-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Europa pagaliau pasiryžo konkuruoti su Kinijos investicijomis pasaulyje: ar pavyks?

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen trečiadienį iškilmingai pristatė naują ES programą „Global Gateway“, pagal kurią blokas „mobilizuos“ net 300 mlrd. eurų investicijoms į infrastruktūrą trečiosiose šalyse. Kinijos savo kalboje U.von der Leyen neminėjo, bet akivaizdu, kad Europa bandys konkuruoti su Pekino jau nuo 2013 metų vystoma „Juostos ir kelio iniciatyva“. Panašią iniciatyvą jau pristatė ir JAV, bet ekspertai nėra tikri, ar Vakarams pavyks sklandžiai nuvilioti kitas šalis nuo kiniškų pinigų.
U.von der Leyen pristatė ES programą „Global Gateway“
U.von der Leyen pristatė ES programą „Global Gateway“ / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Planuojama iki 2027 metų investuoti 300 mlrd. eurų į valstybinės ir privačios infrastruktūros plėtros projektus visame pasaulyje. Anot Komisijos, ši programa būtų vykdoma „suvienijant ES, valstybių narių, Europos finansų institucijų ir nacionalinių plėtros finansavimo institucijų“ pajėgumus.

„Pristatydami šią programą rodome, kad Europa rems savo partnerius pasaulyje. <...> Daugybei šalių reikia patikimo partnerio tvarių, kokybiškų projektų kūrimui. „Global Gateway“ yra mūsų teigiamas pasiūlymas“, – kalbėjo U.von der Leyen.

Ambicijos gražios – juolab kad dar birželį JAV prezidento Joe Bideno iniciatyva ir Didžiojo septyneto šalys paskelbė apie programą „Build Back Better World“. Pagal ją į infrastruktūros projektus besivystančiose šalyse ketinama investuoti net 40 trln. JAV dolerių.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas

Vis dėlto analitikai, įskaitant su 15min bendravusį Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto mokslininką Ramūną Vilpišauską, atkreipia dėmesį, kad pranokti Kiniją bus sudėtinga.

Ir ne vien todėl, kad Pekinas savąjį projektą pradėjo jau daugiau nei prieš 3 tūkst. dienų ir iki 2027-ųjų turėtų būti atseikėjęs net 1,3 trln. dolerių. Anot R.Vilpišausko, nemažai daliai valstybių palanku tai, kad Kinija investuodama nekelia papildomų sąlygų dėl demokratijos ar žmogaus teisių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius