Dabar populiaru
Publikuota: 2020 birželio 30d. 20:31 , Atnaujinta: 2020 birželio 30d. 21:06

Honkongo saugumo įstatyme numatyta, kad Kinija turi jurisdikciją „rimtoms“ saugumo byloms

Kinija turės jurisdikciją „labai rimtoms“ byloms Honkonge, susijusioms su nacionaliniu saugumu, kur pažeidėjams gresia laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmė, sakoma antradienį paskelbtame naujojo saugumo įstatymo tekste.

Prieštaringai vertinamas įstatymas taip pat leidžia Kinijai mieste įkurti nacionalinio saugumo agentūrą, kurioje dirbs pareigūnai, nesaistomi vietos įstatymų.

Naujasis įgaliojimų rinkinys iš esmės pakeis Pekino ir Honkongo santykius, nes panaikins teisinę užkardą, egzistavusią tarp miesto nepriklausomos teismų sistemos ir Komunistų partijos kontroliuojamų teismų žemyninėje Kinijoje.

Teisės aktas numato bausmes už keturių rūšių nusikaltimus, keliančius pavojų nacionaliniam saugumui: ardomąją veiklą, raginimus atsiskirti, terorizmą ir susimokymą su užsienio jėgomis.

Visame įstatymo tekste, oficialiai paskelbtame antradienį, pateikiami tris scenarijai, kuomet Kinija gali imtis baudžiamojo persekiojimo: painiose užsienio kišimosi bylose, „labai rimtose“ bylose“, taip pat atvejais, kai nacionaliniam saugumui kyla „rimtos ir realios grėsmės“.

„Tiek nacionalinio saugumo agentūra, tiek Honkongas gali prašyti perduoti bylą žemyninei Kinijai, persekiojimą vykdys aukščiausioji prokuratūra, o teismo procesas vyks Aukščiausiajame Teisme“, – sakoma teisės akto tekste.

„Nesvarbu, ar buvo naudojamas smurtas, ar buvo grasinta panaudoti smurtą, lyderiai ar rimti nusikaltėliai bus nuteisti kalėti iki gyvos galvos ar sulauks ne mažiau kaip 10 metų laisvės atėmimo bausmės“, – rašoma jame.

„Honkongo vyriausybė neturi jurisdikcijos nacionalinio saugumo agentūros Honkonge ir jos darbuotojų atžvilgiu, jiems vykdant šiame įstatyme numatytas pareigas“, – priduriama teisės akte.

Įstatymas taip pat numato, kad tam tikros nacionalinio saugumo bylos gali būti nagrinėjamos už uždarų durų nedalyvaujant prisiekusiesiems Honkonge, jei tos bylos liestų valstybės paslaptis. Vis tik nuosprendžiai ir galutiniai sprendimai turėtų būti viešinami.

Kinija anksčiau antradienį priėmė Honkongui skirtą platų nacionalinio saugumo įstatymą, o kritikai ir daugelis Vakarų vyriausybių baiminasi, kad šis istorinis žingsnis suvaržys tarptautinio finansų centro laisvę ir skaudžiai smogs jo ekonomikai.

Kinijos parlamentas, paprastai automatiškai tvirtinantis vyriausybės nutarimus, vienbalsiai priėmė naująjį teisės aktą antradienį ryte, praėjus mažiau kaip šešioms savaitėms po jo pirmojo pristatymo, paskleidusio nerimo bangas pusiau autonominiame Honkonge ir kitur.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Temos: 2 Kinija Honkongas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

26:29
01:19
00:31

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Šaltibarščiai
Parašykite atsiliepimą apie 15min