Dabar populiaru
Publikuota: 2009 gegužės 22d. 12:12

ES ir Rusija tęsia opių problemų aptarimą Chabarovske (atnaujinta 13.19 val., video)

ES ir Rusija tęsia opių problemų aptarimą Chabarovske.
„Scanpix“ nuotr. / ES ir Rusija tęsia opių problemų aptarimą Chabarovske.

Europos Sąjungos (ES) ir Rusijos lyderiai penktadienį, antrąją viršūnių susitikimo dieną, surengė derybas, siekdami nuodugniai išnagrinėti virtinę aštrius nesutarimus keliančių klausimų, pradedant energetika ir baigiant saugumu.

Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas prieš oficialiais derybas pasveikino Europos Komisijos vadovą Jose Manuelį Barroso ir Čekijos, kuri šiuo metu pirmininkauja Bendrijai, prezidentą Vaclavą Klausą.

Kreipdamasis į susitikimo dalyvius D.Medvedevas sakė, kad pagrindinės diskusijų temos bus finansų krizė, energetikos klausimai ir saugumas.

Energetika yra vienas opiausių klausimų po sausį kilusios dujų krizės, kai Rusija dėl kainų konflikto su Ukraina nutraukė dujų tiekimą Europai. Todėl į susitikimą taip pat buvo pakviestas energetikos eurokomisaras Andris Piebalgas.

Reikia kuri teisinį pagrindą

Dmitrijus Medvedevas pareiškė, jog energetika nėra Maskvos ir ES konfliktų laukas, ir pabrėžė, kad bendradarbiavimas šioje srityje turi vykti civilizuotai ir jam reikia parengti naujus teisinius pagrindus.

„Energetika – tai ne konfliktų laukas. Priešingai, ji mus turi vienyti, nes užtikrina milijonams europiečių patogų gyvenimą“, – pareiškė D.Medvedevas penktadienį spaudos konferencijoje Chabarovske pasibaigus Europos Sąjungos (ES) ir Rusijos lyderių susitikimui.

Drauge jis pabrėžė, kad Maskva ir Bendrija „turi padaryti taip, kad bendradarbiavimas energetikos srityje vyktų civilizuotai“.

Tam, pasak D.Medvedevo, būtina, kad dujos būtų parduodamos rinkos kaina, kad būtų pasirašyti atitinkami susitarimai ir pagal juos būtų mokami pinigai.

Kalbėdamas apie būsimą Rusijos bendradarbiavimą energetikos srityje, jis pabrėžė būtinybę parengti „visa apimančius tokio bendradarbiavimo teisinius pagrindus. Čia mes visi visiškai vieningi, kad būtina tai padaryti. Mes ir toliau kursime teisines bendradarbiavimo energetikos srityje formas. Neabejoju, kad tai padaryti mes pajėgsime“, – sakė jis.

„Net jeigu Rusija dalyvautų Energetikos chartijoje ir sutartyje prie Energetikos chartijos, na, ir kas? – pažymėjo D.Medvedevas. – Viską, ką norėjo, tą ir padarė, spjovė į šią Energetikos chartiją ir sutartį prie jos“.

„Vakar (pirmąją susitikimo dieną) mes aptarėme tokius klausimus kaip ekonomika ir tarptautinė padėtis. Apsikeitimas nuomonėmis, mano požiūriu, buvo labai įdomus“, – sakė Rusijos prezidentas.

„Manau, šiandien mes tęsime visų darbotvarkės klausimų aptarimą. Darbotvarkė tikrai labai įtempta. Manau, prasminga grįžti ir prie finansų bei ekonomikos krizės aptarimo, padiskutuoti apie padėtį energetikos sektoriuje, taip pat apie naujos Europos saugumo architektūros formavimą“, – sakė D.Medvedevas.

„Mes atviri diskusijoms dėl Rusijos pateiktų pasiūlymų, tačiau jos turi vykti vadovaujantis esamais susitarimais... negriaunant, nedarant spaudimo sistemai, kuri jau yra“, – sakė J.M.Barroso per viršūnių susitikimą su Rusijos prezidentu Dmitrijumi Medvedevu, kuris vyksta Rusijos Tolimuosiuose Rytuose esančiame Chabarovske.

Maskva ir Bendrija vis dar derasi dėl naujo jų santykius reglamentuosiančio pagrindų susitarimo, kai pernai vykusias derybas šiuo klausimu sustabdė nesutarimai dėl rugpjūtį kilusio Rusijos karo su Gruzija.

D.Medvedevas sakė, kad viršūnių susitikimo vieta – Chabarovskas, esantis už 6 tūkst. km nuo Maskvos, bet vos 30 km nuo Kinijos, padės ES lyderiams geriau suprasti jų santykius su Rusija.

„Chabarovskas yra prie bendros erdvės nuo Lisabonos iki (prie Ramiojo vandenyno esančio Rusijos miesto) Vladivostoko, kurią priimta vadinti didžiąja Europa, rytinės sienos“, – sakė prezidentas.

„Viliuosi, kad šios dienos padės mums suprasti užduotis ir Rusijos bei Europos Sąjungos partnerystę“, – pridūrė jis.

VIDEO: EU ready to discuss new energy accords with Russia

Garantijų duoti negali

Rusija negali duoti europiečiams garantijų, kad ateityje dėl Ukrainos kaltės nebus dujų tiekimo pertrūkių, pareiškė Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas spaudos konferencijoje Chabarovske, pasibaigus Europos Sąjungos (ES) ir Rusijos lyderių susitikimui.

Ketvirtadienį D.Medvedevas ir ES vadovai pabendravo neformalioje aplinkoje per vakarienę ir iškylą laivu po Amūrą.

D.Medvedevas sutiko lauke Bndrijos lyderius. J.Solanos jis laukė su dovana: aukštam ES atstovui jis padovanojo Rusijos žemėlapį ir locmano žemėlapį su maršrutu, kuriuo ketvirtadienio vakarą vyko jų iškyla po Amūrą.

D.Medvedevas, pradėdamas Rusijos ir ES lyderių susitikimą, pavadino tokius renginius „gera tradicija“.

„Jokių garantijų Rusija nedavė ir neduos. Kam? Pas mus jokių problemų nėra, pas mus viskas gerai ir dėl dujų, ir dėl savo įsipareigojimų vykdymo. Garantijas tegu duoda tas, kas privalo mokėti už dujas“, – pabrėžė D.Medvedevas.

Jis taip pat patikino, kad Rusija negali prisijungti prie dabartinės redakcijos Energetikos chartijos, ir nesivadovaus sutartimi prie jos.

D.Medvedevas priminė, kad Rusija pateikė savo siūlymą dėl saugumo energetikos srityje ir pasiūlė pasirašyti atitinkamus dokumentus.

„Rusija nėra energetikos chartijos dalyvė ir neketina dalyvauti joje, kol ji bus dabartinės redakcijos. Rusija taip pat nedalyvauja sutartyje prie energetikos chartijos ir ja nesinaudos, dėl to buvo pateikti atitinkami tarptautiniai pranešimai“, – pabrėžė Rusijos prezidentas.

„Tačiau tai nereiškia, kad viskas, kas buvo padaryta vykdant energetikos chartiją, buvo blogai. Žinoma, ne“ – pridūrė D.Medvedevas.

Jo nuomone, teigiamus chartijos dalykus būtina panaudoti naujoms priemonėms energetikos srityje kurti, parengiant arba naują saugumo energetikos srityje dokumentą, arba naują energetikos chartijos versiją, „bet pagal tas procedūras, kurios bus suderintos su mumis“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Temos: 1 Rusija

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

23:30
04:39
00:23

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min