Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Galingas uraganas Maria talžė Dominikos salą: 257 km/val. vėjas plėšė stogus, evakuotas premjeras

Galingas uraganas, audra Maria sustiprėjo iki aukščiausios penktos kategorijos audros ir antradienį paryčiais pasiekė rytines Karibų salas, dar neatsigavusias po uragano Irma. Dominikos salą audra ėmė talžyti antradienį apie 1 val. 15 min. Grinvičo (4 val. 15 min. Lietuvos) laiku; uragano nešamo vėjo greitis siekė 257 km/val., pranešė JAV Nacionalinis uraganų centras (NHC).
Uraganas Maria
Uraganas Maria / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

NHC perspėjo, kad Pavėjinėms saloms – Martinikai, Puerto Rikui ir JAV bei Britų Mergelių saloms – gresia „pavojingos“ audros, didžiulės bangos, staigūs potvyniai bei purvo nuošliaužos.

Kiek anksčiau meteorologai perspėjo, kad „reikėtų skubiai užbaigti pasiruošimą apsaugoti savo gyvybes bei turtą“, nes audra sparčiai slinko Dominikos link.

Gvadelupoje, pagrindinėje vietoje, kur nukentėjusiems nuo anksčiau šį mėnesį Karibus nusiaubusio uragano Irma buvo teikiama pagalba, visiems gyventojams buvo liepta pasiieškoti saugių slėptuvių, nes jau 20 val. vietos (3 val. Lietuvos) laiku šioje Prancūzijos valdomoje saloje prasidėjo smarkios liūtys.

Taip pat dėl audros nešamo pavojaus buvo perspėti ir Sent Kitso, Neviso, Montserato, Kulebros bei Vjekeso gyventojai.

Elektros tiekimo kompanija EDF nurodė, kad Prancūzijai priklausančioje Martinikos saloje be elektros liko apie 16 tūkst. namų. Kiek vėliau buvo pranešta, kad šiai salai gresia ne uragano, o kiek mažesnis atogrąžų audros pavojus.

Kai kuriose Sent Lusijos salos vietovėse buvo pranešta apie potvynius ir purvo nuošliaužas, o nemažai gyventojų liko be elektros.

Dominikos premjeras Rooseveltas Skerritas sakė, kad jo namas buvo užtvindytas ir jam buvo nuplėštas stogas. Politikas skundėsi esąs „bejėgis prieš uraganą“, bet vėliau pranešė buvęs išgelbėtas.

Dėl audros buvo uždaryti salos oro ir jūrų uostai, o vietinė vandens tiekimo kompanija pranešė išjungusi savo sistemas, kad apsaugotų jų vožtuvus nuo audros atneštų nuolaužų.

„Blogiausias scenarijus“

Didžioji Britanija, Prancūzija ir Nyderlandai, sulaukę kritikos už per lėtą reagavimą gelbėjant nuo uragano Irma nukentėjusias užjūrio teritorijas, jų valdų link artėjant audrai Maria, stengėsi iš anksto paruošti visus reikalingus išteklius.

„Ruošiamės netikėtumams, ruošiamės blogiausiam“, – Britų Mergelių salose sakė Britanijos kariuomenės darbo grupės, įkurtos Irma padariniams likviduoti, vadovas Chrisas Austinas.

Prancūzijai ir Nyderlandams priklausančioje Šv. Martyno saloje pareigūnai paskelbė „raudonąjį“ pavojų dėl artėjančio uragano Maria.

„Atidžiai stebime jo trajektoriją; ruošiamės blogiausiam scenarijui“, – sakė vietos pareigūnė Anne Laubies.

Nyderlandų kariuomenė socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad siunčia karių į dvi mažytes Sabos bei Sint Eustatijaus salas, nes nori, kad nepasikartotų Šv. Martyno saloje susiklosčiusi padėtis, kai smogus Irmai ten kilo plėšikavimo banga, o audra nusinešė 14 gyvybių.

Prancūzijos vidaus reikalų ministras Gerard'as Collombas nurodė, kad į regioną bus atsiųsta 110 papildomų karių. Pasak jo, Karibuose jau yra apie 3 tūkst. pareigūnų, kurie stiprina ten saugumą, atstato infrastruktūrą ir padeda žmonėms.

Tačiau ministras perspėjo, kad jei Gvadelupa smarkiai nukentės nuo audros, kils „didelių sunkumų“, nes ši teritorija yra „logistinis centras, iš kurio galėjome aprūpinti Šv. Martyno salą ir organizuoti visas gelbėjimo operacijas lėktuvais“.

Uraganas turėtų praslinkti apie 3 val. vietos (10 val. Lietuvos) laiku 30 km į pietus nuo Gvadelupos. „Visi privalo likti viduje ir jokiais būdais neiti į lauką“, – perspėjo salos pareigūnai.

Kai kuriose Sent Lusijos salos vietovėse buvo pranešta apie potvynius ir purvo nuošliaužas, o nemažai gyventojų liko be elektros.

Oro bendrovės „Air France“, „Air Caraibes“ bei „Corsair“ atšaukė savo skrydžius į Martiniką ir Gvadelupą, ir iš šių salų.

Virtinė uraganų

Rugsėjo pradžioje Karibų regione siautėjusi 5-osios kategorijos audra Irma nusinešė 40 gyvybių, o kiek vėliau nuslinko į Floridą, kur pareikalavo 50 gyvybių.

Irma rekordiškai ilgai nenusilpo: daugiau kaip 33 valandas jos nešamo vėjo greitis siekė 295 km per valandą.

Kiek daugiau nei prieš savaitę šiaurės rytinėse JAV teritorijose siautėjo Jose, 4-os kategorijos uraganas, susiformavęs Atlanto vandenyne.

Nemažai mokslininkų yra įsitikinę, kad tokių audrų kaip Irma ir rugpjūčio pabaigoje siautęs Harvey didelę galią lemia vandenynų vandens temperatūros didėjimas dėl klimato kaitos. Iš įšilusio vandens uraganai gali pasisemti daugiau energijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius