Dabar populiaru
Publikuota: 2015 rugsėjo 10d. 14:54

Europarlamento nurodymai Minskui: skaidrūs prezidento rinkimai, žiniasklaidos laisvė ir mirties bausmės naikinimas

Aliaksandras Lukašenka
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Aliaksandras Lukašenka

Politinių kalinių paleidimas Baltarusijoje sveikintinas, bet panašūs žingsniai praeityje buvo apsimestiniai, ketvirtadienį pareiškė Europos Parlamentas (EP). Jis ragina visiškai reabilituoti šiuos asmenis, surengti tarptautinius standartus atitinkančius šalies prezidento rinkimus, nustoti persekioti nepriklausomą žiniasklaidą ir sustabdyti mirties bausmės vykdymą.

Kaip teigiama ketvirtadienį priimtoje rezoliucijoje, politinių kalinių paleidimas gali tapti pirmuoju žingsniu geresnių Briuselio ir Minsko santykių link. Tačiau EP nariai primena, kad panašūs Baltarusijos veiksmai praeityje nereiškė jos visuomenės padėties pagerėjimo.

Baltarusija raginama užtikrinti, kad po mėnesio vyksiantys prezidento rinkimai atitiktų tarptautinius standartus, būtų įkurta nepriklausoma rinkimų komisija, o opozicijai leista naudotis valstybės kontroliuojama žiniasklaida.

Pastarąjį kartą tarptautinius standartus atitinkantys rinkimai šalyje vyko 1994 metais.

Kaip jau skelbta, rugpjūčio pabaigoje autoritarinis Baltarusijos lyderis Aliaksandras Lukašenka nurodė paleisti iš kalėjimo šešis opozicijos lyderius, laikomus paskutiniais politiniais kaliniais šioje šalyje. Jis pasirinko „saugų“ laiką, kai jau buvo per vėlu opozicionieriams bandyti dalyvauti prezidento rinkimuose, vyksiantiems spalio 11 dieną, nors jie siekė užsiregistruoti kandidatais dar iš kalėjimo.

Viena opozicijos kandidatė Tatjana Korotkevič lieka, bet menkai žinoma ir neturinti jokių galimybių.

Viena opozicijos kandidatė Tatjana Korotkevič lieka, bet menkai žinoma ir neturinti jokių galimybių.

Įvairios organizacijos skirtingai skaičiavo politinių ir sąžinės kalinių skaičių Baltarusijoje, bet pastarosios grupės paleidimas suteikia šansą iš naujo mėginti megzti santykius su Vakarais.

Tačiau šis Minsko žingsnis esą vargiai įtikina, kad nuoširdžiai siekiama pagerinti politinę atmosferą, o ne mėginama gauti pinigų iš Vakarų, kai prastėja šalies ekonomikos būklė ir šlyja santykiai su pagrindine rėmėja Rusija.

Europarlamentarai taip pat išlieka susirūpinę dėl žmogaus teisių padėties Baltarusijoje, teigiama pranešime spaudai. Jie ragina nustoti persekioti nepriklausomą žiniasklaidą ir laisvai samdomus žurnalistus, dirbančius su neakredituota užsienio žiniasklaida.

Rezoliucijoje primenama, kad Baltarusija yra paskutinė Europos valstybė, kurioje galioja mirties bausmė. EP ragina valdžią paskelbti jos įgyvendinimo moratoriumą, kuris galėtų tapti pirmuoju žingsniu mirties bausmės panaikinimo link.

Per diskusiją dėl projekto nepritarta reikalavimui sustabdyti Astravo atominės elektrinės statybą, kol nebus atliktas nepriklausomas jos poveikio vertinimas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min