-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti

Gibraltaro paleistas Irano tanklaivis nurodė plaukiantis į Libaną

Irano tanklaivis, šešias savaites laikytas areštuotas Didžiosios Britanijos valdoje Gibraltare, dabar plaukia į Libaną, penktadienį pranešė Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu.
Tanklaivis „Adrian Darya 1“
Tanklaivis „Adrian Darya 1“ / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Šis tanklaivis nebeplaukia į Iskenderūną [Turkijoje] – tanklaivis keliauja į Libaną“, – M.Cavusoglu sakė per vizitą Osle, kalbėdamas apie iraniečių laivą „Adrian Darya 1“.

Šis supertanklaivis, anksčiau vadinęsis „Grace 1“, liepos 4-ąją buvo sulaikytas prie Gibraltaro krantų, įtarus, kad juo mėginama nugabenti naftos į perdirbimo įmonę Sirijoje, pažeidžiant Europos Sąjungos sankcijas šiai šaliai. Jungtinės Valstijos irgi reikalavo, kad šis laivas būtų konfiskuotas.

Turkijos ministras nenurodė, į kurį Libano uostą plaukia „Adrian Darya 1“.

„Tebeperkame iš Irano dujas, bet neperkame naftos“, – pabrėžė M. Cavusoglu ir pridūrė, kad Turkija „labai įdėmiai“ stebi laivo judėjimą.

Rugpjūčio 15-ąją Gibraltaro teismas nurodė paleisti iraniečių tanklaivį, nors JAV paskutinę minutę pateikė prašymą pratęsti jo areštą.

Trimis dienomis vėliau „Adrian Darya 1“ išplaukė į Viduržemio jūros rytinę dalį, gabendamas 2,1 mln. barelių naftos, kurios vertė – daugiau kaip 140 mln. JAV dolerių (126 mln. eurų).

Iranas pirmadienį pareiškė šią naftą pardavęs, bet pirkėjų neįvardijo.

Gibraltaro valdžios sprendimas sulaikyti ir vėliau paleisti iraniečių tanklaivį dar paaštrino augančią įtampą tarp Irano ir JAV, amerikiečių prezidentui Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui) pernai nusprendus vienašališkai pasitraukti iš branduolinio susitarimo, kurį 2015 metais sudarė Teheranas su galingosiomis valstybėmis.

Nuo to laiko Iranas neteko milijardinių pajamų, kurias anksčiau leisdavo gauti susitarimas, nes JAV grąžino sankcijas, trukdančius Iranui prekiauti nafta – šiitiškai respublikai itin svarbiu tvirtos valiutos šaltiniu.

Remiantis JAV federalinių teismų dokumentais, šalies tarnybos įtaria, jog „Adrian Grace 1“ iš tikrųjų priklauso Irano revoliucinei gvardijai – sukarintai organizacijai, atskaitingai tik šalies aukščiausiajam lyderiui ajatolai Ali Khamenei.

Balandį Vašingtonas paskelbė Revoliucinę gvardiją užsienio teroristine organizacija. Tai buvo pirmas atvejis, kai JAV įtraukė į tokį sąrašą kitos šalies ginkluotąsias pajėgas. Būtent šis žingsnis suteikė pagrindą amerikiečių teisėsaugai išduoti orderį tanklaiviui sulaikyti, nors trečiosios šalys patys sprendžia, ar pripažinti prašymo pagrįstumą.

„Adrian Darya 1“ iš pradžių ketino prisišvartuoti Graikijos Kalamatoje, nors tas uostas neturi infrastruktūros naftai iš tanklaivio iškrauti. Valstybės departamentas vėliau ėmė spausti Graikiją nepadėti laivo įgulai.

Vėliau iraniečių laivas per Automatinę identifikavimo sistemą (AIS) pranešė plaukiąs į Mersiną – pietinį Turkijos uostamiestį, turintį naftos terminalą.

Anksčiau penktadienį per AIS buvo paskelbta, kad „Adrian Darya 1“ plaukia į Turkijos uostą Iskenderūną, esantį maždaug už 200 km nuo Banijaso Sirijoje, kur veikia minėta naftos perdirbimo įmonė.

Tuo metu Irane tebėra sulaikytas su Didžiosios Britanijos vėliava plaukiojantis tanklaivis „Stena Impero“, kurį per liepos 19 dieną surengtą reidą perėmė iraniečių pajėgos, reaguodamos į „Adrian Darya 1“ sulaikymą. Analitikai spėliojo, kad paleidus iraniečių tanklaivį bus paleistas ir „Steno Impero“, bet to dar neįvyko.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius