Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

ES pasmerkė Slovėnijos premjerą dėl „žalingų“ pareiškimų apie žurnalistus

Briuselis ketvirtadienį pasmerkė Slovėnijos ministrą pirmininką Janezą Janšą dėl asmeniškų žodinių atakų prieš žurnalistus, pranešusius apie prastėjančią įstatymų viršenybės padėtį jo šalyje, kuri liepą perims pirmininkavimą Europos Sąjungai.
Janezas Janša
Janezas Janša / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Nepritariame žalingiems žodžiams, nukreiptiems prieš žurnalistus, ir juos smerkiame“, – per spaudos konferenciją sakė Europos Komisijos atstovas Ericas Mameris, komentuodamas išvakarėse J.Janšos tviterio paskyroje pasirodžiusias žinutes.

J.Janša – dešiniųjų pažiūrų politikas, nenuslepiantis susižavėjimo JAV eksprezidentu Donaldu Trumpu – iš pradžių apkaltino vieną naujienų portalo „Politico“ reporterį neobjektyvumu, esą pademonstruotu pranešime apie slovėnų premjero „kampaniją“ prieš jo vizijai nepritariančias žiniasklaidos priemones, įskaitant Slovėnijos valstybinę naujienų agentūrą.

Vėliau J.Janša per „Twitter“ užsipuolė tą „Politico“ straipsnį gynusius žurnalistus, įskaitant vieną „New York Times“ reporterį, taip pat į šią padėtį sureagavusius analitikus.

Pasak E.Mamerio, Europos Komisijos ir jos pirmininkės Ursulos von der Leyen pozicija yra labai aiški: „Smerkiame bet kokius žurnalistų įžeidimus ir užsipuolimus. Nė neįsivaizduojame, kad tai būtų daroma čia, Briuselyje, ir tikrai nenorėtume, kad tokių veiksmų griebtųsi kiti.“

Tačiau pareigūnas pabrėžė, jog EK negali formaliai papeikti J.Janšos dėl tviterio žinutės.

„Negalime pradėti pažeidimo nagrinėjimo procedūros dėl vieno asmeninio įžeidimo ar komentaro“, – sakė E.Mameris.

Vis tik Europos Komisija dėl šio incidento pateko į keblią padėtį.

Slovėnija liepą rotacijos tvarka pusmečiui perims pirmininkavimą Europos Sąjungai – taigi, Liubliana galės nustatyti bloko darbotvarkės prioritetus.

Ši kontroversija taip pat kursto ir taip augantį nerimą dėl grėsmės demokratinėms normoms rytinėse valstybėse narėse, tokiose kaip Vengrija ir Lenkija, kur, kaip manoma, yra iškilęs pavojus teisėjų ir žiniasklaidos nepriklausomumui.

Komisija dėl šios priežasties padarė kelis „įspėjimus dėl pažeidimų“, o Europos Teisingumo Teismas patvirtino kelis jos skundus. Tačiau šie žingsniai neįtikino minėtų šalių vyriausybių pakeisti politinį kursą.

Anot E.Mamerio, EK turi ir kitų priemonių, leidžiančių „užtikrinti, kad žiniasklaidos laisvė būtų garantuojama visoje ES“. Tarp tokių priemonių – ataskaitos apie spaudos darbo sąlygas ir žurnalistų finansavimas iš europietiškų fondų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius