Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

ES ambicijos – CO2 išmetimą sumažinti 40 proc.

Šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį iki 2030 metų sumažinti bent 40 proc., palyginti su 1990-ųjų lygiu, – tokį ambicingą planą užsibrėžusi Europos Sąjunga (ES). Jam pasiekti nuspręsta reformuoti ES prekybą taršos leidimais. Antradienį europarlamentarai balsuos dėl atnaujintų taisyklių, kuriomis siekiama įgyvendinti Paryžiaus klimato kaitos susitarimą ir toliau mažinti tokių dujų išlakas.
Vilnius paniręs į melsvą rūką
Vilnius paniręs į melsvą rūką / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Dar 2005-aisiais pradėta taikyti ES prekybos apyvartiniais taršos leidimais sistema įpareigoja daugiau nei 11 tūkst. elektrinių ir stambesnių gamyklų įsigyti leidimą kiekvienai į atmosferą išmestų teršalų tonai. Kasmet įmonėms suteikiamas tam tikras nemokamų taršos leidimų skaičius, o jų pritrūkus papildomai galima įsigyti aukcione.

Ši sistema yra bene pagrindinis Bendrijos ginklas kovoje su klimato kaita ir svarbiausias įrankis, padedantis už mažiausią kainą sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą. Ji riboja elektrinių, naftos perdirbimo, plieno, geležies, kitų metalų, cemento, stiklo, keramikos, popieriaus ir panašių gamyklų, komercinės aviacijos išmetamo CO2, diazoto oksido (dar žinomo kaip juoko dujos) ir perfluorokarbonų (PFCs) kiekį. Tai yra pirmoji ir kol kas didžiausia pasaulyje anglies dioksido rinka, apimanti 31 valstybę (visas ES nares, Islandiją, Lichtenšteiną ir Norvegiją).

ES yra nustatytas limitas (ir jis nuolat mažėja), kiek subjektai gali į atmosferą išmesti anglies dioksido. Remiantis šiuo limitu įmonės gali gauti ar įsigyti taršos leidimų. Jei išmetimai viršija nustatytus apribojimus, gresia didžiulės baudos, tačiau neišnaudotus leidimus galima sutaupyti ateičiai ar parduoti. Įmonės taip pat gali nusipirkti tarptautinių kreditų iš taršą mažinančių projektų visame pasaulyje.

Taisyklių pakeitimai numato, jog kasmet turi sparčiau mažėti aukcione parduodamų apyvartinių taršos leidimų skaičius (nuo 2021-ųjų – 2,2 proc. vietoj dabartinių 1,74 proc.), vėliau šį rodiklį planuojama vėl peržiūrėti. Siūloma padvigubinti rinkos stabilumo rezervą, kuriame bus kaupiama iki ketvirtadalio atsiradusio taršos leidimų perviršio, taip būtų skatinama sumažinti išmetimus ir pakeliama leidimų kaina.

Be to, norima sukurti du fondus, kurie būtų finansuojami pardavus dalį taršos leidimų. Modernizacijos fondas remtų energijos vartojimo efektyvumo didinimą ir mažiau turtingų ES valstybių energetikos pertvarką, o Inovacijų fondas – atsinaujinančios energetikos, CO2 surinkimo ir nedaug CO2 išskiriančius projektus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius