Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2013 sausio 3d. 15:12

Goro provincija įtraukta į atsakomybės už saugumą perdavimo vietos pajėgoms procesą

Kolona juda į operaciją
Jurgio Norvaišos nuotr. / Kolona juda į operaciją
Praėjusių metų gruodžio 31 d. Afganistano Prezidentui paskelbus ketvirtąjį atsakomybės už saugumą perdavimo vietos pajėgoms proceso (tranzicijos) etapą, į jį pateko ir visi į ankstesnius etapus nepatekę Goro provincijos, kurioje veikia Lietuvos vadovaujama provincijos atkūrimo grupė (PAG), rajonai – Tulako, Sagaro, Šahrako, Teivaros, Dolainos ir Pasabando.

Tikimasi, kad Goro provincijoje atsakomybės perdavimas bus baigtas iki 2013 metų rudens.

Tai, kad šie rajonai pateks į ketvirtąjį etapą buvo patvirtinta dar praėjusių metų gruodžio 8 d., Kabule įvykusiame bendrame Afganistano ir NATO  tarybos (angl. Joint Afghan-NATO Inteqal Board) susitikime.

Jame kartu su NATO Tarptautinių saugumo paramos pajėgų (angl. ISAF) Afganistane vadovybe, dalyvavo įvairių Afganistano institucijų  – Gynybos, Vidaus reikalų, Finansų ministerijų, Nacionalinio saugumo direktorato ir  kt. –  vadovai ar jų atstovai, NATO šalių ambasadoriai ir Lietuvos  specialiosios misijos vadovas Afganistane Gintaras Bagdonas.

Į ketvirtąjį atsakomybės už saugumą perdavimo proceso etapą pateko rajonai iš 12 Afganistano provincijų, kuriuose gyvena 11 proc. šalies gyventojų.

Pasibaigus šiam etapui Afganistano nacionalinės saugumo pajėgos bus atsakingos už saugumą teritorijoje, kurioje gyvena 87 procentai Afganistano gyventojų. 

Paskelbus ketvirtąjį etapą  tranzicijos procese  dalyvauja 23 provincijos iš 34. Penktajam tranzicijos etapui liks rajonai iš 11 provincijų, kuriose gyvena 13 proc. afganistaniečių. 

Planuojama, kad JANIB rekomendacija dėl penktojo etapo bus pateikta 2013 m. birželį, o tų pačių metų viduryje turėtų būti paskelbtas ir paskutinis penktasis tranzicijos etapas. Visas atsakomybės perdavimo procesas vietos pajėgoms turėtų būti užbaigtas iki 2014 m. pabaigos.

Tranzicijos metu NATO kariai perduoda atsakomybę už saugumą Afganistano nacionalinio saugumo pajėgų kariams. Šis procesas Afganistane vyksta nuo 2011 m. kovo 22 d., kai buvo paskelbtas pirmasis  atsakomybės perdavimo proceso etapas.

Į antrąjį etapą, paskelbtą 2011 m. lapkričio 27 d., pateko Goro provincijos sostinė Čagčaranas, o į tečiajį, paskelbtą 2012 m. gegužės 13 d., pateko dar trys Goro provincijos rajonai – Čahar Sados, Daulatjaro ir  Lal va Sardžangalo.

Lietuva planuoja iki 2013 metų pabaigos išvesti savo karius iš Afganistano Goro provincijos ir užbaigti Goro provincijos atkūrimo grupės misiją. Šiuo metu Gore tarnauja 16-oji Lietuvos karių pamaina.

Lietuvos karių atitraukimo iš Goro provincijos PAG veikloje dar dalyvaus misiją užbaigianti 17-oji Lietuvos karių pamaina.

Lietuvos kariuomenė tarptautinėje operacijoje Afganistane dalyvauja nuo 2002 m. 2005 m. Lietuva prisiėmė įsipareigojimą vadovauti PAG Afganistano Goro provincijoje, kurios veikloje kartu dalyvauja Lietuvos kariuomenės daliniai ir Užsienio reikalų ministerijos įsteigtos Specialiosios misijos Afganistane civiliai specialistai. Afganistane vis labiau įsibėgėjant atsakomybės už saugumo užtikrinimą vietos pajėgoms perdavimo procesui, Gore veikiančios Lietuvos vadovaujamos PAG pagrindinė užduotis – rengti Afganistano nacionalines saugumo pajėgas, didžiausią dėmesį skiriant patariamajai funkcijai.

Goro provincijos atkūrimo grupės stovykloje Čagčarane kartu su Lietuvos kariais ir civiliais tarnauja ir dirba Gruzijos, Japonijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Lenkijos, Čekijos, Ukrainos ir Kroatijos atstovai.

PAG civilinis elementas sudarytas iš Lietuvos, Japonijos ir JAV atstovų, kurie vykdo ir koordinuoja vystomojo bendradarbiavimo projektus. Lietuvos karių stovykloje veikia Europos Sąjungos policijos misijos (EUPOL) padalinys, kuris moko teisėsaugos institucijas, joms pataria bei remia.

Šiuo metu NATO tarptautinių saugumo paramos pajėgų operacijoje dalyvauja apie 200 Lietuvos karių, kurie atlieka tarnybą Goro provincijos atkūrimo Čagčarane, Oro pajėgų mokymo grupėje Kandaharo provincijoje ir dalyvauja su Specialiųjų operacijų pajėgomis Afganistano pietuose.

Keli Lietuvos kariai vykdo užduotis Afganistano Vakarų regiono vadavietėje. Logistinį aprūpinimą Lietuvos kariams Afganistane užtikrina Nacionalinis paramos elementas.


 

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

SEB verslo augimo programa

47:36
01:21:02

Maistas

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min