Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

ES šalys pradeda varžytis dėl NATO generalinio sekretoriaus posto

Jaapas de Hoopas Schefferis
„Scanpix“ nuotr. / Jaapo de Hoopo Schefferio mandatas galioja iki liepos 31 dienos.
Šaltinis: BNS
0
A A

Sulaukusios, kada pradės dirbti JAV prezidento Baracko Obamos administracija, Europos Sąjungos (ES) šalys pradėjo siūlyti kandidatus, galinčius pakeisti NATO generalinį sekretorių Jaapą de Hoopą Schefferį, kurio mandatas galioja iki šių metų liepos 31 dienos.

Nors iki Strasbūre ir Kelyje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo, kuriame bus minimas Aljanso 60 metų jubiliejus, liko mažiau nei mėnuo, šio karinio bloko šalys dar tik pradeda svarstyti, kas galėtų tapti naujuoju NATO vadovu, Olandijos ambasadorius prie NATO Hermanas Schaperis sakė nepriklausomai Briuselio naujienų svetainei „EUobserver“.

„Laukėme Obamos administracijos darbo pradžios ir tik prieš dvi ar tris savaites pradėjome raginti šalis siūlyti savo kandidatus. Šiuo metu nėra nė vieno oficialaus kandidato“, – aiškino diplomatas.

Paklaustas, kokia tikimybė, kad Aljanso vadovu bus išrinktas kandidatas iš kurios nors Rytų Europos šalies, H.Schaperis atsakė, kad jau buvo paminėti du galimi kandidatai – Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis ir buvęs Bulgarijos diplomatijos vadovas Solomonas Passy.

Paklaustas, kokia tikimybė, kad Aljanso vadovu bus išrinktas kandidatas iš kurios nors Rytų Europos šalies, H.Schaperis atsakė, kad jau buvo paminėti du galimi kandidatai.

„Niekas nesako, kad jie turėtų palaukti, nes atstovauja naujosioms Aljanso narėms“, – nurodė jis.

Tačiau H.Schaperis pridūrė, kad kandidatas į NATO generalinio sekretoriaus postą turi būti patyręs ir sugebėti suvienyti šalis, o ne kurstyti jų nesutarimus. Tai sakydamas diplomatas akivaizdžiai turėjo omenyje Lenkijos URM vadovo anksčiau išsakytus kai kuriuos provokuojamus pranešimus, ypač Rusijos atžvilgiu.

Karingas Aljanso vadovas būtų neparankus ne vien su Rusija draugiškus santykius palaikančioms Vakarų Europos šalims, tokioms kaip Vokietija ir Prancūzija, bet ir naujajai B.Obamos administracijai, kuri siekia vengti šaltąjį karą primenančios konfrontacijos su Kremliumi.

Pasak Lenkijos dienraščio „Gazeta Wyborcza“, R.Sikorskis ketina pateikti savo kandidatūrą į NATO generalinio sekretoriaus pareigas, o Lenkijos ambasadoriams 27-iose NATO šalyse nurodyta „ištirti nuomones" šiuo klausimu.

Nyderlandų ambasadorius užsiminė apie neseniai pateiktą kitą pasiūlymą – išrinkti Aljanso vadove Prancūzijos dabartinę vidaus reikalų ir buvusią gynybos ministrę Michele Alliot Marie, pramintą Madam NATO.

„Svarbu, kad jis arba ji mokėtų prancūzų kalbą, nes NATO vartojamos dvi kalbos. Na, o svarbiausia – ar Aljanso narės šį asmenį laikys tokiu, kuriuo galima pasitikėti ir su juo dirbti“, – pridūrė H.Schaperis.

Tačiau Prancūzija ketina artimiausiu metu grįžti į NATO karinę vadovybę ir siekia užimti du aukščiausių karinių vadų postus, todėl mažai tikėtina, kad Paryžiaus kandidatė taip pat bus išrinkta vadovauti Aljansui.

Daugelio nuomone, mažiausiai prieštaravimų keltų Danijos premjero Anderso Fogho Rasmusseno, kuris vertinamas palankiausiai ir lengvai užsitikrintų paramą abipus Atlanto, kandidatūra.

Vienintelis premjero trūkumas – jo neigiamas įvaizdis arabų pasaulyje dėl 2006 metais Danijoje kilusio Mahometo karikatūrų skandalo. Dėl šios priežasties gali iškilti rimtų kliūčių Aljanso veiklai – pavyzdžiui, NATO operacijoms Afganistane.

Tarp galimų kandidatų taip pat minimas Norvegijos užsienio reikalų ministras Jonas Gahras Store, ypač po neseniai NATO ambasadoriams jo pristatytos „puikios ataskaitos“ apie Šiaurės šalių saugumą, Aljanso šaltiniai sakė „EUobserver“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min