Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

ES ragina Kiniją paleisti suimtą Švedijos pilietybę turintį knygų leidėją

Europos Sąjungos ambasadorius Kinijoje trečiadienį paragino Pekiną „nedelsiant“ paleisti jau antrąkart suimtą Švedijos pilietybę turintį knygų leidėją, šįsyk agentų sučiuptą švedų diplomatų akivaizdoje.
Leidėjas Gui Minhai
Leidėjas Gui Minhai / „Facebook“ nuotr.

Honkonge dirbančio 53 metų leidėjo Gui Minhai areštas įžiebė Stokholmo ir Pekino diplomatinį ginčą. Nors nerimaujama dėl šio vyro sveikatos, Kinijos pareigūnai atsisako pateikti kokios nors informacijos apie jo padėtį.

Gui Minhai duktė Angela Gui sakė, kad apie 10 civilius drabužius vilkėjusių policininkų sulaikė jos tėvą šeštadienį į Pekiną iš rytinio Ningbo miesto, kuriame jis gyvena, važiavusiame traukinyje. Tuo metu leidėją lydėjo du Švedijos diplomatai.

Jos tėvas Pekine ketino apsilankyti pas vieną švedų gydytoją, nes jam pasireiškė neurologinės ligos – amiotrofinė lateralinės sklerozės (ALS) – simptomai, nurodė duktė.

„Tikimės, kad Kinijos valdžia nedelsdama paleis poną Gui Minhai iš arešto ir leis jam grįžti į šeima, gauti konsulinę pagalbą ir medicinos pagalbą“, – per spaudos konferenciją Pekine sakė ES ambasadorius Hansas Dietmaras Schweisgutas.

Švedijos užsienio reikalų ministrė Margo Wallstrom antradienį irgi paragino paleisti Gui Minhai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Margot Wallstrom
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Margot Wallstrom

Diplomatijos vadovė pareiškė, kad leidėjui turėtų būti „suteikta galimybė susitikti su švedų diplomatijos ir medicinos darbuotojais“.

Nuo 2012 metų, kai į valdžią atėjo Kinijos prezidentas Xi Jinpingas, šalies pilietinė visuomenė patiria didėjantį spaudimą. Pareigūnai yra suėmę šimtus teisininkų ir aktyvistų.

Gui Minhai kartu su kitais akcininkais valdo vieną iš penkių Honkonge veikiančių leidybos ir knygynų tinklų, kurių specializacija – skandalingi leidiniai apie Kinijos politinio elito gyvenimą.

Jis pirmąsyk buvo dingęs 2015 metais, atostogaudamas Tailande. Vėliau leidėjas vėl atsirado neįvardytoje Kinijos vietoje.

Kinijos tarnybos nurodė, kad Gui Minhai atliko laisvės atėmimo bausmę už „eismo įvykį“ ir buvo paleistas spalį, bet neaišku, ar po to jo laisvė buvo kaip nors varžoma.

Švedija reikalauja paaiškinimų

M.Wallstrom, per tris dienas dukart iškvietusi Kinijos ambasadorių Stokholme, patvirtino, kad Gui Minhai vėl yra „suimtas Kinijos tarnybų“ diplomatinio korpuso darbuotojų, „padėjusių Švedijos piliečiui, kuriam reikalinga medicinos pagalba“, akivaizdoje.

Ji pridūrė, kad tarptautinės taisyklės suteikia diplomatiniams darbuotojams teikti Švedijos piliečiui konsulinę pagalbą, ir pareiškė esanti susirūpinusi dėl leidėjo sulaikymo „be tolesnių paaiškinimų“.

Kinijos užsienio reikalų ministerija antradienį pareiškė nežinanti šio incidento detalių, bet pridūrė, kad jis nepatenka į institucijos jurisdikciją.

Vis dėlto URM atstovė Hua Chunying pažymėjo, kad „bet kuris užsienietis privalo laikytis Kinijos įstatymų ir taisyklių. Tai savaime suprantama“.

Ji taip pat vengė atsakyti į klausimus, ar Kinija ir Švedija aptarė šį reikalą.

„Ryšio kanalai tarp Kinijos ir Švedijos yra glaudūs ir veiksmingi. Mes galime keistis nuomonėmis apie abiem pusėms rūpimus reikalus“, – pridūrė atstovė.

„Aukščiausio lygio susirūpinimas“

2016 metų vasarį, po Gui Minhai pirmojo dingimo, Kinijos televizija parodė, kaip jis ašarodamas prisipažįsta prieš kelerius metus dalyvavęs žmogaus gyvybės pareikalavusiame eismo įvykyje.

Tačiau tais pačiais metais duotame kitame interviu jis taip pat prisipažino slapta gabenęs į Kiniją uždraustas knygas.

„Scanpix“/AP nuotr./Protestas prieš Gui Minhai areštą
„Scanpix“/AP nuotr./Protestas prieš Gui Minhai areštą

Žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ pareiškė, kad šeštadienio incidentas yra „absoliučiai pasibaisėtinas“ ir paragino paleisti Gui Minhai bei leisti jam kreiptis į gydytojus.

Faktas, kad leidėjas buvo sučiuptas diplomatų akivaizdoje, turėtų tapti tarptautinę bendruomenę „žadinančiu skambučiu“, sakė „Amnesty International“ Kinijos reikalų ekspertas Williamas Nee.

Literatų bendruomenė ir aktyvistų grupė „PEN Hong Kong“ išreiškė „aukščiausio laipsnio susirūpinimą“ dėl Gui Minhai pastarojo dingimo.

Pernai gruodį veteranui kinų žmogaus teisių aktyvistui ir Nobelio taikos premijos laureatui Liu Xiaobo mirus nuo kepenų vėžio po to, kai jis buvo paleistas iš kalėjimo dėl pašlijusios sveikatos, Kinija sulaukė griežtos kritikos.

Žmogaus teisių grupės anksčiau ragino šiam disidentui suteikti laisvę ir leisti išvykti gydytis užsienyje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius