokietija. Berlynas suinteresuotas, kad regione būtų stabilumas. Europa nepajėgi ten stabilizuoti situaciją, tačiau Briuselis ir Berlynas gali duoti suprasti M.Mursi, kad pinigų krepšys gali būti atvertas tik tuomet, jeigu Kairas sugebės garantuoti stabilumą ir nepaversti prezidentinės valdžios tironija“. 

„Šimtai tūkstančių žmonių dalyvauja protesto akcijose Egipte. „Žmonės reikalauja sistemos nuvertimo! Mursi, išeik!“ – šaukia jie, – rašoma „Frankfurter Rundschau“. – Daugelis šiomis dienomis prisimena 2011 metų revoliuciją. Tada, kaip ir dabar, protesto akcijos vyko ne tik Kaire, bet ir kituose miestuose. Prievartos naudojimas, žiaurūs susidūrimai tarp policijos, demonstrantų ir banditų, kurie gina nežinia kieno interesus,  viskas primena 2 metų senumo įvykius. Bejėgiškumas, su kuriuo M.Mursi valdžia reaguoja į tai, kas vyksta, tik stiprina šį jausmą. Daugybei žmonių šis panašumas leidžia tikėtis, kad ir dabar viskas pasibaigs daugmaž taip pat kaip ir tada: žmonės išeis į gatves ir prezidentas atsistatydins. Tačiau tai greičiausiai yra tik iliuzija. Juk tarp M.Mursi ir H.Mubarako – didelis skirtumas. H.Mubarakas šalį valdė 30 metų. Ir visą tą laiką Egipte neįvyko laisvi rinkimai, kuriuose H.Mubarakas būtų gavęs teisę valdyti šalį. M.Mursi prieš pusmetį laimėjo rinkimus, kurie buvo pripažinti sąžiningais. Taip, jam pavyko laimėti nedideliu skirtumu, tačiau vis dėlto pavyko. M.Mursi neišeis visų pirma todėl, kad už jo stovi įtakinga Musulmonų brolija, organizacija, kuri 80 savo egzistavimo metų laukė, kad galėtų valdyti Egiptą. O ir M.Mursi atsistatydinimas  dabar nebūtų labai pageidautinas. Šiuo metu Egipte nėra politiko, kuris sugebėtų išvesti šalį iš gilios ekonominės, politinės ir socialinės krizės“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius