Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 01 18, 11:29 Atnaujinta 2022 01 18, 12:24

Prieš pratybas Baltarusijoje Maskvos žinia: pajėgos mokysis pulti bet kuria grėsmę keliančia kryptimi

Bendros Rusijos ir Baltarusijos karinės pratybos „Sąjungos ryžtas“ vyks vasario 10–20 dienomis, o iki pačių mokymų bus įvertinta pajėgų parengtis, antradienį pranešė Minskas. Tuo tarpu Maskva tvirtina, kad pratybų metu bus mokomasi ne tik gintis, bet ir ruošiamasi koviniams veiksmams už „atsakomybės sienų ribų“. Anot Maskvos, pajėgos mokysis pulti bet kuria grėsmę keliančia kryptimi.

Rusijos užuomina: pajėgos mokysis pulti bet kuria grėsmę keliančia kryptimi

Rusijos naujienų agentūra RIA „Novosti“ praneša, kad Rusija ir Baltarusija rengiasi scenarijui, pagal kurį dėl abiejų šalių saugumo užtikrinimo bus būtina išnaudoti visą karinį potencialą.

„Gali susidaryti tokia padėtis, kai Regioninės grupuotės jėgų ir išteklių nepakaks garantuoti Sąjunginės valstybės saugumą, todėl turime būti pasirengę grupuotę sustiprinti. Su Baltarusijos puse sutarta, kad dėl bendros gynybos bus būtina panaudoti visą valstybės karinės organizacijos potencialą“, – pareiškė Rusijos gynybos ministro pavaduotojas, generolas pulkininkas Aleksandras Fominas.

Jis taip pat pažymėjo, kad pratybų metu Rusijos ir Baltarusijos daliniai ruošis kariniams veiksmams už „savo atsakomybės sienų ribų“.

„Sąjunginės valstybės pajėgų reagavimo patikrinimo metu planuojama parengti karius ir pajėgas ne tik veiksmams savo atsakomybės sienų ribose, bet ir netikėtai kilusių užduočių sprendimui lokalizuojant krizines situacijas bet kuriomis grėsmingomis kryptimis“, – pridūrė A.Fominas.

Du pratybų etapai

„Patikrinimas vyks dviem etapais. Pirmajame etape iki vasario 9 dienos planuojama per trumpą laiką išnagrinėti pajėgų perdislokavimo ir grupuočių sudarymo pavojingomis kryptimis klausimus“, – pranešė baltarusių Gynybos ministerija.

Taip pat bus mokomasi ginti strategiškai svarbius objektus ir sieną, bus įvertinti oro erdvės gynybos pajėgumai.

„Antrajame patikrinimo etape vasario 10–20 dienomis vyks bendros pratybos „Sąjungos ryžtas 2022“, – pažymėjo ministerija.

Baltarusija antradienį taip pat pranešė, kad į šalį atvyko pirmieji rusų kariai, rengiantis karinėms pratyboms, paskelbtoms tvyrant įtampai tarp Vakarų ir Rusijos dėl kaimyninės Ukrainos.

Baltarusijos gynybos ministerija pranešė, kad rengia kovinės parengties pratybas dėl besitęsiančios įtampos, „taip pat ir prie vakarinių ir pietinių Baltarusijos Respublikos sienų“.

Kiek karių dalyvaus – nepranešama

Nei Rusija, nei Baltarusija nepasakė, kiek karių dalyvaus pratybose.

Anot Minsko, pagal pratybų scenarijų, Baltarusijos ir Rusijos kariai mokysis sustiprinti pasienio ruožus prasiskverbus priešui, užkirsti kelią ginkluotės pristatymui ir kitokiai destabilizuojančiai veiklai.

Daliniai taip pat ieškos ir likviduos išgalvoto priešo diversantus ir žvalgus, koordinuos savo veiksmus ir stabilizuos padėtį po operacijų, pranešė Gynybos ministerija.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos kariai per pratybas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos kariai per pratybas

„Planuojama, kad būsimame patikrinime dalyvaus dalis Baltarusijos Respublikos ginkluotųjų pajėgų ir priemonių, taip pat karinio vadovavimo institucijos, virtinė Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų Rytų karinės apygardos karinių dalinių“, – nurodoma pranešime.

Pasak ministerijos, mokymai daugiausia vyks poligonuose netoli Baranovičių, Asipovičių, Bresto, Ašiužos ir Damanovos. Taip pat planuojama naudoti Baranovičių, Lunineco, Lydos ir Mačuliščių aerodromus.

„Pagrindinis priemonių rezultatas bus karinės vadovybės ir pajėgų gebėjimo vykdyti Sąjungos valstybės karinio saugumo užtikrinimo užduotis įvertinimas“, – sakoma pranešime.

Pasak Baltarusijos gynybos ministro padėjėjo karinio bendradarbiavimo klausimais Aleho Voinovo, abiejų šalių pajėgos reguliariai dalyvauja bendrose pratybose, siekiant užtikrinti Sąjunginės valstybės saugumą.

Gynybos ministerijos teigimu, išsamus „Sąjungos ryžto“ veiksmų planas dar iki galo neparengtas.

„Atsižvelgiant į parametrus (dalyvaujančių kadrų skaičius, pagrindinių ginkluotės ir įrangos sistemų dydis), apie būsimą patikrinimą nebūtina pranešti pagal 2011 metų Vienos dokumentą“, – nurodė ministerijos atstovai.

Pranešimas apie bendras karines pratybas pasirodė pastaraisiais mėnesiais tarp Vakarų ir Rusijos augant įtampai dėl Ukrainos saugumo. Ukraina, artima Vakarų sąjungininkė ir Baltarusijos kaimynė, jau kelerius metus kovoja su promaskvietiškais separatistais šalies rytuose.

Planai parengti dar gruodį

Rusija prie savo sienos su Ukraina sutelkė dešimtis tūkstančių karių ir pareikalavo garantijų, kad ši jos kaimynė ir kitos buvusios sovietinės respublikos niekada nebus priimtos į NATO.

Pasak autoritarinio Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos, planus dėl pratybų su Rusija jis parengė gruodį, drauge su savo sąjungininku, Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, bet tuo metu to nepaskelbė.

Baltarusijos saugumo tarybos valstybės sekretorius Aliaksandras Valfovičius savo ruožtu pirmadienį sakė, kad Minskui nerimą kelia didėjantis NATO karinis aktyvumas netoli Baltarusijos sienų.

„Didinamos kaimyninių šalių kariuomenės, intensyvinami kariniai mokymai. Tai vyksta ne vien Lenkijoje ir Lietuvoje, kurios yra Aljanso narės – jų militarizacija yra nuspėjama. Tačiau siekdama įtikti savo kuratoriams Vakaruose nuo jų neatsilieka ir mūsų pietinė kaimynė Ukraina“, – kalbėjo A.Valfovičius.

„Kaimyninių valstybių agresyvi ir destruktyvi politika nė kiek neskatina išsaugoti ir vystyti kaimyniškus santykius. Bet kuriuo metu gali įvykti provokacija ir įvyks nepataisomas dalykas“, – teigė jis ir pridūrė, kad susiklosčius tokiai padėčiai Baltarusija privalo būti pasiruošusi veikti „nedelsdama ir ryžtingai“, tiek savarankiškai, tiek kaip Maskvos vadovaujamos regiono pajėgų grupės narė.

Tass/„Scanpix“ nuotr./Aliaksandras Lukašenka
Tass/„Scanpix“ nuotr./Aliaksandras Lukašenka

A.Lukašenka nenurodė, kiek karių dalyvaus pratybose „Sąjungos ryžtas 2022“, bet sakė, kad jų metu didžiausias dėmesys turėtų būti skirtas scenarijui, numatančiam situaciją, kai Baltarusijos kariuomenė yra priversta „priešintis iš Vakarų ateinančioms pajėgoms“.

Beveik tris dešimtmečius valdantis Baltarusijos lyderis pratybas teisino tuo, kad prie jo šalies sienų su Lenkija, Ukraina ir Baltijos valstybėmis esą telkiamos pajėgos.

Jis apkaltino Ukrainą telkiant tūkstančius karių, bet įrodymų nepateikė. A.Lukašenka taip pat sakė, kad Varšuva paprašė NATO dislokuoti „logistikos, tiekimo ir techninės paramos ešelonų tinklą“.

Rusija neigia, kad dislokuodama pajėgas prie Ukrainos ji rengiasi sausumos puolimui, ir kaltina NATO brovimusi prie jos sienų. Maskva pareikalavo, kad Vašingtono vadovaujamas Aljansas nebepriimtų naujų narių, ir konkrečiai paminėjo Ukrainą bei Sakartvelą. Tuo metu Vakarai gina NATO „atvirų durų politiką“ potencialių būsimų narių atžvilgiu.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min