Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2021 11 28, 16:58

Ekspertas iš Vokietijos apie Taivaną: Lietuva – tarsi laboratorinė pelė

Berlyne dirbantis Azijos reikalų ekspertas sako, kad Vakarų valstybės Lietuvos valdžios veiksmus stiprinti ryšius su Taivanu vertina kaip joms naudingą eksperimentą patikrinti Kinijos reakciją. Interviu 15min Vokietijos Marshallo fondo Azijos programos įkūrėjas Andrew Smallas teigė, kad Lietuvos veiksmai suteikia daugiau manevro laisvės ir kitoms šalims, tačiau solidarumo paieškas apsunkina tai, kad Vilnius savo pozicijos iš pradžių nederino su sąjungininkais.
Taivaniečių atstovybė Vilniuje Tik prenumeratoriams
Taivaniečių atstovybė Vilniuje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Jau nuo vasaros Kinija tūžmingai reaguoja į Lietuvos žingsnius stiprinant santykius su Taivanu – šią de facto nepriklausomą demokratinę salą Pekinas laiko Kinijos dalimi.

Šį mėnesį Vilniuje duris atvėrus Taivaniečių atstovybei, Kinija oficialiai pažemino diplomatinio atstovavimo lygį su Lietuva iki reikalų patikėtinių. Be to, sustabdytas vizų išdavimas Lietuvoje.

Diskusijų daugiausia kelia atstovybės pavadinimas. Siekiant neįžeisti Kinijos, kitose Europos šalyse ir JAV tokios įstaigos veikia Taipėjaus vardu. Lietuvoje oficialiai atstovybė vadinasi Taivaniečių atstovybė, nors kinų kalba ji greičiau skamba kaip Taivano atstovybė.

Lietuva teigia, kad atstovybė neturi diplomatinio statuso, todėl nepažeidžia vienos Kinijos politikos, pagal kurią Taivanas nelaikomas nepriklausoma šalimi. Kinija teigia, kad Lietuva sulaužė diplomatinį konsensusą ir pasikėsino į vienos Kinijos principą.

Ginčai kilo ir Lietuvoje – valdančiųjų elgesį sukritikavo kai kurie opoziciniai socialdemokratai ir valstiečiai, taip pat ekspremjeras Saulius Skvernelis.

A.Smallas 15min teigė, kad Lietuvą Vakarų sąjungininkės palaiko, nors ir kol kas neseka jos pavyzdžiu.

Vokietijos Marshallo fondo nuotr./Andrew Smallas
Vokietijos Marshallo fondo nuotr./Andrew Smallas

Jo teigimu, daug valstybių nori pažiūrėti, koks galiausiai bus Kinijos atsakas Lietuvai, o tada galbūt žengs panašius žingsnius.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min