Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

ES šalys ir Turkija pasirašys susitarimą dėl „Nabucco“ dujotiekio projekto

Europos Sąjungos (ES) šalys ir Turkija pirmadienį turi pasirašyti susitarimą dėl „Nabucco“ - ambicingo dujotiekio projekto, kuriuo siekiama sumažinti Europos priklausomybę nuo Rusijos gamtinių dujų.
Dujos
Dujos / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Ankara Turkija

Turkijos premjeras Recepas Tayyipas Erdoganas vadovaus Ankaroje įvyksiančiai ceremonijai, per kurią Turkija, Austrija, Bulgarija, Vengrija ir Rumunija pasirašys susitarimus dėl tranzito.

„Nabucco“ projekto rėmėjai tikisi, kad nutiesus šį 3 300 km ilgio dujotiekį, juo apeinant Rusiją kasmet į Austriją per Turkiją ir Balkanus bus tiekiama iki 31 mlrd. kubinių metrų dujų, išgautų Kaspijos jūros regione.

Šiuo metu beveik ketvirtadalį savo sunaudojamų gamtinių dujų Europa gauna iš Rusijos. Šiuo projektu siekiama užtikrinti dujų tiekimą Europai apeinant Rusiją ir Ukrainą. Sausį šioms šalims susiginčijus dėl dujų kainų, buvo nutrauktas dujų tiekimas į Europos šalis ir tūkstančiai žmonių viduržiemį liko be šildymo.

Tikimasi, kad „Nabucco“ dujotiekiu, kuris kainuos 7,9 mlrd. eurų, iki 2014 metų bus pradėtas dujų tiekimas Europai.

Šio projekto svarbą ES liudija faktas, kad pirmadienį rengiamoje pasirašymo ceremonijoje dalyvaus Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso.

Turkijos pareigūnai pranešė, kad ceremoniją taip pat stebės Irako, kuris laikomas potencialiu dujų tiekėju, ministras pirmininkas Nuri al-Maliki (Nuris Malikis) ir JAV specialusis pasiuntinys Eurazijos energetikos klausimais Richardas Morningstaras.

Du Europos bankai pareiškė norą finansiškai paremti šį projektą, tačiau analitikai sako, kad dėl pasaulio ekonomikos nuosmukio gali būti sudėtinga surinkti projekto įgyvendinimui būtinas lėšas. Be to, analitikai abejoja, ar bus pakankama dujų pasiūla.

Penktadienį paramą „Nabucco“ išreiškė Turkmėnija, kurios prezidentas Gurbanguly Berdymuchamedovas pareiškė, kad šalis norėtų dalyvauti šiame projekte.

Turkmėnija, kaip ir dvi kitos potencialios dujų tiekėjos Vidurio Azijoje - Kazachstanas ir Uzbekistanas, gegužę Prahoje vykusiame susitikime atsisakė paremti dujotiekio projektą.

„Nabucco“ konkuruoja su Rusijos projektu „South Stream“, kurį įgyvendina Rusijos dujų milžinė „Gazprom“ ir Italijos energetikos koncernas „Eni“. Pastarąjį dujotiekį numatyta nutiesti Juodosios jūros dugnu ir juo Rusijos dujos per Bulgariją pasiektų Vakarų Europą.

Susitarimo dėl „Nabucco“ pasirašymas buvo kelis kartus atidėtas dėl Turkijos reikalavimo, kad šaliai būtų leista 15 proc. viso dujų srauto panaudoti vidaus reikmėms ar net reeksportuoti.

Sekmadienį Turkijos naujienų agentūros pranešė, kad Ankara sutiko atsisakyti šio reikalavimo mainais į pažadą gauti 50-60 proc. visų mokesčių įplaukų iš šio projekto; tai jai leis kasmet uždirbti iki 450 mln. eurų.
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius