Dabar populiaru
Publikuota: 2020 liepos 9d. 15:45

George'o Floydo likimas: policininkas mirštančiam vyrui liepė neaušinti burnos

G.Floydo arešto akimirka
AFP/„Scanpix“ nuotr. / G.Floydo arešto akimirka

Paviešinti teismo dokumentai liudija, kad policininkas, JAV Mineapolio mieste keliu spaudęs juodaodžio George'o Floydo kaklą iki pat jo mirties, paskutinėmis vyro gyvenimo akimirkomis liepė jam nutilti, skelbia BBC.

Dokumentuose išrašyti žodžiai, kurie buvo girdimi policininkų prisitvirtintų vaizdo kamerų įrašuose. G.Floydas kartojo „jie mane nužudys“, taip pat šaukėsi savo motinos ir vaikų.

Nauja informacija dar tiksliau parodo paskutines G.Floydo, kuris buvo neginkluotas, gyvenimo akimirkas. Jo mirtis gegužės pabaigoje įplieskė didžiulius protestus tiek JAV, tiek kitose šalyse, įskaitant Lietuvą.

Šimtuose demonstracijų reikalauta aktyviau kovoti su sisteminiu rasizmu ir policijos brutalumu. Be to, Amerikoje įsibėgėjo debatai dėl kruvinos šalies istorijos, kurioje – daug vergovės ir segregacijos dešimtmečių.

Visi keturi policininkai, kurie vieną gegužės dieną sulaikė G.Floydą ir jį pražudė, buvo atleisti ir sulaikyti, o Derekui Chauvinui, keliu spaudusiam ir dusinusiam vyrą, pateikti kaltinimai antrojo laipsnio žmogžudyste.

„Nustok kalbėti, nustok šaukti“

Vieno iš kitų trijų policininkų Thomaso Lane'o advokatai naujus duomenis paviešino ketvirtadienį, prašydami panaikinti kaltinimus pareigūnui.

Aišku, daugelis jau žino, kas vyko areštuojant G.Floydą – netrukus po mirtino incidento pasirodė liudininkų filmuoti vaizdai. Bet nauji nuorašai atskleidžia ir kiek naujos informacijos – ypač apie minutes nuo akimirkos, kai į įvykio vietą atvyko Th.Lane'as ir dar vienas pareigūnas – J.Alexanderis Kuengas.

„Scanpix“ nuotr./Thomas Lane'as
„Scanpix“ nuotr./Thomas Lane'as

Vaizdo kamerų, kurias buvo prisitvirtinę Th.Lane'as ir J.A.Kuengas, įrašuose girdima, kaip G.Floydas daugiau nei 20 sykių pakartoja, kad negali kvėpuoti.

Antrankiais surakintas ir prie asfalto prispaustas G.Floydas kartą ir dusdamas pridūrė: „Žmogau, tu mane nužudysi.“

Tada D.Chauvinas, kuris ir spaudė G.Floydą, jam atsakė: „Tada nustok kalbėti, nustok šaukti. Reikia velniškai daug deguonies, kad kalbėtum.“

Nuorašai taip pat liudija, kad G.Floydas iš pradžių nė kiek nesipriešino policininkams ir jų vis atsiprašinėjo. Th.Lane'as mažiausiai 10 kartų pareikalavo, kad vyras iškeltų rankas ir tik tada išliptų iš automobilio, kuriame sėdėjo.

„Scanpix“/AP nuotr./Derekas Chauvinas
„Scanpix“/AP nuotr./Derekas Chauvinas

Visgi į vieną tokių prašymų G.Floydas atsakė: „Žmogau, mane taip anksčiau yra pašovę, pone pareigūne.“ Neaišku, apie ką jis kalba.

Nesutiko paversti ant šono

Dar kiek vėliau Th.Lane'as kitų pareigūnų paklausia: „Kodėl jis taip muistosi, neparodo mums savo rankų ir tiesiog keistai elgiasi?“

Tada policininkai surakina G.Floydui rankas ir pabando jį įsodinti į savo mašiną. Vyras tada akivaizdžiai susijaudina ir kelis kartus bando paaiškinti, kad yra klaustrofobas.

Kai Th.Lane'as paklausia, ar jis kažką suvartojęs, G.Floydas atsakė: „Žmogau, aš išsigandęs.“

AFP/„Scanpix“ nuotr./D.Chauvinas keliu spaudžia G.Floydo kaklą prie žemės
AFP/„Scanpix“ nuotr./D.Chauvinas keliu spaudžia G.Floydo kaklą prie žemės

Kitame dokumente rašoma, kad Th.Lane'as tyrėjams teigė, jog G.Floydas mašinoje ėmė blaškytis. Pareigūnas tvirtino, jog suimamasis pats išlindo iš automobilio – esą jie jo iš mašinos netraukė, nes nenorėjo, kad G.Floydas vėl būtų lauke.

Jau prispaustas prie žemės G.Floydas tuziną kartų pasakė žodį „mama“. Tada: „Negaliu tuo patikėti, žmogau. Mama, myliu tave. Myliu tave. Pasakykite mano vaikams, kad juos myliu. Aš miręs.“

Dar po kelių akimirkų, G.Floydui toliau kartojant, kad negali kvėpuoti, Th.Lane'as paklausia D.Chauvino: „Ar paverčiame jį ant šono?“

Negaliu tuo patikėti, žmogau. Mama, myliu tave. Myliu tave. Pasakykite mano vaikams, kad juos myliu. Aš miręs.

„Ne, jis bus ten, kur yra“, – atsako D.Chauvinas, o kai Th.Lane'as pasako, kad jam neramu dėl G.Floydo būklės, dar kartą priduria: „Na, todėl ir atvažiuoja greitoji pagalba.“

Nuorašai skelbiami teisininkams siekiant, kad būtų panaikinti kaltinimai Th.Lane'ui. Jis policininku spėjo padirbti vos kelias dienas.

Komentarai: 10

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis
Skanumėlis

Šiuolaikiškos studijos

Video

00:47
01:15
00:57

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min