Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Egipto sostinėje „asmens sargybiniai“ kovoja su lytiniu priekabiavimu gatvėse

Kairo gatvės
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Kairo gatvės
Šaltinis: BNS
0
A A

Dešimtys savanorių tvarkdarių, vilkinčių ryškių spalvų liemenes, užsidėjusių šalmus, pasklido Kairo centrinėje Tahriro aikštėje, pasiryžę užkirsti kelią lytiniam priekabiavimui prie moterų, kurį aktyvistai vadina tamsiausia dėme Egipto opozicijos judėjime.

Penktadienį išėję patruliuoti vyrai ir moterys prisidėjo prie „Tahriro asmens sargybinių“ – vieno iš kelių neoficialių judėjimų, susikūrusių siekiant apsaugoti demonstrantes po to, kai įvyko virtinė incidentų, per kuriuos nuo moterų buvo plėšiami drabužiai, jos buvo nepadoriai grabinėjamos arba patyrė kitokią prievartą.

Vien per pastarąją savaitę, kai Kairo ir kitų miestų aikštėse vėl vyko masiniai protestai, buvo pranešta apie daugiau nei 20 naujų lytinės prievartos išpuolių; šią bangą aktyvistai vadina didžiausia per daugelį metų.

Soraya Bahgat sakė įkūrusi „Tahriro asmens sargybinių“ judėjimą, naudodamasi socialiniais tinklais, kai pernai lapkritį pamatė televizijos reportažą, kaip vyrų būrys užpuolė vieną moterį ir nuplėšė jos drabužius. S.Bahgat pati ketino eiti į demonstraciją Tahriro aikštėje, tačiau pamačiusi tuos vaizdus išsigando ir nusprendė likti namuose.

„Buvo šlykštu. Jie tampė ją gatvėje, – pasakojo 29 metų aktyvistė, dirbanti personalo vadybininke. – Negalėjau įsivaizduoti tokių siaubingų dalykų, iš esmės galinčių atgrasyti moteris nuo naudojimosi susirinkimų laisve labiau nei kitus žmones. Niekam neturėtų būti užkirstas kelias dalyvauti demonstracijose“

Ši problema kelia susirūpinimą ne vien Egipte: Jungtinės Tautos (JT) ketvirtadienį pareikalavo, kad vyriausybė imtųsi veiksmų, kad kaltininkai būtų patraukti atsakomybėn, sakydamos, jog per pastarąją savaitę gauta pranešimų apie 25 lytinius išpuolius prieš moteris per mitingus Tahriro aikštėje.

„Aukų ir jas mėginusių gelbėti žmonių parodymai piešia bauginantį paveikslą: dešimtys, jeigu ne šimtai vyrų apsupa aukas; daugybė rankų plėšia drabužius ir skraistes, atsega kelnes, graibo krūtis, spenelius ir sėdmenis“, – žmogaus teisių organizacijos „Amnesty Internetional“ tyrėja Egipte Diana Eltahawy rašė savo tinklaraštyje penktadienį.

Aktyvistai sako negalintys tikėtis didesnės pagalbos iš policijos. Uniformuoti pareigūnai beveik niekada nematomi Tahriro aikštėje per demonstracijas – išskyrus aikštės pakraščius, kur riaušių policija dažnai susiremia su akmenis svaidančiais jaunuoliais.

Egipto prezidentūrai „sukėlė skausmą“ mušamo nuogo vyro vaizdai

Egipto prezidentūra šeštadienį paskelbtame pareiškime pažymi, jog jai „sukėlė skausmą šokiruojantis vaizdo įrašas“, kuriame matyti, kaip policininkai muša apnuogintą vyrą prie prezidentūros per naktinį susirėmimą, ir kuris sukėlė opozicijos pasipiktinimą.

„Prezidentūrai sukėlė skausmą šokiruojantis vaizdo įrašas, kuriame (matyti, kaip) keli policininkai elgiasi su protestuotoju tokiu būdu, kuris nesuderinamas su žmogaus orumu ir žmogaus teisėmis“, – sakoma pareiškime.

„Prezidentūra patvirtina, kad jos ir visos valstybinės institucijos stengiasi, jog būtų vykdoma tai, kas nurodoma Egipto konstitucijoje dėl garantijų, draudžiančių kankinti, bauginti, dvasiškai ar fiziškai kenkti piliečiams“, – sakoma pareiškime.

Taip pat pažymima, kad minimas vaizdo įrašas, kuriame matyti, kaip policininkai velka apnuogintą vyrą prie šarvuočio, muša jį, yra „pavienis atvejis“.

Egipte protestuotojai apmėtė akmenimis premjero kortežą

Egipte protestuotojai šeštadienį akmenimis ir buteliais apmėtė ministro pirmininko kortežą, mėginusį įvažiuoti į Tahriro aikštę po naktinių susirėmimų prie šios aikštės ir prezidentūros, pranešė žiniasklaida.

Privati televizijos stotis „Dream Live“ pranešė, kad ministras pirmininkas Hishamas Qandilas po minėto incidento pasitraukė. Jo biuras patvirtino, kad premjerą „priešiškai pasitiko jaunuoliai ir ramybės drumstėjai“.

„Nutariau geriau vengti konfrontacijos tarp jų ir saugumo personalo“, – vėliau parašė H.Qandilas „Facebook“ paskyroje.

Dešimtys protestuotojų šeštadienį liko Tahriro aikštėje, kurioje penktadienį vyko tūkstantinis mitingas prieš islamistą prezidentą Mohamedą Mursi, o gretimoje gatvėje šimtai žmonių susirėmė su policija.

Egipte per susirėmimus prie prezidentūros žuvo vienas žmogus, dešimtys sužeisti

Egipto riaušių policija šeštadienį buvo pasiųsta prie prezidentūros Kaire po naktį vykusių susirėmimų tarp saugumo pajėgų ir protestuotojų, kurie svaidė Molotovo kokteilius; per šiuos neramumus žuvo vienas žmogus.

23 metų vyras mirė nuo šautinės žaizdos, kai policija pradėjo šaudyti smulkiais šratais ir leido ašarines dujas, vaikydama demonstrantus, kurie buvo nusitaikę į prezidentūrą per protestus penktadienį vakare prieš islamistams prijaučiantį šalies vadovą Mohamedą Mursi, sakė vienas aukštas sveikatos tarnybos pareigūnas.

Pasak jo, dar 53 žmonės buvo sužeisti; tuo tarpu VRM nurodė, kad nuo šratų nukentėjo 15 saugumo pareigūnų.

Policija pranešė suėmusi 20 žmonių.

Televizijos reportažas, kuriame matoma, kaip policininkai muša ir tempia vieną pusnuogį vyrą į šarvuotą automobilį, sukėlė įtūžį M.Mursi kritikams, kurie šį incidentą lygino su taktika, naudota nuversto autoritarinio prezidento Hosni Mubarako režimo.

Šeštadienio rytą protestuotojų nebesimatė, gatvėse atnaujintas eismas, nors jose buvo pažirę daug akmenų ir kitokių nuolaužų.

Netoli prezidentūros tebesijautė ašarinių dujų kvapas, ant jos išorinės sienos buvo prirašinėta užrašų, tokių kaip „Nuversti režimą“ ir „Laisvė“.

Sostinės simboliu tapusioje Tahriro aikštėje padėtis taip pat buvo rami po pastarųjų susirėmimų per protestus, kurie vyko ir kituose miestuose.

Vidaus reikalų ministras Mohammedas Ibrahimas nurodė pradėti tyrimą, kad būtų „patraukti atsakomybėn“ policininkai, mušę nuogą protestuotoją, pranešė jo biuras.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min